Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Pavel123

11. 1. 2008 1:17
Proč u nás?

Prosím všechny k tomu ochotné o vysvětlení! Argumentů proč radar ano a  proč radar ne, jsme všichni slyšeli již velmi mnoho. Bohužel se opakují stále dokola stejná pro a proti. Nikdy jsem ještě nečetl a neslyšel o té základní myšlence, proč radar zrovna u nás. Když uvažuji obyčejným selským rozumem, tak chci-li dobře vědět co se děje u sousedů, nebo co na mne soused chystá, musím jít co nejblíže k jeho plotu a být přitom, pokud možno co nejvýše. V případě umístění radaru v Brdech je bohužel všechno naopak. Ta naše zemička je přeci uprostřed Evropy a navíc připomíná a možná i je vlastně obrovským pravěkým kráterem. Je to tedy jako chtít stavět rozhlednu ve vzdáleném údolí, kolem dokola hory. Příkadem k tomu může být i první použití radarů pro tyto účely. V letecké bitvě o Britanii radary přeci angličané postavili až na jižním pobřeží, co nejblíže ohrožení z pevniny. Podle logiky umístění radaru u nás, by je měli tehdy umístit někam nahoru do Skotska, do údolí jezera Lochness. Hranice Evopské unie dnes sahají směrem ohrožení z východu  až do Bulharska a Rumunska. Všichni, kdo tam byli mi potvrdí, že jsou tam obrovská neobydlená území vysoko v horách, tisíce kilometrů blíže možnému ohrožení. Vteřiny možná i minuty dřívěšího zachycení mohou být rozhodující.  Stavět radar v Brdech je prakticky to samé jako postavit ho přímo v Praze, tak jsme malí. Nemluvě o hustém obydlení na celém území. Stačí se rozhlédnout, všude někdo žije.  Nikoho by nenapadlo něco podobného stavět na New Yorském předměstí. Byl jsem ze začátku také pro, nemůžeme přeci chtít jen všechny "západní" výhody a nich pro ně nedělat. Tato logická úvaha mne však zařadila do tábora odpůrců a argumenty jako, že americká strana určitě dobře ví co dělá, mne určitě nepřesvědčí.     

0 0
možnosti

kotaz

31. 12. 2007 10:24
1.bojové nasazení

Z Pakistánu odstartuje vojenská raketa, první ji vidí ruské radary. Vyšlou antiraketu. Radar v Brdech bude zrovna zakryt dopravním letadlem miřícím na letiště Ruzyně. Přepne se na bojový výkon a někde u Putimy si můžeme přichystat  200 černých igelitových pytlů na mrtvoly. Nakonec se Brdský radar chytí a odstartuje polskou raketu. Ruské radary to vyhodnotí jako útok na Rusko a odstartují protiraketu. Nu a máme ve vzduchu dost raket a na zemi dost radioaktivních stop, asi nejvíce na Ukrajině, že. Ale území USA je ochráněno. A navíc americká administrativa za nic nemůže, radarový štít se osvědčil. Měl by jste přestat čárat po globusu a Bush by měl jít do penze.

0 0
možnosti

befeleme

3. 1. 2008 6:39
Re: 1.bojové nasazení

Tak tohle je na Nobelovku za mír. Ve společnosti Arafata a Al Gorea by to bylo důstojné.

0 0
možnosti

hudry

30. 12. 2007 8:13
Špatný článek napsaný na objednávku dobře placenými diletanty

Článek se snaží opticky vyvolat dojem rádoby "vědeckého" pojednání o blahodárnosti radaru. Přitom je to pouze řada nesourodě slepených nesmyslů. 1) Je zcela zbytečné pseudovědecky rozebírat technické detaily (úroveň vyzařování, laloky apod.) problému. Ty jsou jistě v pořádku a zdejší fórum (včetně mně) s nimi odborně nemůže nijak polemizovat. 2) Zcela se ale opomíjí základní skutečnost, že radar vůbec není určen pro obranu ČR. Jde pouze o předsunutou součást US obraného (útočné využití je vyloučeno?) systému, ke kterému ani NATO nebude mít přístup. Bylo by proto mnohem serioznější, kdyby se kampaň  vedla  s respektováním této skutečnosti. Čili: dovolíme našim spojencům, aby si na našem území umístili svou vojenskou techniku se všemi riziky i výhodami, které to s sebou nese? 3) Článek je snůškou mnoha účelově navršených nesmyslů, které by skutečné odborníky jistě pobavily. Jenom namátkou vyberu tvrzení, že pod žižkovským vysílačem je "nulové pole" a proto je nutno tam přijímat signál z Cukráku. To je evidentní blábol. Pole tam je, pouze je tak zatíženo odrazy (duchy), že signál je kvalitativně nepoužitelný. Což je problém příjmu v těsné blízkosti všech silných TV vysílačů.

Bylo by skutečně vhodné, aby z nás státní orgány a jimi nastrčení Bergerové přestali dělat voli a zahájili seriózní kampaň podle výše uvedeného bodu 2).

Problém amerického radaru není pochopitelně problémem černo-bílým. Je tu jistě celá řada argumentů pro i proti. Blbečkovský postup který zvolila vláda je ale bohužel sprostou urážkou naší "demokratické" společnosti.

0 0
možnosti

hudry

30. 12. 2007 8:32
Re: Špatný článek napsaný na objednávku dobře placenými diletanty

Ještě snad malá poznámka: protože se vůbec nejedná o techniku určenou pro obranu ČR, tak také odpadá "silný" argument Spolku přátel radaru, že o tom může (prý podle Ústavy) rozhodnout pouze a jedině vláda. To je snad jasný, ne?

Žádná strana neměla umístění cizí vojenské techniky sloužící výhradně pro potřeby cizí vojenské mocnosti ve svém volebním programu. Proto by bylo skutečně nejserioznější, kdyby o této citlivé otázce rozhodl, po seriózně vedené kampani, celý národ v referendu.

0 0
možnosti

Realista

30. 12. 2007 5:04
Ale, ale ....

Z článku:  "" Není to tedy Bushův výmysl, ale dlouhodobé přání celé Ameriky – ten radar je jen součást bezpečnosti. Nejen Ameriky, ale celé západní civilizace.  "" .....  To je strarostí o celou západní civilizaci!  Takže proč tento radar nechtějí na svém území třeba Rakušané, Němci, Francouzi, Belgičané či Švýcaři ????  .... Nejasou to více méně smysšlenky autora? Proč se o radar nezajímá NATO? .... Nejspíš proto, že pravda je jiná a nezastíní ji ani jakési hluboké analytické rozbory autora.

0 0
možnosti

lucina (pes)

29. 12. 2007 16:14
Dík za vysvětlení

Napsal jste to tak, že jsem to pochopila i s vařečkou v ruce. 'CSSD o radaru vyjednávala od r. 2002, konkrétně tím byl pověřen Jaroslav Tvrdík, a vyjednávat přestala proto, že k tomu ztratila pravomoc. Pak teprve začali strašit a vytvářet protiradarové nálady s pomocí ekopošuků a bolševických dinosaurů. Celkem to dost odpovídá jejich politické zodpovědnosti a čestnosti. Vůbec jim nejde o radar ano - ne, nebo o bezpečnost státu, popř. Evropy a USA, ale o diskreditaci ODS a její vlády. Kdyby (bůhchraň) pověřil Klaus vládou Paroubka, byl by i radar, i reforma,( a ODS by byla asi proti.)

0 0
možnosti

www racek

29. 12. 2007 16:19
Re: Dík za vysvětlení

bohužel máš zcela pravdu. zamítnout to prostě nemůže nikdo. nakonec bude jen usnesení vlády ... ale bude. usa rozhodli o radaru u nás dávno před tí, než to kdokoliv u nás tušil.:-P

0 0
možnosti

Informujte se podrobněji

29. 12. 2007 14:47
Nechte stranou technické detaily a ptejte se proč tady má stát radar.

Navíc náš pan premiér Topolánek na kongresu ODS

nedávno prohlásil: „Nedopustit, abychom se opět plíživě sunuli do sféry

geopolitického vlivu Ruska. To je ten pravý důvod, proč u nás má stát

radarová základna. Už jenom proto stojí za to udržet tuto vládu.“ Kdo nevěří ať se podívá na stránky ODS.

0 0
možnosti

Realista

30. 12. 2007 5:11
Re: Nechte stranou technické detaily a ptejte se proč tady má stát radar.

A pod geopolitickým vlivem Američanů je to snad lepší?  USA  zajímají jen jejich a zase jen jejich zájmy. Pro tyto své zájmy jsou ochotny vojensky napadnout kdekoho (Vietnam, Srbsko, Somálsko, Irák, Afgánistán). Státy západní Evropy si to uvědomují a proto nechtějí radar USA na svém území, a USA úpotřebují slouhy a ne rovnocenné ůpartnery a proto nechtějí radar dát ani pod NATO. 

A tak tedy Strana a vláda lidem v Česku vlastně lže a vykládají jim bajky o Íránu a severní Koreji. PRYČ S TOUTO PROLHANOU PAKÁŽÍ !

0 0
možnosti

Informujte se podrobněji

29. 12. 2007 14:41
Nechte stranou technické detaily a ptejte se proč tady má stát radar.

Na vztahy mezi velkými zeměmi a jejich činy nelze uplatnit logiku slušnosti nebo zdvořilosti. Pokud je možné udělat něco, co vám přinese výhodu a cena je přijatelná, prostě to uděláte. Protože vaše činy do budoucna (jako velmoci) závisí na odhadu rizik a možností, téměř všechno v politice velkých zemí spočívá ve snaze o dosažení co nejlepších pozic. To je základ. Tak byla vyhrána studená válka, tak se bojuje s Čínou a Severní Koreou, a ať se nám to líbí nebo ne, USA a Rusko nejsou milenci tančící ruku v ruce v polích. I oni hledají jeden vůči druhému výhodné pozice. Téměř nikdo nevěří, že by se opravdu chtěli utkat v boji, ale snaží se o získání jasné převahy, která bude použita jako nátlakový argument v diplomatickém jednání.  V současné době jsou USA schopna prvním úderem roje nízko letících "neviditelných" střel s plochou dráhou letu a "neviditelných" B2 zničit téměř všechny mezikontinentální balistické střely Ruska a nejspíš současně i Číny. Modernizovaly totiž nedávno tisíce těchto střel a rovněž jaderných hlavic. Jediným myslitelným cílem těchto zbraní v tomto množství je Rusko, na nikoho jiného to nepotřebujete. Předpokládá se, že by po tomto preventivním úderu Rusku zbylo méně než 10 balistických střel dlouhého doletu a pokud by USA měly fungující protiraketový systém, který ani těm zbylým nedovolí zasáhnout jejich území, pak by v okamžiku jeho postavení získali nad Ruskem zásadní vojenskou převahu o kterou usilují půl století. Jistě by se to projevilo např. při jednáních o využití Ruských surovin. Zdá se vám to nereálné? Přečtěte si oficiální dokument vlády USA "Národní bezpečnostní strategie". Veřejně si stanovují za cíle: udržení světové nadvlády USA, dosažení schopnosti zničit jakéhokoli protivníka ve světě a vyhrazují si možnost použít jaderné zbraně pro preventivní úder proti každému, kdo ohrožuje americké zájmy. Pokračování v mém dalším příspěvku:

0 0
možnosti

Ludva

29. 12. 2007 16:55
Re: Nechte stranou technické detaily a ptejte se proč tady má stát radar.

Zešílel jste ?

0 0
možnosti

to je jedno

29. 12. 2007 9:49
ZAJÍMAVÉ POČTENÍ PRO ZASLEPENÉ PŘÍZNIVCE RADARU

Vzhledem k tomu, že odkazy  tu nelze zveřejňovat, tak vás naviguji:

Zadejte si do vyhledávače tento nápis: "Nelehká úloha z trigonometrie, aneb proč není radar někde úplně jinde?"

Jde o článek z Britských listů pojednávající právě o umístění radaru a o mnohých lžích předkladaných nám politiky.

0 0
možnosti

to je jedno

29. 12. 2007 9:40
PROČ BY MĚLA ČR A POLSKO ZE SEBE DĚLAT CÍL ? ?

OTÁZKA: Proč kupříkladu amíci neumístí tento radar i rakety do Německa? Je to jen o cca 200 - 250 km západněji a z technického hlediska  a dosahu  radaru i raket  to nemá žádný vliv na účinnost radaru.

ODPOVĚĎ: Protože amicí dobře vědí, že umístění radaru i raket je v Německu neprůchodné, zatímco v ČR jsou politici daleko lépe manipulovatelní a koupitelní. 

Opravdu vám přijde normální to, že mnozí  češští vládní politici chtějí, aby ČR byla terčem  útoku v případě konfliktu USA s kteroukoliv zemí vlastnící jaderné zbraně? A to je nepochybné, protože tento radar by byl ničen v první vlně útoku, a to nikoliv klasickou municí, ale s nejvyšší pravděpodobností  jadernou municí malé ráže, tak jak to má ve své strategii mnoho armád světa.

Takže USA by bylo relativně ochráněno, zatímco ČR /Polsko/ by bylo zamořeno radioaktivitou. V souvislosti s tímco vyvstává otázka, proč USA  již dopředu odmítlo to, aby byl radar chráněn protiraketovým systémem Patriot. O tomtéž systému(Patriot) jedná Polsko s USA skoro rok, a doposud neúspěšně.

0 0
možnosti

Jiří

29. 12. 2007 21:18
Re: PROČ BY MĚLA ČR A POLSKO ZE SEBE DĚLAT CÍL ? ?

Ach ty analyzy mudrlantů. On pan Schöder je a byl mnohem méně manipulovatelný a energetická závislost na Rusku je v Německu přímo "zanedbatelná". A produktovody obcházející Polsko mořem jsou jen taková zábava německých průmyslových kruhů.  Nemáte-li rád současnou vládu, je to vaše svaté právo. Také nejsem zrovna nadšený. Ale  trokavecký syndrom je tak trochu choroba srdce a hlavy zároveň... A co se děje v komnatách velemocných si neumíme ani snít. Natož odhadnout cíle a záměry. Ostatně - psát rudomodře by zasloužilo prohlídku u lékaře duší...  

0 0
možnosti

hudry

29. 12. 2007 8:57
Kdo je autorem článku ?

Možná to není až tak důležité, ale přesto by mě zajímala odborná profese a zaměstnání pana Bergera. Když se totiž na článek podíváte, tak to vůbec nevypadá amatéra, který si v nějakém grafickém editoru trochu pohrál s mapami a dokreslil tam do nich nějaké čáry. Skoro to vypadá na to, že je to výplod nějakého vládního výboru pro masírování národa při předstírání blahodárnosti US radaru na českém území. Pokud se nemýlím, tak se na tuto masáž vyčlenilo několik melounů. Fakt jste to pane Bergere vypotil sám, nebo vám to "přihrál" kamoš Klňava?

0 0
možnosti

Emi

29. 12. 2007 16:51
Re: Kdo je autorem článku ?

Není důležité kdo je pan Berger, ale co píše. To je typické, ty se zaměříš na nepodstatné, a podstata ti uniká. Pokud je to práce PR agentury, tak smekám - výborný nápad. Stěžujete si, že nemáta informace a až je dostanete, hledáte hnidy.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz