13.8.2022 | Svátek má Alena


PRÁVO: Trest pro Ratha a odvaha soudce

29.7.2015

Je potřeba ocenit odvahu soudu, že dotáhl kauzu týkající se bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha až do vynesení trestu. Zhruba v tomto duchu se vyjadřují někteří politici po zaznění verdiktu, který nepravomocně poslal kdysi významného sociálně demokratického politika na osm a půl roku za mříže.

Pokud bychom žili v normálně fungující zemi, zmiňované výroky by padnout nemohly. Soudci mají rozhodovat konkrétní kauzy profesionálně, bez ohledu na to, koho se týkají. Poruší-li někdo zákony a je obžalován, nemělo by být otázkou odvahy vyhodnotit předložené důkazy, vyslechnout svědky a rozhodnout o tom, zda skutečně došlo ke spáchání trestného činu.

V tomto slova smyslu lze ocenit práci soudce Pacovského. K případu Davida Ratha přistoupil profesionálně. Nenechal se vyprovokovat agresivní taktikou, kterou zvolil bývalý středočeský hejtman a jeho obhájci.

Netýká se to pouze vedení soudního líčení, ale také výše trestu a určení typu věznice, ve které by si ho měl odpykat. Pochopitelně odvolací soud může předložené důkazy vyhodnotit jiným způsobem a dospět k odlišnému závěru.

Byť se to mnohým nemusí líbit, až do pravomocného verdiktu je potřeba na Davida Ratha pohlížet jako na nevinného. On sám se do této role usilovně stylizuje. Z reakcí veřejnosti je zřejmé, že se mu to celkem daří. Také kvůli tomu, že vytrvale odmítá, že by se dopustil něčeho nekalého. Je to určitý způsob obrany, který mu nelze vyčítat.

Výroky některých politiků, že by se ke svým prohřeškům měl Rath postavit čestně, přiznat se k nim a soud zbytečně neprotahovat, jsou poněkud akademické. Lze si představit, že pokud by jim hrozila perspektiva mnohaletého pobytu za mřížemi, rovněž by se tomu snažili všemi prostředky bránit.

Přiznání a lítost by se dala očekávat pouze v momentu, kdy by jim to mohlo přinést mírnější potrestání. David Rath si vyhodnotil, že je pro něj výhodnější se bránit a vinu vytrvale popírat.

Názory jeho bývalých kolegů z politiky na tom nic zásadního nemohou změnit. Pro ně může být Rathova kauza názorným příkladem toho, že fungování justice i státního zastupitelství se v poslední době posunulo.

Konkrétně směrem ke stavu, kdy k vyšetřování podezření ze spáchání trestného činu, postavení významného politika před soud a jeho následné potrestání, nebude výrazem odvahy, ale bude považováno za normálně odvedenou práci.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus