Sobota 15. března 2025, svátek má Ida
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PŘEPADENÍ ČT: V Německu kvůli tomu padla vláda

Ve čtvrtek 10. března 2011 se dostavili v Praze na Kavčí Hory do budovy zpravodajství České televize tři členové Vojenské policie a žádali vydání dokumentu, který měl k dispozici redaktor Karel Rožánek, v němž se hovořilo o tom, že bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík konspiroval proti tehdejší ministryni obrany Vlastně Parkanové.

Kdy redaktor Rožánek dokument dostal, nevíme, ale v televizi ho ukázal v únoru 2011 a dokument byl odtajněn 6. prosince 2010. Policie ale každopádně nerespektovala právo novináře na utajování zdroje, které platí v celé Evropské unii. Chtěla si ulehčit pátrání, aby podle dokumentu mohla zjistit, komu původně patřil, tedy kdo ho dal a kdy novinářům. Redaktor Rožánek nebyl při návštěvě policistů na pracovišti, a proto zapečetili jeho kancelář: Ředitel televize Jiří Janeček takové chování policistů odmítl a poslal stížnost jak náčelníkovi Vojenské policie Vladimíru Ložkovi, tak ministru obrany Alexandru Vondrovi. Místo odpovědi na stížnost vyrazilo ale v pátek těsně před zahájením hlavního zpravodajského pořadu před devatenáctou hodinou do budovy televize devět maskovaných a po zuby ozbrojených vojenských policistů v neprůstřelných vestách, které jim zakrývaly identifikační čísla. Policisté z kanceláře kolegy Rožánka vynesli několik pytlů dokumentů a počítače.

Vyloučíme-li možnost, že hodina přepadení byla zvolena náhodně a že si velení Vojenské policie neuvědomilo, že jejich zásah bude moci logicky sledovat celý národ v přímém přenosu, musíme se domnívat, že šlo o záměr. Potom si tedy nutně musíme položit i otázku, komu mohl tento akt násilí v přímém přenosu sloužit? Tady můžeme opět jen spekulovat, ale s velkou pravděpodobností se lze opět domnívat, že buď šlo jen o zastírací manévr a Vojenské policii vůbec nešlo o tento starý případ, který již není v utajeném režimu, a chtěla naopak vědět, na čem redakce pracuje, neboť měla strach z rozkrytí jiných případů, viz třeba kauzy s pandury či gripeny, nebo šlo o analogický případ jako s Vlastou Parkanovou a Vojenská policie konspirovala proti současnému ministru obrany Alexandru Vondrovi, kterého se tento resort chce za každou cenu zbavit kvůli kontrolám v hospodaření.

Odchod Vondry, jak známo, si přeje i současný ministr financí Miroslav Kalousek. Takový krok by samozřejmě ještě více oslabil pozici i premiéra Petra Nečase, a tím by se posílila pozice TOP 09.

Stejně možné je ale spekulovat i o tom, že iniciátoři této spekulativní akce jsou dobře obeznámeni s tzv. Spiegel aférou, která se udála bezmála před padesáti lety 26. října 1962 v SRN, kdy kriminální komisař Karl Schütz vtrhl ve 21 hodin se sedmi podřízenými v civilu, kteří ale měli zbraně v podpaží, do redakce newsmagazínu Der Spiegel v Hamburku, aby zabavil písemnosti, které měly potvrdit domněnku, že tento týdeník otištěním titulního článku v čísle 41 s názvem Podmínečně připraveni k obraně se dopustil vlastizrady.

Zmíněný článek o sedmnácti tiskových stranách upozorňoval na skutečnost, že ve vyhodnocení vojenského cvičení NATO s názvem Fallex 62, dostali Němci nejhorší možné vyhodnocení. V článku stálo, že během atomového útoku na SRN by zemřelo kvůli špatné připravenosti asi 15 milionů Němců. Při razii byl zadržen vydavatel a šéfredaktor Augstein a oba jeho zástupci Engel a Jacobi a později i autor Ahler, všichni strávili ve vazbě 103 dnů. Celé Německo protestovalo, konaly se demonstrace před věznicí, občané velkých měst na podporu Augsteina měli nalepený jeho portrét na autech. Veškeré i konkurenční tiskoviny, kulturní veřejnost, univerzity, odboráři i církve žádali okamžité propuštění novinářů. Šest set špičkových vědců sepsalo protestní petici. Němci v policejní akci viděli návrat k nacistickým praktikám.

Vláda reagovala rychle: Svolala na 29.října krizové zasedání a 7. listopadu se případem zabýval Bundestag, tedy parlament. FDP vystoupila z vlády a ta padla. Aden aur musel slíbit, že odstoupí z funkce kancléře a Strauss, jako ministr obrany, který celou akci zapříčinil, už nebyl členem příští vlády.

Mnohem důležitější ale byl nález Ústavního soudu ze dne 13. května 1965, v němž stojí, cituji: "Otevření procesu proti obžalovanému redaktoru Ahlerovi a vydavateli Augsteinovi se zamítá. Byly shledány důkazní nedostatky. Náklady na řízení budou hrazeny ze státní kasy." Ve zdůvodnění pak stálo, že žurnalistika nepředstavuje typ zrádce vlasti. Žurnalistům málo záleží na tom, jestli prozradili nějaké tajemství nebo ne a jestli toto tajemství jsou právem za tajemství považována. Při posuzování jde hlavně o to, s jakým úmyslem si dotčený muž takovýto materiál obstaral. Novinářům jde o kritické posouzení politiky a své názory potřebují podložit fakty. A to ve svobodné demokratické zemi je vážný úkol. Tato úvaha vychází z přesvědčení, že moderní média mají informovat, bavit, ale i kontrolovat ostatní tři mocnosti, to jest moc ústavní, výkonnou a soudní. Politologové dodneška tento moment považují za konec tzv. demokratury, jak se nazývalo přechodné období mezi diktaturou a demokracií v SRN.

Výsledek celé Spiegel aféry byl následující: Prestiž časopisu Der Spiegel silně vzrostla, náklad se postupně zvýšil z půl milionu prodaných výtisků na milion, ale zároveň se radikalizovalo studentstvo, protože novináři objevili, že vrchní komisař Schütz, který razii v redakci provedl, sloužil u policie i za Hitlera.

Podle některých historiků právě tato aféra nastartovala v Evropě protestní hnutí, jež skončila bitkami studentů v Berlíně či Paříži a vyústila později v teroristické hnutí RAF, Frakce Rudé armády, které operovalo i v Itálii a jinde. Vrátíme-li se tedy do České republiky, možná že ti, co razii v České televizi iniciovali, rovněž zamýšleli vyprovokovat i nějaké větší nepokoje. Pak bychom se ovšem museli nutně ptát, kdo by z něčeho takového měl prospěch. Razie Vojenské policie by se měla důkladně vyšetřit i proto, že k ní musel dát souhlas nějaký státní zástupce, což je zase úkol pro nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Jak sama Česká televize připomněla, naposled ozbrojenci vtrhli do tehdy ještě Československé televize při okupaci v roce 1968: V civilizovaných zemích jsou území redakcí a univerzit nedotknutelná. Do dnešního dne na necivilizovanou razii v České republice zatím doplatil jen velitel Vojenské policie a dva jeho podřízení: Všichni byli postaveni mimo službu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Autor je novinář a spisovatel

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Konzervativní noviny
15. 3. 2025

Demokratický svět jsme si svázali, ale na predátory to nemělo žádný dopad.

Jan Kovanic
15. 3. 2025

Psalo se mi to těžko, u takovýchto textů trpím jako Kassandra.

Hyena Neff
15. 3. 2025

Víkend byl tak jarní, že se před tím nedaly zavírat oči.

Karel Wágner
15. 3. 2025

Trump překotným tempem snižuje finanční podporu vědy na federální úrovni.

Aston Ondřej Neff
12. 3. 2025

Premiér Petr Fiala pozval na čtvrtek předsedy všech parlamentních stran.

Aston Ondřej Neff
13. 3. 2025

Doba nazrává ke zlomové situaci, kdy bude nutné uvažovat o roli hajzlů.

Aston Ondřej Neff
14. 3. 2025

Rychlé ukončení bojů na Ukrajině se nedalo a nedá čekat.

Alexander Tomský
13. 3. 2025

Pro Evropany je Trumpova politika zlá, přestože je v zájmu Ameriky.

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

pari Anna Pařízková
15. 3. 2025

Autoři nové studie tvrdí, že zjistili přesnou polohu záhadně zmizelého letadla Boeing 777 letu...

Tomáš Macek
15. 3. 2025

Pátým místem ze závodu na 5000 metrů se Martina Sáblíková rozloučila se svým posledním světovým...

Petr Kamberský
15. 3. 2025

Zkáza dokonána. Vláda i opozice vyměnily národní bezpečnost za volební kampaň, fanoušci tleskají...

Lidovky.cz, ČTK
15. 3. 2025

Maďarský premiér Viktor Orbán označil své odpůrce za štěnice, uvedla agentura DPA. V projevu u...

van Kateřina Vaníčková
15. 3. 2025

Ministerstvo zdravotnictví po dlouhém plánování sehnalo firmu, která zajistí propojení krajských...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz