23.9.2021 | Svátek má Berta


ROZHOVOR: Když sleduju některé politiky, trpím

2.9.2021

V Praze před tržnicí SAPA zaujaly vaše billboardy ve vietnamštině. Proč jste se rozhodli právě tuto národnostní skupinu oslovit v jejím jazyce? A můžeme očekávat nějaké další pokračování předvolební kampaně ve vietnamské jazykové mutaci?

Považuji to za výborný nápad. Jsou to naši občané, žijí tady, pracují tady, vychovávají tu děti. A mimochodem, právě jejich děti patří ve škole mezi ty nejlepší. Naprostá většina z nich se bez větších problémů integrovala do naší společnosti. O pokračování nic předem prozrazovat nebudu, to se v kampani nedělá.

Hodláte se na vietnamskou menšinu nějak zaměřit i v programu? A jak vůbec hodnotíte její přínos pro českou společnost?

Lidé, kteří se bez větších problémů začlenili do české společnosti, nepotřebují nějaké extra zacházení. Přínos vietnamské komunity a její pracovitost jsou k vidění každý den na každém kroku.

Téma osob ze zahraničí v ČR je ale v posledních dnech aktuální kvůli úplně jiné zemi. Je správné, že jsme nabídli a realizovali pomoc Afgháncům, kteří tam pomáhali naší armádě? A měli bychom v těchto evakuacích pokračovat i pro další skupiny, jak někteří navrhují?

Byla bych raději spíše opatrná. Zpovykaní aktivisté, kteří se živí dovozem problematických migrantů, využijí každou příležitost, každou skulinku. Tím neříkám, že v individuálních případech nemáme vyhovět prověřeným osobám, které si to zaslouží.

Jak podle vás česká armáda a diplomacie zvládla ten proces evakuace. Někteří vládě vyčítali, že se „probrala“ příliš pozdě…

Musím se přiznat, že dost trpím, když sleduju některé politiky, když se bijou v prsa, jak skvěle jsme zvládli úprk z Afghánistánu. Mně přijde mnohem důležitější, že celé to dvacetileté afghánské dobrodružství je spíše krachem české zahraniční politiky. To bychom měli řešit, o tom bychom se měli přednostně bavit, ne si rozdávat vyznamenání, když dotyčným ještě doutná koudel za zadkem, jak utíkali.

Souhlasíte s prezidentem Zemanem, že by lekce z afghánské mise měla vést minimálně k zamyšlení o další podobě našeho působení v NATO, pokud ne rovnou k jeho přehodnocení?

Nedělejme unáhlené závěry. Na druhou stranu ani NATO není posvátná kráva, abychom ho nemohli kritizovat. Zvláště pak, když je proč. A ono je.

Vašim stínovým ministrem vnitra je David Bohbot, veterán izraelských speciálních sil. Pokud dojde k další migrační vlně, jak někteří hrozí, tak by jeho zkušenosti s každodenní hrozbou teroristického útoku mohly být ještě užitečnější…

David Bohbot je pozoruhodná osobnost. Od roku 1996 žije a podniká v České republice a má české občanství, ale předtím působil 25 letv řadách izraelského námořnictva. Po odchodu z armády několik let žil, studoval a pracoval v USA. Kromě standardního vzdělání absolvoval v Izraeli a dalších zemích rovněž řadu speciálních kurzů zaměřených na bezpečnost obyvatelstva a boj proti terorismu. David Bohbot je vynikající bezpečnostní expert, který o svých bohatých zkušenostech již řadu let také přednáší. A mimochodem, je taky rabín.

Když už se o tom bavíme, co by podle vás měly být hlavní priority naší bezpečnostní politiky?

Řeknu vám, jaké jsou bezpečnostní priority naší volební formace Trikolóra Svobodní Soukromníci. Prosazujeme nulovou toleranci k nelegální migraci, neboť jsme přesvědčeni, že institut azylu nesmí být zneužíván. Trváme na deportaci nelegálních migrantů nebo cizinců závažným způsobem porušujících naše zákony. Imigrace musíprobíhat výlučně na základě české azylové legislativy. Nepřijmeme jakoukoliv vnucenou migrační politiku nebo kvóty, které by vyžadovaly přijetí cizích státních příslušníků. Chceme také důsledně trestat pašování lidí. Zastavíme podporu všech migračních „neziskovek“. V programu máme rovněž jednu specialitu, a to ustavení národního bezpečnostního kabinetu.

Ptal se Jakub Vosáhlo, 23.8.2021Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.