Pátek 24. ledna 2025, svátek má Milena
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Vrchnost kyne Lipníku

diskuse (67)

Případ zadrženého muže při protestu proti prezidentovi nabízí otázku, v čí prospěch koná policie

Prezident republiky se opět ve středu sešel s občany v Lipníku nad Bečvou, tentokrát v rámci ryze nevolebního turné po Olomouckém kraji. Od středy víme, že nejde o nějakou potulku, ale o prezidentův výkon práva shromažďovacího. Víme to proto, že policie zasáhla na obranu tohoto práva proti jeho narušiteli.

Než prezident vůbec dorazil, jednapadesátiletý zvukař Jaroslav Hensl se v soukromém bytě přilehlém k náměstí pokusil přehrát (pomocí ozvučovací techniky) píseň Modlitba pro Martu. Policie do bytu vnikla, produkci zastavila, narušitele zadržela a odvedla k podání vysvětlení. Stal se podezřelým ze spáchání přestupku proti právu shromažďovacímu. Díky této události můžeme analyzovat, jak chápe toto ústavní právo policie a prezident republiky. Je to právní nuda, ale pro jednou nuda užitečná.

Prezidentovo pojetí se již ustálilo. Cestuje ve stylu Josefa II.; v obci se sejdou obyvatelé, kteří pozorují prezidenta doprovázeného notábly – všichni na pódiu – starosta ozdoben řetězem, odznakem svého úřadu. Představitelé obce přivítají vrchnost, které dopřejí ozvučení, a jsou připraveni mimicky odměňovat prezidentovy předvídatelné bonmoty. Stačí důrazný pohled mocnáře a starosta již propuká v předstižný smích; ještě dříve, než je mocnářova pointa plně vyslovena.

Pokud se vyskytnou nesouhlasné projevy, je to považováno především za neslušnost, posléze ale také za nezákonné jednání, přinejmenším za přestupek. Z praxe víme, že nejen projevy hlasité, ale i důsledně mlčenlivé, třeba červené karty. Nositel nesouhlasu je pak 1. ztotožněn, 2. označen za podezřelého z protiprávního jednání, 3. odstraněn, neboť právě v tu dobu je třeba, aby podal vysvětlení. Nestačí to zítra. Tak to vidí policie a pan Ovčáček, ale jak to vidí zákon? O slušnosti se zatím nezmiňuji.

Koho chrání zákon?

Řekněme rovnou, že prezident se tohoto ústavního práva dovolat nemůže, tím méně si ho vynucovat s dopomocí policejních složek, které likvidují nesouhlasné projevy. Je totiž představitelem státu. Nezapomeňme, že v Lipníku nevystoupil jako prezidentský kandidát, kampaň přece nevede. A jak říká Ústavní soud: „Stát není zásadně oprávněn domáhat se právní ochrany skrze základní práva a svobody.“ A jindy: „Není (však) spolehlivý a nezpochybnitelný ústavní podklad pro připouštění státu jako stěžovatele v řízení o ústavní stížnosti, jež je řízením výjimečným, korigujícím nepřípustné a závažné zásahy státu do ústavně chráněné sféry fyzických a právnických osob.“ Je to tedy naopak: ústavní práva byla vynalezena k ochraně občanů proti politické moci, oni jsou jedinými nositeli těchto práv, ne ti na pódiu: prezident, starosta, hejtman. Jejich úkolem je zmíněná práva ostatních chránit!

Ale dobrá. Namítnou vám, že šlo o práva shromážděných občanů. Znamená to však zákaz nesouhlasných vyjádření s názory prezidenta či pana hejtmana? Rozhodně ne. Zákon o právu shromažďovacím o podstatě tohoto práva a jeho účelu říká v § 1, čl. 2: „Výkon tohoto práva slouží k využívání svobody projevu a dalších ústavních práv a svobod, k výměně informací a názorů a k účasti na řešení veřejných a jiných společných záležitostí vyjádřením postojů a stanovisek.“

Nejsme-li v Severní Koreji, zákon nepředvídá shromáždění jako selanku sloužící výhradně k provolávání slávy ani jako one man show. Shromáždění vidí jako interakci zúčastněných a výslovně předpokládá výměnu názorů a vyjádření stanovisek. Nejvyšší správní soud v jednom případě dodal: „Je nasnadě, že u početnějších shromáždění nemůže být výměna, resp. šíření názorů účinně zprostředkováno jinak než pomocí ozvučovací techniky.“

Vyjádření stanoviska je nezřídka symbolické. Nikdo se nemůže splést v tom, co symbolizuje Modlitba pro Martu pro několik generací českých občanů; v roce 1968 odpor proti mezinárodní agresi a proti zločinnému režimu, v roce 1989 oslavu zániku téhož, spjatou s nadějí na svobodu a budoucnost založenou na respektu k lidským právům. Nebyl jsem účastníkem toho shromáždění, ale řekl bych, že v Lipníku šlo o srozumitelnou výměnu názorů s prezidentem, který právě tyto symbolizované hodnoty otevřeně a provokativně atakuje. A přestupek? Připomeňme si, že přestupkem obecně není každé jednání, které je v zákoně popsáno, ale jen to, které „porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti“. A proti shromažďovacímu právu? Vyberte si: odpovídá provedení právě této písně „nepřístojnému chování“ z §14, čl. 1 e) zákona o právu shromažďovacím? Nebo jím bylo zabráněno „jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího“ (§ 14, čl. 1 h) téhož zákona)? Skutečně přehrání jediné písně v délce kolem tří minut zabránilo pánům na pódiu v jejich právu? Nemohli by počkat?

Nevkusná arogance moci

Nikoliv. Nejde o žádný přestupek, ale o úctyhodný příklad občanské angažovanosti. Muž, který onu píseň přehrál, se střetl s vrchnostenskou arogancí dočasných nositelů veřejné moci, nevkusnou a nemající oporu v zákoně. Zdá se však, že ona arogance v policii oporu má, na což upozorňuji se vší vážností. Nevím, jaký sentiment chovají pánové z pódia v Lipníku k Modlitbě pro Martu, ale k ústavě a k obyčejné slušnosti se jejich vztah odhadnout dá dobře. A pokud jde o policii, nezdá se vám, že ono heslo „pomáhat a chránit“ je určeno již jen konkrétní politické partě – a to s rostoucí drzostí a agresivitou? A prý si nesouhlasící občany i filmují a nijak to neskrývají. To už tady také bylo...

Autor je právník, bývalý vicepremiér a ministr spravedlnosti

LN, 13.11.2017

Aston Ondřej Neff
24. 1. 2025

Senát nebyl schopen se postavit k přílepkům k Lex Ukrajina.

Karel Wágner
24. 1. 2025

I ten, kdo není muslim, si občas pochutnává na mase z halal porážky.

Vratislav Hlubuček
24. 1. 2025

Inspirátorem věhlasné japonské firmy byl slovenský samouk Janko K.

Jiří Machotka
24. 1. 2025

Řada škol využívá metody aritmetických či vážených průměrů.

Ladislav Jakl
24. 1. 2025

Letos budou volby. Střetnou se v nich síly Zla a Dobra.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Aston Ondřej Neff
23. 1. 2025

Jakožto člověk stoprocentně pozitivní vyhlížím každou dobrou zprávu.

Gustav Sitař
23. 1. 2025

Nový americký prezident se ujal vlády.

Jan Bartoň
23. 1. 2025

Fotografie hajlujícího Elona Muska někoho pohoršuje tím, co Musk provedl.

Jiří Čihák
23. 1. 2025

Ještě příští týden proti švédskému Malmö - a potom šlus. Slávističtí fotbalisté v Evropské lize do...

herp Petr Heřmánek, ČTK
23. 1. 2025

Americký prezident Donald Trump nařídil odtajnit vládní spisy týkající se vražd prezidenta Johna...

Lidovky.cz, ČTK
23. 1. 2025

Podíl českých dodavatelů na zakázce na 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy...

Lidovky.cz, ČTK
23. 1. 2025

Americký Senát ve čtvrtek jako ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) potvrdil Johna...

Dominik Duffek
23. 1. 2025

Plzeňští fotbalisté si vybojovali postup do vyřazovací fáze Evropské ligy kolo před koncem základní...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz