18.4.2021 | Svátek má Valérie


RADAR: O vůdci Tamášovi a jeho přátelích

7.7.2008

Neutralita. To je to, čeho se protiradaroví aktivisté seskupení kolem Jana Tamáše dožadují. Jsou přesvědčeni, že zbudování základny Spojených států na území ČR nás připraví o schopnost autonomně působit ve světovém dění a za žádných okolností se nepodřizovat diktátu velmocí. Vzhledem k tomu, že podporu Tamášově iniciativě vyslovují kruhy radikální levice, islámští fundamentalisté a cizí není ani fašistické pravici, dá se neutralita „tamášovců“ dešifrovat jako přilnutí ke kterékoli velmoci, jen ne k té za Atlantikem. I když to také není zdaleka správné, neboť latino-bolševické kvarteto Kuba, Venezuela, Bolívie a Nikaragua se nachází zrovna tam a vzdoruje „roztahovačnému kapitalismu z USA“.

Pro teatrální pacifisty je nenávist ke Spojeným státům jedenáctým přikázáním desatera. V tom tahají s pohrobky Lenina, Che Guevary, Chomejního a spol. za tentýž (kéž by kratší!) konec provazu. Na jejich výstupech se živí jako tajně vyšlechtěná vysoce inteligentní odrůda plevele parlamentní politici, toho času v opozici, kteří na revoluční obrat po příchodu do vládních lavic zapomenou, poklepají si s novými nájemníky Bílého domu po ramenou a věrné stoupence učení mesiáše Tamáše odklidí do muzea voskových figurín jako úsměvnou vzpomínku na pár užitečných mamlasů.

Protiradarové hnutí vstoupilo s velký aplausem do politického ringu. V něm ale nade vši pochybnost nerozhodují záblesky fotoaparátů a záběry kamer, nýbrž perfektně mířený úder, výdrž a lstivé přechytračení soupeře. Tím vším disponuje jen léty nesmlouvavých nakládaček zocelený borec. Někým takovým Tamáš ani žádný z jeho nejbližších „spolubojovníků“ dozajista není. Proto by antiradaristé měli pomýšlet spíš na trýznivý pád než stupně vítězů. A plácání o tom, jak se zde žije nedemokraticky, jim ztracený úspěch nevrátí.

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.