13.6.2021 | Svátek má Antonín


RADAR: Občane div se

25.1.2008

Téma radar mne již téměř nudí a nepřikládám mu takovou důležitost v každodenním životě, jak by se mohlo zdát z médií, že běžní lidé tomuto tématu připisují. Ovšem v nedělní Partii na televizi Prima zaznělo něco, co by nemělo uniknout hlavně sluchu voličů ČSSD i nám všem ostatním.

Když pan Šimůnek kladl otázky panu Paroubkovi ohledně umístění amerického radaru na území České republiky, obdržel odpověď, kterou lze slyšet běžně od sociálních demokratů. Na konci tématu však pan Paroubek uvedl to podstatné, když řekl, že po předběžných jednáních Ministerstva obrany ČR s americkou stranou by následovala oficiální žádost, o které by rozhodla národní vláda a národní parlament. Víc nic. Ani slovo o tom, že by se již tehdy uvažovalo o referendu. Velmi pochybuji, že by tak inteligentní člověk, jakým pan Paroubek je, zapomněl na to, že s referendem se počítalo od počátku. Jde o zkušeného politika, určitě si je vědom, že pokud by tomu tak bylo od počátku, byl by to obrovský argument a důkaz neměnnosti postoje jeho strany. Voliči sociální demokracie zde mohu vidět, že tato strana v pozici vládnoucí síly nezamýšlela automaticky vypsání referenda, v pozici opoziční strany je samozřejmě prosazování referenda úžasný prostředek, jak populisticky přitáhnout hlasy odpůrců umístění radaru na našem území. V kolika případech volí tato partaj obdobně populistický přístup?

Neustále čtu či slyším ze strany levice, že ODS a její koaliční partneři páchají podvody na voličích. Mají sociálnědemokratické vlády opravdu tak čistý štít, že si levice bez zardění může dovolit tak silná slova na adresu ostatních?

Brandýs nad Orlicí 20. ledna 2008

(Autor je studentem politologie na Universitě Hradec Králové, sociologie na Masarykově universitě Brno a předsedou MS ODS Brandýs nad Orlicí.)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.