Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seI51. 86M55e37n53t12l16í56k
Však oni, ti dva ústavní pacholci, když ve středu do ČT oznamovali procesní postup a obhajovali předběžné opatření, to dobře věděli, že tancují na tenkém ledě. Bylo evidentně vidět, jak byl Baxa nejistý a Šámal koktal, a ani jeden se nepodíval zpříma do kamery. Když skončily dotazy, bylo vidět, jak jim spadl kámen ze srdce, že nedostali podobně nepříjemnou otázku, a rychle se vypařili.
R34a30d63e24k 65Z40á51b58r76a36n50s45k47ý
Nejsa právník, nemohu situaci přesně posoudit, takže se dovolím zeptat... Totiž, kromě často a hojně diskutovaného faktu, že k rozhodnutí ÚS došlo s největší pravděpodobností za porušení zásady spravedlivého procesu, kdy strana nebyla před vydáním předběžného opatření slyšena a nebylo jí přiznáno procesní postavení odpovídající významu zásahu do jejích práv, tak jsem nezaznamenal, že by se diskutoval fakt, že soud svým rozhodnutím fakticky úkoluje vládu. Chápu a pokud jsem si správně nastudoval, tak Ústavní soud České republiky může vládě ukládat povinnosti, avšak pouze v rámci svých specifických ústavních pravomocí, ale nemůže vládu úkolovat libovolně, např. nařizovat jí politické kroky. To se, mého laického názoru, stalo a tím se ÚS dopouští přestoupení dalšího principu, na kterém je postavena dělba moci v našem státě a tím porušuje i principy demokracie. Pokud je to jinak, rád budu znát vysvětlení.
P75r85o71k61o27p 84P25r48o62p92e35s
To je ovšem od toho faktu podraz, že s͇e͇ nediskutuje. Nějaký nezodpovědný fakt! :-P
R71i32c25h73a19r52d 48V93a79c62e58k
Pokud je rozhodnutí připraveno dříve, než je vznesen požadavek, nemá žádny smysl ptát se druhé strany na její pohled.
K69r97e81i35d35l 75A63.
Pod sobotním článkem se zajímavě diskutovalo o tom, jestli ÚS má právo použít předběžné rozhodnutí podle občanského zákoníku, a nikoliv podle zákona o ústavním soudu. Zazněl zde názor, že v ústavním zákoně je předběžné rozhodnutí uvedeno v souvislosti s ústavní stížností (stěžuje si občan na orgán státní správy), nikoliv v souvislosti s kompetenčním sporem, tudíž je v pořádku, když se ÚS řídí v kompetenčním sporu řídí občanským zákoníkem.
Nedovedu tuto otázku jako neprávník posoudit, nicméně dnes podobný způsob argumentace zveřejnil Jindřich Rajchl (fb) a dochází k jinému závěru: Pokud je v ústavním zákoně uveden institut předběžného opatření v souvislosti s ústavní stížností, nikoliv kompetenčním sporem, pak to podle něj znamená, že u kompetenčního sporu jej použít nelze.
Zajímavá otázka. Rád bych slyšel i nějaké oponentní argumenty k Rajchlově posudku. Pro zajímavost uvádím částečnou citaci:
"1) Předběžné opatření lze vydat výhradně v řízeních o individuální ústavní stížnosti, nikoliv v kompetenčních sporech. Tento závěr vyplývá nejen ze systémového zařazení tohoto institutu (§80 upravující vydání předběžného opatření je součástí Oddílu třetího o ústavní stížnostech, zatímco kompetenční spory jsou upraveny v Oddílu devátém), nýbrž i ze samotného znění §80 upravujícím podmínky vydání předběžného opatření, kde je výslovně uvedeno „směřuje-li ústavní stížnost...“. Je tak evidentní, že v jiném typu řízení, než je individuální ústacní stížnost, předběžné opatření vydat NELZE.
2) Samotným přeběžným opatřením lze orgánu veřejné moci uložit pouze jedinou povinnost, a to „aby v zásahu nepokračoval“. Předmětné ustanovení § 80 však soudu rozhodně neumožňuje, aby uložil orgánu veřejné moci cokoliv aktivně konat. Ústavní soud tak svým rozhodnutím, jímž zavázal vládu notifikovat orgány NATO o tom, že součástí delegace bude též prezident „a jím určený doprovod“ (sic!) opět jednoznačně překročil své zákonné pravomoce."
A24r15n67o62š67t 75S10t82á74r36e27k
Zajímavá otázka to bezesporu je, ale přece jen bych řekl, že ústavní soudci mají o právu o něco lepší ponětí, než p. Rajchl na Facebooku.
F90r17a71n36t37i52š43e25k 76N48a34v86r56á64t84i27l
Nejedná se o rozhodnutí ústavně-právní, ale politické. Nejedná se o rozhodnutí vydané ústavním soudem, ale Baxovou rotou kývalů. A nejedná se o věc ústavní, ale o splnění přání generálského fracka. Asi jako když se ječící malý tyran válí po ulici a ječí a rodiče mu koupí další zmrzlinu.
P26r72o79k90o58p 48P84r47o87p67e18s
A kibicuje to komouš Navrátil, ať je to komplet.
P63e49t73r 35A76d21á76m88e54k
Jako laik to čtu takhle: Předběžným opatřením byla poškozena vláda, která ani nebyla vyslyšena, a přitom má svůj plán, jak chce na summitu vystupovat. Předběžné opatření udělalo ve věci chaos, protože dnes nevíme, kdo má být vedoucím delegace a jak tedy bude delegace vystupovat. Opomněl jsem něco důležitého?
I86r42e69n38a 91J20e98l25i89n27k20o96v81a
ano - dulezite je, - a o to zrejme i jde (ne o spolecnou fotku zucastnenych!) ze se v Ankare bude jednat (krome zrejme i jineho) o financich. Za statni finance je zodpovedna vylucne vlada, president zde nema zadnou pravomoc. Presto se snazi vymoci si zastupovani naseho statu i v techto zalezitostech a tim i znemoznit pritomnost na jednani ohledne financi naseho statu vlade, ktera je za finance zodpovedna, potazmo premierovi. Co vlastne k tomu presidenta vede?
J57i83ř19í 94O44š67l51e32j33š48e68k
V tomto případu se jasně ukázalo jak nezávislý a nestranný ÚS máme. Je třeba najít způsob jak tomuto do budoucna zabránit. Třeba tim,že bude naprosto přesně stanoveno co může a naopak nikdy nesmí rozhodovat a přpadné stanovení osobní odpovědnosti soudců za své činy. V Tunisu mají Ministerstvo víry. Když jsem stál před tou obrovskou soustavou budov přišlo mi to k zasmání. Už se nesměju. Jaký je rozdíl mezi Naboženskou radou,která má vždy pravdu a ÚS?
D43u78š74a13n 22P56o74l79a75n39s40k82ý
Akorát ta zábava s ÚS nás vyjde pěkně draho. Náklady na provoz zbytečně velikého ÚS jsou veliké a přitom zbytečné. Za hodně peněz málo muziky.
J12a51n 98Č48e49r69n56ý
Ve světové soutěži Ústavních soudů v rychlosti jednání se náš Ústavní soud umistil na prvním místě.
Blahopřejí kapitánu mužstva Baxovi a trenérovi Petru Pavlovi.
Č69e56s20t80m91í89r 26B80e76d18i47h32o62š93ť
Jeden instrument vláda pořád má, a to je státní rozpočet. Při do očí bijící nenazranosti pávka a politrukyne by nastala okamžitá účinnost. Odnětí apanaze vyzirce by neoduvodnili ani ti komedianti z Joštove.
J11i93r23i 45N94o12v43o51t40n31y
Tento instrument vláda nemá. Už to zvažovaly vlády předchozí, ale správně odhadly, že by u US utržili potupnou porážku a financování hradu by dostaly příkazem.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz