PROBLÉM: Země přestala být dobrým místem pro volby
O zrušených rumunských volbách už bylo napsáno mnoho, ale snad si ještě jeden širší pohled zaslouží.
Událost se popisuje takto: Protože volby vyhrál outsider s minimálními náklady na kampaň a do kampaně zasahovalo Rusko, ústavní soud jejich výsledek zrušil!
A mezi řádky lze číst: „Protože tak je to správné a tak to má být a vždy, když se něco takového vyskytne, bude s tím zatočeno takto „po rumunsku“.
Vypadá to divně, ale tento případ je asi jen ta pověstná špička ledovce, která vyčnívá z mohutné základny, která je pod vodou a není vidět. Ale strašit v době oteplování a Green Dealu ledovcem, je trochu nemístné a je čas najít přirovnání přiměřené době! A už to mám! „Rumunské volby jsou jen obláček na vrcholu probuzeného vulkánu.“
Argumenty rumunského ústavního soudu jsou asi pravdivé, ale jeho verdikt už nabízí otázky a podobenství.
Volby byly anulovány, protože nebyly férové! Jenže pokud by vyhrál správný kandidát, tak by anulovány nebyly, protože by asi férové byly! O férovosti a neférovosti voleb, závodů a soutěží rozhoduje výsledek, kdo vyhrál, nebo prohrál? Volby přece nejsou od toho, aby jen potvrdily (něčí) dobro, ztělesněné některými kandidáty, a nelze to brát tak, že jinak neplatí!
Vezměme si například závod v běhu, kde by nějaká komise v cíli prohlásila, že běžec, který doběhnul první, lajdal tréninky, běžel bos, na tričku nemá logo pivovaru a sportovní komentátoři se o něm vyjadřují nevalně (např. jako o Ledecké před oním kuriózním vítězstvím), a tak výsledek nelze uznat a závod se musí opakovat!
Anebo: Půjdete do samoobsluhy a z regálu si vyberete věc, kterou potřebujete a líbí se vám, jenže před obchodem vás zastaví komisař a řekne vám, že jste si vybrali věc, která není v akci a nebyla v televizních reklamách doporučována známými herci a sportovci, a navíc nemá ani lákavý obal, takže kdo ví, kdo vám to nakukal, a proto je váš nákup neplatný! Vy namítnete, že tu věc potřebujete, že jste vybírali podle vlastností, ceny a citu… a tu komisař obrátí zoufale oči v sloup a prohlásí: „Ale to nesmíš, musíš vybírat správně bez ohledu na svoje potřeby a představy!“
Prosazovat dobro – bez ohledu na vůli voličů či spotřebitelů – je totiž obecný trend! Náš život je ohromné dobrodružství, protože v podstatě to je permanentní volení (vstát/spát, loupit/neloupit, koupit/nekoupit, čerpat/nečerpat, dělat/nedělat, volit/nevolit… ), protože jsme byli obdařeni svobodnou vůlí. A tak svobodně volíme a nesvobodně neseme následky. (Tlučeme se někdy do hlavy a říkáme ono známé „Kdybych to byl býval věděl, tak bych to byl býval nevolil!“)
Pro naše rozhodování probíhají naše interní kampaně, do kterých mluví výchova, zvyklosti, víra, svědomí, nálada, moudrost, zbrklost, emoce… a vnější vlivy – ty velebené informace a kamenované outformace. A tady je právě dán prostor pro regulace, verdikty a doporučení různých poradců, kteří by chtěli možnost (pro ně) špatné volby zakázat nebo znemožnit už před volbami! A když se to nepovede tak – nově – i po volbách!
U materiálních potřeb už se to podařilo zavést do praxe a lidé se moc nediví, že někdo jiný ví nejlépe, do čeho investoval a co oni tedy přirozeně (a nebo dotovaně) potřebují.
Navenek to vypadá, že lidé jsou považování za nesvéprávné – platí presumpce blbiny.
Zatímco svobodné volby jsou založeny na presumpci odpovědnosti. Volič je svobodný, svéprávný, a hlavně odpovědný, protože „Jak si u voleb ustele, tak si po volbách lehne!“, a proto volí, jak nejlépe může.
Paradoxně jsme tedy – v době vyspělých informačních technologii dostupných nám od kolébky až po hrob – považováni za lidi nesoudné, kteří jednají ne podle své vůle, ale podle vůle sociální sítě nebo něčeho podobného, co je má v hrsti (co mají v „oblíbených“).
Člověk myslící, Homo sapiens, vybaven mobilem sapiens, je považován za Homo stupidus, který se bez správných soudů, komisí a regulací žene do záhuby.
„Kdybys nebyl vybaven mobilem, nestal by ses předpokládaným debilem!“
A tak se nám stává z voliče – polovolič, přičemž „Volič volí, ale komise rozhoduje!“
Co je z toho teorie/ironie a co už je praxe? To ukáže praxe!
Dnešní volební kampaně – s všelijakými špatně regulovatelnými prostředky – dávají záminku pro to, aby jakékoli volby byly napadány jako neférové – ovlivněné skutečnými nebo jen domýšlenými zájmy nějakých tajných služeb či jednotlivců – a mohly být případně zrušeny.
Bylo tak porušeno tabu, že platné hlasy voličů jsou platné! Hlasy voličů tak budou mnohdy platné pouze tehdy, když volili správně!
Volby nás tak budou ještě překvapovat nejen sečtenými hlasy!