5.12.2022 | Svátek má Jitka


PRÁVO: Státní zastupitelství na mediálním poli

3.5.2014

Padouchy mít musíme. Bez nich nemůže správná strana zákona existovat a nutí bdělé státní zástupce k pořádným výkonům.

Když státní zastupitelství před několika lety zahájilo mediální kampaně na propagaci své práce a začalo se zpracováváním veřejného mínění, vítal jsem to s povděkem. Stejně tak jsem dneska rád, že se druhá strana nenechala zahanbit. Rittigova práce je na jedničku. Že se pokouší na svoji stranu přetáhnout veřejnost a pranýřuje všechny chyby a kroky státního zastupitelství, je správné (a mediální proměna v kouzelného prince je setsakra těžká práce).

Veřejnost, která se pasuje do role soudce, má právo na stejně šťavnatou verzi příběhu z jeho strany. Státní zastupitelství musí počítat s tím, že v mediální politice není neomezeným vládcem.

Nicméně aktuálně je zajímavější v médiích Janoušek. Jestli se někdo ptal, kdo a proč uveřejnil odposlechy, včetně těch z jeho kauzy, tak byla rozhodně špatná odpověď státního zastupitelství, že za to můžou obhájci.

Klasickou otázkou v trestním řízení je "cui bono?" - komu slouží, komu ku prospěchu? Krásně jsme se to dozvěděli. Sloužily k tomu, aby osolily zloducha Janouška v probíhajícím procesu u Městského soudu v Praze. Kprokázání viny budou sloužit těžko, to je otázka technického posouzení. K poukázání na hrozivého zloducha Janouška slouží perfektně.

Úplně mne mrazí z bohorovného prohlášení zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, že odposlechy, které mají, budou zapůjčovat pro různé trestní kauzy podle potřeby. Dopracovali jsme se do pěkné situace, kde základním důkazem v kauze dopravní nehody je odposlech. Nebo alespoň tak nám to státní zastupitelství tvrdí. Na mediálním poli odvádí dobrou práci, zmasakrovalo média tak, že noviny píší, že základní chybou policie bylo, že nenavrhovala vazbu pro Janouška hned po dopravní nehodě, protože svědci vypovídali v jeho prospěch. To je proboha nutné každého zavřít jenom proto, aby někdo nevypovídal v jeho prospěch? Anebo obráceně, už se státnímu zastupitelství podařilo přesvědčit veřejnost, že jediný správný podezřelý je preventivně zavřený podezřelý? Každopádně už dnes je jasno, státnímu zastupitelství nejde o spravedlnost a poškozené - to by jim muselo stačit, že Janoušek odškodnil poškozenou. Kdepak, jde o to, dokázat, jakou má moc. Janouška už stěží čeká něco hezkého. Nebo to soudy ustojí?

LN, 30.4.2014

Autor je advokát