Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RADAR: My, protiraketoví kutilové v Čechách a na Moravě

diskuse (318)
Od počátku té nešťastné myšlenky umístit v českých zemích americký radar jsem přesvědčený, že to není dobrý nápad. Rmoutí naši slovanskou duši, křiví náš samorostlý charakter, nutí nás vyndat z kapes naše zlaté privatizační ručičky, nedá nám spát, protože bychom se mohli do něčeho zaplést.

Nicméně, teď když se podařilo nějakému udatnému úředníkovi vynést i nepodepsanou smlouvu s Američany z jejího meziresortního projednávání do médií, začínám tušit happyend: snad už konečně Američanům dojde, že by bylo lépe neriskovat veřejné projednání a parlamentní schválení smlouvy nepodepsané, natož pak odmítnutí smlouvy podepsané. Projednávat nezávazné nám totiž šlo vždycky lépe než přijímání obtížných závazků. A radar to není jen závazek, radar je nepochybně břemeno spoluúčasti a spoluodpovědnosti.

Než se ovšem Američané v panice vrhnou na útěk, stojí za zaznamenání některé unikátní výkony našeho protiraketového kutilství.

Z poslední doby je to debata, jak a zda vůbec bude protiraketová obrana včleněna do NATO. Svou hloubkou připomíná památnou scénu z filmu Císařův pekař, kde se perou i zabíjí lstiví dvořané a opilí vojevůdci v boji o šém k oživení a ovládnutí nečinného Golema: Kdože to bude dřímat nad ránem nad spouštěcím červeným knoflíkem? Američané? Tak to není žádné NATO, které jste nám slibovali! Jenomže NATO je politicko-obranný spolek demokratických zemí, zatímco mnozí naši politici ještě žijí ve Varšavské smlouvě, kde bodák, holínka a vodka na kuráž byly základ úspěchu.

U našich tehdejších soupeřů a dnešních spojenců je to ale zcela jinak. Voják je až poslední na konci řetězce rozhodnutí a udělá právě to, k čemu ho navede politická a obranná debata. No a k této debatě bylo a je NATO. Ale kdepak nějaká bezpečnostní debata, my chceme vidět na červený knoflík v Bruselu. Bude uprostřed stolu a okolo přikrčených dvacet sedm velvyslanců, mlčky zahleděni, pod rukou mobilní telefon a jak vyletí raketa, už volají domů a pak se perou, zda mohou zmáčknout.

Podobně tvořivá je úvaha, že na nás Rusové namíří své rakety, až teprve bude radar v Brdech, protože oni ti Rusové si myslí, že Írán žádné nebezpečí není a radar jim bude jenom hledět do jejich ruské raketové kuchyně. A mají recht, protože jedna dvě rakety do Evropy, to není pro Rusko riziko, které by stálo za řeč. Hranice matičky Rusi nenarušeny, báťuška v klidu snídá kaviár v Kremlu a těch pár evropských nebo židovských zakroucených krků přeci nestojí za řeč.

Jiný způsob obrany před Íránem, jeho potenciální zbraní i snahou vyhladit své sousedy sice zatím nemáme, ale pár skvělých nápadů již zde zaznělo. Například pobídka Američanům, aby s Teheránem jednali. Skvělé a poučené. Akorát že na konferenci v egyptském Šarm aš-Šajchu, kde se odehrával poslední americký pokus o jednání, jaksi Peršané do jednací místnosti ani nedorazili a prohlásili, že tak činí vědomě. A není ani jasné s kým jednat. Vojenský raketový a nukleární program nekontroluje prezident Ahmadínežád, ani ajatolláhové, ale revoluční gardy. A ty jaksi na jednání nemají ani čas ani chuť, protože musí pomocí Hisballahu prohlubovat chaos a vybíjet své oponenty v Libanonu, ostřelovat izraelské civilní obyvatele raketami, cvičit Al Kaidu a posílat sebevražedné atentátníky za pár tisíc dolarů zabíjet souvěrce nebo Američany v Iráku, a nadto musí spravovat Írán a jeho parlament, který zcela ovládli, a také věšet své spoluobčany za hrdlo na stavební jeřáby nebo popravovat sociology za výzkumy veřejného mínění. Z jejich hlavního sídla, bývalé americké ambasády, kde drželi jako rukojmí americké diplomaty, jaksi vidí svět po svém – jako přešlapující a čekající na jejich nukleární bombu. Ale s takovým světem se nejedná, takový svět se musí ovládnout a vnutit mu svou revoluční islámskou vůli.

Své dobré podněty dala i vládní informační kampaň, která sice přinesla mnoho technických detailů a besed s občany o těchto detailech (za pozornost stojí debata o zdravotních dopadech radaru, který vesele funguje na letišti v Ruzyni), debata ale jaksi neotevřela skutečnou odbornou rozpravu o bezpečnostních rizicích a hrozbách, ani o všech způsobech obrany, ať již na poli boje s finančními toky z Íránu ve prospěch teroristů nebo na nákup vojenských technologií nebo o možném tlaku na kontrolu jaderného programu v Radě bezpečnosti, kde se Írán těší podpoře olympijské Číny, která hezky devastuje Súdán, Tibet i Barmu, ale i Ruska, které si spoluprací a tolerancí Íránců opět pomohlo do sedla důležité mocnosti. Patnáct milionů na vládní informační kampaň je pryč a český parlament se řítí do jednání na informační úrovni, která je bezpečnostním výzvám i strategiím a zajištění této země zcela neodpovídající. Laik se diví, odborník žasne. Oč méně informací a znalostí, o to větší chuť rozhodovat, to jsou dnešní bohémové parlamentní demokracie.

Mezi tím již ale někteří spoluobčané vylezli na stromy v dotčených Brdech, nechtějí dolů, dokud nepřijede americká ministryně. Chodí je tam naštěstí krmit ohleduplní poslanci. Aby je pánbůh při rozumu uchovati ráčil a oni v těch stromech nezůstali navěky pozorujíce prchající Američany i s podepsanou smlouvou! Nebo aby v náhlém hnutí mysli nevyrazili za mírovými vztahy a porozuměním na pouť do samotné Persepolis!

Skončíme zřejmě podle Haška, v Brdech, jako na Karlově náměstí, na každém stromě jeden civil bez discipliny, zato ve vojenském prostoru.

Nakonec zmíním ještě jeden vydařený kus, a to domněnku, že když Američané nasekali v Iráku chyb jak máku a stojí si tam nadále špatně, že zcela zhloupli a nemají v oblasti globální bezpečnosti vůbec co říci. My se pak klidně bez nich obejdeme a ubráníme české i moravské luhy a háje mocným mírovým voláním z korun brdských lesů.

Ještě že máme to české pořekadlo jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá: jak do lesa česká vláda nepolitické technické informace volala … tak se zdatní kutilové národní bezpečnosti z lesa politicky ozvali mnohokrát osvědčeným Yankee Go home!

Jen aby nás náhodou ten zatracenej Yankee neposlechl. Mohli bychom si zase pár desítek let pod duchnou šeptat Yankee! Yankee! ... Kde jsi?

Převzato z blogu na www.aktualne.cz

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Karbulka
15. 7. 2024

Poloautomatická puška AR-15 patří v USA i ve světě k nejoblíbenějším, vlastní ji na 16 milionů...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Porodnost v loňském roce klesla na nejnižší hodnoty za posledních 22 let. Na svět přišlo 91,1...

Václav Klaus
15. 7. 2024

Bývalý český prezident v pondělí vystoupil se svým projevem na turecké ambasádě.

Radek Latislav
15. 7. 2024

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz