22.10.2020 | Svátek má Sabina


ROZHOVOR: „Elfové“ že odhalují dezinformace?

1.5.2019

Poslanec TOP 09 Dominik Feri byl během své soukromé návštěvy Moravy fyzicky napaden dvěma muži, prý šlo o opileckou rvačku. Jenže hovořilo se také o rasovém podtextu a nesouladu v politických názorech. Jde o další projev hrubnutí politické kultury v Česku? Co si o tom myslíte vy?

U té rvačky jsem nebyl. Nicméně, stalo se. Já jsem z vesnice a tam jsem byl svědkem mnoha rvaček. Nikdy jsme policii nevolali, nikdy se neřešilo, kdo má jakou pleť, občas si lidé vyměnili nejdřív slovně a pak fyzicky názory. To ale neznamená, že někoho obhajuji. Vůbec. Jsem proti tomu. Všichni aktéři události by měli zklidnit nervy, a pokud nejsou schopní spolu být a diskutovat, pak by neměli na veřejné akce chodit. Nechci z toho dělat ani rasistický útok, ani nic jiného. Podle vyjádření policie se věc nevyšetřuje jako rasově motivovaný útok. Bude lepší, když se pánové do budoucna podobným konfrontacím vyhnout. Když jsem zjistil, že jeden z nich je promovaný lékař…tak jsem si klepal na čelo, a další právník... Nemám slov. Oba dva se zbláznili.

Média si všímají, že někteří občané se z incidentu radují a Feriho častují nadávkami. Jak tohle brát?

To je ubožárna. Můžu s někým stokrát nesouhlasit, ale přát si, aby se mu něco stalo nebo aby dostal tzv. nakládačku, je vrchol ubohosti. Každý z těchto lidí by měl v blízké době navštívit odborníka. Měli bychom chtít mezi sebou vycházet. Taková by měla být norma ve společnosti.

Poslanec Miroslav Kalousek zveřejnil tweet svého odpůrce, ve kterém je liberálním politikům vyhrožováno fyzickou konfrontací. Kalousek žádá, aby v této věci proběhlo řádné vyšetřování. Má Kalousek pravdu, že určitá část veřejnosti vůči liberálním politikům reaguje nenávistně, a co se s tím dá dělat?

Takové věci do slušné společnosti nepatří. Zažil jsem výhrůžky smrtí od příznivců Tomia Okamury. Podobné věci ukazují na nemoc společnosti a na to, že lidé, kteří toto dělají, nejsou demokraté a nevědí, co je demokracie.

Kdyby se tím policie více zabývala, nedělá nic jiného. Nicméně, pokud by alespoň pár lidí dostalo flastr za výhrůžky smrtí, třeba by si pak další dali pozor. Takové výhrůžky mi přijdou už daleko za hranou, co jsem ochoten jako politik a občan snášet. Hajlovat na demonstracích nebo vynášet soudy, o kterých mluvíme, není přípustné v žádné demokratické společnosti.

To, že vám vyhrožovali smrtí, jste připomínal před časem v rozhovoru s Janou Bobošíkovou. A řekl jste, že vyšetřování skončilo, cituji „nijak“. Proč takový závěr?

Společnost není ochotná si připustit, dokud se něco nestane, někdo nebude zavražděn, že lidé, kteří takto vyhrožují, v ní nemají co dělat. Nejsem proto, abychom lidi zavírali, ale když někdo druhému vyhrožuje smrtí, tak bychom ho měli upozornit minimálně tučnou pokutou, že takto se chovat nebude ani na sociálních sítích, ani nikde jinde. Tito lidé by si pak dali větší pozor a začali přemýšlet. Jinak si myslím, že boj s lidmi, kteří jsou často psychicky narušení, nevyhrajeme.

Tehdy šlo o množství negativních reakcí, které následovaly poté, co o vás bylo řečeno, že jste hlasoval pro kvóty. Tato vaše záležitost už je úplně ukončena?

Policie věc prozkoumala, řekla, že sice Tomio Okamura lhal, ale že to nemělo takovou intenzitu, aby to narušilo mou integritu. To, že mě a mou rodinu policie hlídala, děti vozili do školky… Asi jim přišlo, že nejde o takový problém, aby s tím něco dělali. Výsměch.

Tohle se dělo asi před rokem a půl, stalo se od té doby něco podobného?

Bylo mi vyhrožováno smrtí za to či ono, ale byly to jednotlivé výkřiky. Někdo řval, že mi rozbije hubu. Většina na sociálních sítích. Při fyzickém setkání už vám tohle lidé neřeknou z očí do očí.

A váš osobní dojem? Jaký je trend? Vzrůstá agresivita, nebo jen počet uživatelů?

Obecně je více uživatelů, více lidí má pocit beztrestnosti a proto se na sociálních sítích chovají tak, jak by se v běžném životě vůbec nechovali. Někdy je zajímavé si rozkliknout profily a kouknout se, že dotyčný je například příslušníkem armády nebo tajné služby. V těchto případech už by vše měli řešit jejich nadřízení, protože se takový člověk jistě nechová podle jejich etického kodexu. Hodně bychom měli apelovat na určitý standard chování. Není potřeba hned trestat, často jsem i dotyčného slušně upozornil, druhý den se mi omluvil, že byl opilý a pak už se neozval. Je stále ještě prostor k tomu se s těmito lidmi domluvit, ale musí se vést celospolečenská debata. Ale ne způsobem, že vás hned někdo označí za trolla. Debata musí být oproštěna od emocí.

Když mluvíte o trollech, vaše jméno se dostalo v souvislosti s dezinformátory do materiálů českých tzv. elfů. Hovořil o tom jejich mluvčí a informace zveřejnil seznam.cz. Jak si to vysvětlujete?

Opakovaně jsem se s několika členy elfů dostal do křížku, při hájení Dominika Duky a přitom, kdy oni hájili to, že sledování pedofilního porna není pedofilie a že to není zakázáno a jeho stahování není nic nebezpečného. Opřel jsem se do nich a řekl, že to určitě do normální společnosti nepatří. Řada z nich se mstí. V předvolebním boji, když nemám argumenty, nemůžu Zdechovského logicky porazit, nepředkládám žádné spojení s Ruskem… Zdechovský nechodí na ruskou ambasádu…(úsměv), tak ho napálím. Je to tvrzení trošku zakomplexovaných jedinců. Osobně mohu jen sám prohlásit a myslím si, že by to mohly prohlásit další stovky lidí, že vždycky informace důkladně prověřujeme a s nikým, kdo se snaží šířit dezinformace, se nestýkáme, ani jeho informace nepřebíráme.

Na informaci elfů reagoval europoslanec Pavel Telička: „Dostávám písemné dotazy, proč nereaguji na zřejmé lži a předvolební PR laděné politické plky českého europoslance, označeného elfy za šiřitele dezinformací. No, právě proto, že člověka záměrně lhoucího nebo jen zcela nekompetentního nebudu zviditelňovat.“ Vy jste mu vzkázal přes sociální síť, že je „ufňukánek roku“ a připomenul mu jeho vztah s Andrejem Babišem. Co s tím?

Šlo o využití informace v předvolebním boji. Řada elfů je spojená s lidmi jako Pavel Telička. Chtěli to využít k mé dehonestaci. Mám reakce od lidí napříč celou republikou, že se většina z nich směje tomu, jak dnes Pavel Telička kritizuje Andreje Babiše, když řekne, že všichni bývalí komunisti byli hajzli a měli by zaplatit restituce. Já jsem Pavla Teličku slušně upozornil, ať nekritizuje Babiše. Přijde mi to minimálně z jeho strany nevkusné. Byl to Pavel Telička, který se několikrát snažil zabránit projednání Babiše v Evropském parlamentu. A teď když někde vyskakuje a říká věci proti Andreji Babišovi, musím se tomu zasmát. Opravdu. No nic. Opravdu komické.

Každopádně uvedl, že dostává písemné dotazy. Řekl vám, jaké ti lidé mají výhrady? Ptal se vás na to?

Myslím si, že žádné dotazy Pavel Telička nedostává. Reagoval jsem tweetem, ať z nás nedělá hlupáky. Celou dobu jsem se k němu choval korektně. Myslím si, že by měl spíš mlčet a o některých věcech přemýšlet. Přijde mi úsměvné číst jeho statusy, jaký on je dnes bojovník proti Andreji Babišovi a této vládě.

Před časem jste v jednom z rozhovorů říkal, že některé dezinformace jsou tak zdrcující, že by mohly rozložit EU. Jak hodnotíte současnou situaci?

Když lidé nekontrolovaně dezinformace šíří, může to vést k tomu, že lidé přestanou EU věřit. EU není schopná na to reagovat, působí v tomto smyslu velmi impotentně. Nejsem ale příznivec toho, aby EU vyhazovala peníze za aktivity lidí, kteří ji propagují a jsou minimálně kontroverzní. Měla by udělat týden bez Evropské unie. Zavedeme zpátky pohraničníky na hranicích, všichni budou certifikovat zboží, sebereme univerzitám a studentům peníze na Erasmus, univerzitám na vývoj, prostě týden nebudeme platit žádné silnice, policistům dávat přístup v evropských databázích a ukážeme, jak si týden bez Evropské unie poradíme. Pak ubude dezinformátorů i všeobecná skepse vůči EU. Každý, kdo výsledek uvidí, si pak řekne, že na Evropské unii je i něco dobrého.

Otázy kladla Daniela Černá, PL, 28.4.2019

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentuAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.