23.9.2019 | Svátek má Berta


ROZHOVOR: Babiš i Trump reprezentují vůli lidu

1.11.2017

Jistým překvapením – i když někteří, jako Jaroslav Bašta, to předvídali – byl propadák ČSSD pod 10 procent téměř k hranici volitelnosti… Kde vidíte příčinu toho, že Babiš udělil ČSSD až takový výprask?

Je to v podstatě stejný výprask jako ostatním starým stranám. Lidé chtěli změnu politiky a ČSSD se konečně odkopala, ukázala, že nedělala to, co lidem slíbila: změnu politiky a zábranu rozkrádání. Lithium bylo poslední kapkou. ČSSD se chovala stejně jako ostatní korupčníci předtím, zařadila se mezi diskreditované.

Úpadek ČSSD ale asi není jen záležitostí těchto voleb. Česká strana sociálně demokratická získala ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 celkem 1 728 827 hlasů, což činilo 32,32 procenta. V roce 2010 již jen 1 155 267 hlasů, což bylo 22,08 procenta. V roce 2013 měla ČSSD 1 016 829 voličů, což činilo 20,45 procenta. V letošních volbách měla ČSSD již jen 368 347 voličů a 7,27 procenta. Od voleb v roce 2006 přišla ČSSD o 1 360 480 voličů…

ČSSD byla pro lidi dříve totéž, co je pro ně Babiš dnes – protestní stranou, která slibovala, že změní styl politiky. To průběžně neplnila a nakonec zklamala úplně. Politici jako Sobotka a spol. neměli na to, aby pochopili, že lidem nestačí, že jim přidají na důchodech a zruší poplatky u lékařů. Lidé konečně pochopili, že rozdávání na dluh je špatná metoda, že to nakonec někdo musí zaplatit. Sice jim to trvalo, ale nakonec to přece jen lidem došlo, že bez celkového zvýšení příjmů jsou sliby jen populismus nejhrubšího zrna. ČSSD prakticky jinou politiku, než slibování nějakých nezasloužených příjmů, neměla a nemá.

Lze říci, že ČSSD stihl podobný osud jako ODS, a že kým byl pro ODS Kalousek, tím byl pro ČSSD částečně Babiš?

Nevím, jestli je to správné srovnání. Ale prostě lidé pochopili, že slibů od ČSSD se nenají, protože když jim někde přidají, jinde to vezmou. ČSSD nadělala více politických škod než ODS (nepočítám období transformace). Myslím, že dost lidí pochopilo, že odstranění poplatků u lékaře bylo kontraproduktivní. K čemu to je, když ušetří 30 korun, ale lékaři odejdou do Německa a je nemá kdo léčit? Lidé se pomalu učí, že musí uvažovat trochu šířeji a státnicky, nikoliv jen pro svůj momentální prospěch. Velice rád vidím tuto změnu.

K úspěchu Babiše Václav Klaus ml. uvedl: „V jádru slíbil lidem: ‚Hej, budete se mít stejně jako poslední čtyři roky. To jde, ne? Nebudou žádné změny. Nechci zvyšovat daně jak někteří nalevo. Nejsem proti EU, ani zas úplně nějak pro ni. Nebudou žádné změny. Vždyť jsme bohatá země. Tušíte sice, že to nebude nafurt, ale proč si to ještě chvíli neužít. … Nevíme moc, co s námi bude. Tak proč nepočkat. … Já to budu řídit a chci to řídit.‘ Není to fakt moc, ale stačilo to.“ Kde vidíte příčinu Babišova úspěchu vy?

Lidé měli opravdu dost současného stylu vládnutí: Nějaká garnitura se dostala k vládě a začala krást. Jedna se vyměnila za druhou, ale styl se nezměnil. Dnes, když Kalousek bije na poplach, že je ohrožena demokracie, ví, co dělá. Odvádí pozornost od tohoto rozkrádačského stylu, straší ztrátou demokracie a nebezpečím Ruska. To jsou zástupné problémy, které nastoluje, aby odvedl pozornost od hlavní záležitosti – špatné politiky starých vlád a špatných institucí „hlubokého státu“ obsazeného proevropskými figurami. Ano, Kalousek takové máslo na hlavě, jako Babiš, nemá. Může se tím chlubit. Ale lidi, jak vidíme, to moc nezajímá. Nejde o osoby, jde o styl vládnutí. Kalousek může být čistý jako lílie. Pokud obhajuje starý diskreditovaný svět rozkrádačů, tak je jen nastrčená osoba, která svojí čistotou má odvést pozornost od špíny, kterou hájí.

Je u nás ohrožena demokracie? Pan Kalousek bije na poplach… Je dle vás třeba Okamurova SPD extremistická?

Demokracii především ohrožuje názor Kalouska a Fialy, neuznávající rozhodnutí lidu ve volbách, neustálé nepravdivé popisování současného paradigmatu. Nechtějí slyšet pravdu, že to byly jejich strany, které chybovaly, že lidé už jich měli plné zuby. Dnes ohrožují demokracii především blokováním vytvoření vlády.

Okamurova SPD je spíše populistická. Extrémní řešení, navrhovaná Okamurou, nejsou možná. Není možno vystoupit zcela z EU nebo z NATO. To by nebylo v zájmu státu a lidu. Referenda jsou také problematická. Nechat Okamuru samotného vládnout nelze, ale v koalici s rozumnou stranou je možný. V Rakousku také Svobodní jdou do vlády.

A jak vysvětlit úspěch Okamury? Média mu nepřála...

Okamura na sebe přitáhl hlasy všech vlasteneckých sil. Vidíme třeba, že jiné strany tohoto typu neuspěly vůbec, tedy všichni volili Okamuru. Propadli Rozumní i Realisté. Asi si uvědomili, že by mohli ztratit hlas, kdežto Okamura se do Parlamentu dostane. Když uvážím, kolik lidí protestovalo na náměstích proti islamizaci, říkám si, že zase tak velký úspěch Okamury to není. Jinak Okamura samozřejmě média ani nepotřebuje. Lidé vědí, že ho tam nedávají a dávat nebudou, a hledali informace o něm v alternativním prostoru.

Jak hodnotíte ODS? Václav Klaus ml. v rozporu s oficiálním stanoviskem strany říká, že nic moc…

Myslím si, že ODS zvítězila díky Václavu Klausovi ml. především v Praze. Fiala má zase příznivce na akademické půdě a mnohým pravičákům se zdál přijatelnější než Kalousek. Oba se pohybují v rozdílných bublinách, ale dohromady to prostě dalo ten uspokojivý výsledek. Jednotlivě by toho asi nedosáhli.

A co říkáte mimochodem úspěchu Klause ml.? Neroste Petru Fialovi vyzývatel? Někdo, kdo by ODS posunul dále od kavárny?

To by bylo žádoucí. Dokonce právě teď, když je zapotřebí jít do koalice s Babišem. Fiala se pohybuje na akademické půdě. Ta je proevropská ze samé podstaty. Jednak žije do značné míry z evropských fondů, jednak se stýká s evropskými univerzitami, které by asi velmi nerady viděly nějaké oddalování od EU. Fiala, pokud si chce udržet post na univerzitě, nutně musí hrát proevropskou strunu. Bohužel, takoví lidé jsou málo nezávislí. Vazalství akademiků se ukázalo už při jakési výzvě odmítající protimigrantská vystoupení. Prostě závislost jasně viditelná. U Drahoše to vidíme také.

A není zvláštní, že Václav Klaus ml., který není tak „neokonský“, tak proamerický, protiruský, a je více tradičně (paleo)konzervativní a podporuje vystoupení z EU – tedy blíží se k názorům svého otce – získal tolik preferenčních hlasů v „kavárenské“ Praze?

Hluboká proevropská kavárenská sedlina volila Kalouska a tím se vyčerpala. Pražští euroskeptici zase nemají příliš na výběr. Babiš je pro intelektuála nepřijatelný, Okamura a Piráti také. Tradiční odéesácká Praha nemá nikoho jiného než Klause.

Co komunisti? Není to jejich poslední volební období? A neutrpěli debakl kvůli tomu, že už se stali součástí establishmentu? Mají šanci na obrodu? Podobně jako u ČSSD je to delší proces, před kterým varoval Josef Skála…

Komunisté se už vyčerpali. Nejen kádrově, ale i myšlenkově. Omlouvání minulého režimu je vyloženě lživé, odkrývání zločinů USA nestačí na domácí politiku, odpor k NATO je neuskutečnitelný a viditelně bez efektu. Komunisté se nepostavili k výzvám doby jednoznačně. Málo se vyhraňovali proti migrantům a vystoupení z EU nehlásají. Rusko příliš nehájí, a tak jsou celkem nečitelní. Jsou to takoví povídálkové, kteří nám podají někdy zajímavou informaci ze zákulisí dění ve světě. Nic víc. Vypadá to, že jejich jediné poslání je očišťovat minulý režim. Proč volit diskreditovanou stranu z minulého režimu, když tu jsou ČSSD a Piráti…

Pak tu máme lidovce, STAN, TOP 09, kteří poměrně těsně prolezli do Sněmovny… Lze říci, že třeba Piráti hodně „vykradli elektorát“ TOP 09, kdy mladí lidé dříve volili „Karla s čírem“?

Já si myslím, že Piráti dostali hlasy ČSSD, především těch, kteří dříve věřili, že ČSSD udělá to, co vlastně dnes hlásají Piráti. Potom hlasy mladých lidí. Těžko říci, kam se poděly hlasy TOP 09. Asi do ODS nebo k Babišovi.

A nejsou tyto volby také poslední pro TOP 09? Kníže už asi do dalších voleb nepůjde… Nebo topku zachrání Jiří Pospíšil?

Konzervativní pravice ví, že topka je snad největší paradox na našem politickém trhu. Říká si konzervativní, přitom podporuje neomarxistickou EU; bojuje za demokracii, ale strká hlavu do EU, která vládne nedemokraticky. Takže co vlastně ideově hájí topka? Nic, jen spoléhá na účinnost Kalouskových pomlouvačných a strašících apelů. Vyvolávání strachu z Ruska a Číny. Pro Kalouska je to vlastně program, zástupný a od problémů odvádějící program, protože jiný nemá. Jde jen o to, jakou podporu dostane TOP 09 od globalistických sil ze zahraničí.

Do Sněmovny se dostali lidovci i STAN. Myslíte si, že kdyby zůstali v koalici, získali by více než byl výsledek zvlášť? Nebo méně, jak se báli lidovci?

Myslím si, že jim manévr vyšel. Dohromady by dostali méně.

Koho považujete za vítěze voleb?

Samozřejmě Babiše a tím vlastně protestní hlasy lidí. Nyní stojí tato vůle lidu – Babiš – proti mocnému „hlubokému státu“. Začne boj podobný Americe. Lidé musí věřit v dobro. Musí mít někoho, komu věří. Staří politici si mysleli, že budou pořád jen krást a lidé je budou dál volit. Konečně se to nestalo. Proto je okolo toho takový humbuk.

Další věc je poznání, které učinila většina lidí, že staré struktury nejen kradly, ale přímo zrazovaly zájmy státu. Solární tunel nalil peníze baronům, většinou zahraničním. Privatizace OKD znamenala, že naprosto neprůhledná firma koupila OKD za čtyři miliardy, ale prodala je obratem za dvanáct. Jasný tunel, ale peníze odtekly do zahraničí. Ohledně lithia se chystalo totéž. Lidi se cítí okradeni a také chápou, že nakradené peníze jdou do zahraničí. Tyto zločiny jsou mnohem vyšší než nějaká Babišova selhání. Ale nejhorší je zjištění, že Babiš by měl za svoje selhání sedět, ale tito nikdy do vězení nepůjdou, selhává tedy i systém. A ještě navíc: nějaký Kalousek to prohlašuje za demokracii a bojuje, aby to tak zůstalo. Komu vlastně slouží?

Máte nějaký podstatný postřeh k volbám, který málo zaznívá či který nezazněl? Něco, co lidem uniklo?

Zásadně je zapotřebí si povšimnout, že lidé volili obviněného člověka. To je významná okolnost. Lidé nevěří institucím. To je obzvláště znepokojivé a ukazuje na hloubku příkopu mezi lidem a starými strukturami v institucích. Pokud by se měla vůle lidu prosadit, znamená to opravdu velký vítr v institucích. To bude těžké.

Co říkáte komentářům ze zahraničí, že Babiš je pomalu nacionalista, protievropský…?

Komentáře ze zahraničí jsou vždy mimo mísu. Opakují zbožná přání a všeobecně rozšířené mýty. O našich záležitostech nic neví. Obviňování z rasismu a nacionalismu je samozřejmě pro neomarxisty stará mantra.

Jak to tipujete ohledně koalice? Koho Babiš přemluví, aby do toho s ním šel?

To je velká otázka. Zatím jen SPD prohlásila, že by do vlády šla. Vidím, že se především taktizuje. Velice rád bych viděl revoluci v ODS a mladého Klause na místě předsedy. To by byla ta nejlepší vláda. Uvidíme.

Jaký dopad budou mít tyto volby na volby prezidentské?

Babiš bude podporovat Zemana. Kdyby tam nebyl, Zeman by měl nesnadnější pozici. Zeman může být odstraněn jen opravdu převyšujícím kandidátem. Takový zatím není.

Ale prezident bude muset řešit ještě něco jiného: Může obviněný člověk být předsedou vlády? Pokud vím, tak to se stalo pouze v Severním Irsku, tam seděli ve sněmovně nějací poslanci obvinění z vražd. Zastaví prezident stíhání Babiše a jeho společníků? Neuškodil by si tím v prezidentské kampani? Nezávidím mu toto rozhodování.

Ptal se Lukáš Petřík, PL, 28.10.2017Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.