4.7.2022 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

PRÁVO: Rituální policejní sebeobrana

Pravidlo, že zločin má vždy náskok před policií, vede někdy k zajímavým situacím. V aktuálním příběhu zajistila náskok před policií obyčejná průmyslová kamera. V Plzni byl policisty v civilu zablokován a napaden řidič, jenž je upozornil na jejich riskantní jízdu. Podstatnou část incidentu zaznamenala kamera ve voze napadeného řidiče.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. David 17.10.2017 18:06

Tož tak...

Ať chceme, či nechceme, furt platí "četnické právo". Ono to tak bylo, je a bude. Jako prduch jezdím s ranními komoditami, i peněžními. Jezdím ozbrojen ve smyslu ZP skupiny "E" (moje osobní zbraň). Ráno, tma jak v řiti, za vámi světla lepící se na záď dodávky. Doba je bezpečnostně rozjitřená, patrony v magacínu bambitky pod klopou mantlu vám začnou vibrovat. Najednou modrý maják blikotem probleskne noční tmu, a četveně blikající STOP situaci uklidní. Našince i patrony to uklidní, jsou to "benga", nikolivěk lapkové potulní. Vyvstane a ale jiná pochybnost, kurňa, co jsem asi spáchal za přestupek? V kolik hodin jsem zapil večeři pěnivým mokem? Nuálová tolerance i fyziologické "hladinky" je mrška podšitá (i ldyž tolerance Drageru je v intencích 0.24 promilních bodů s jistými pravidly a hodnotami opakovaného měření)... Pane řidiči, kontrola dokladů, ŘP, OP a doklady od vozidla a "zelenou kartu". Provedeme dechovou zkoužku. Něco jsem provedl, dím? Ne, pouze silniční kontrola. Své doklady předložím, chvíli se hrabu v kastlících, abych nalezl OTP s kartou zelenou od služebního vozidla, jsem perlustrován a je mi dán dudlík s dírou, kterým dmýchám luft z plic do onoho přístroje. Pane řidiči, vše v pořádku, můžete pokračovat v jízdě, dí policista v bomberech a tankistickým baretem na vyholené lebeni, vraceje mi doklady, zatímco já třímám levou klopu vesty (nosím vlavo, aby to vypadalo, že tahám kasírtašku v případě nezbytnosti typu požadavku "daj prachy"), aby nevykoukla má 1911A1 ze skrytého nošení. To bych se pak stal přestupníkem. Nic proti, ale bezdůvodně to zdržuje. Výživnější jsou ale "obecní vechtři", to jsou lumeni na plnění městských kešení a vymýšlení neuvěřitelných represivních kulišáren. MP je kapitola sama o sobě. Ale nic, takový je život dneška, vše musí být pod kontrolou. Disciplína musí bej, jinak by ste kluci pitomí lezli po stromech, jako opice, děl nějaký lajtnat Švejkovi, když ho uvazoval do kozelce za chybějící knoflík u mundúru. Kolorit dané doby.

M. Prokop 17.10.2017 22:07

Re: Tož tak...

Jsou státy, kde vás policie smí buzerovat jen v případě KONKRÉTNÍHO přestupku (podobně jako zde, nejste-li za volantem nebo řídítky), žádné "preventivní akce". A, světe div se, nejsou ani moc daleko a nehodovost je tam nižší.

P. Harabaska 17.10.2017 18:04

Pozorně jsem si údajně celé video několikrát

pustil a pozorně prohlédl. Upřímně řečeno, nic příliš vzrušujícího jsem v tom zúženém úseku dvouproudové silnice neviděl. Také jsem tam před pár dny jel, ale taková tlačenice se tam odehrává patrně pořád. Stejně jako jinde v podobných situacích. Že ten "řidič" hbitě uhnul do pravého pruhu snad pány policajty při té rychlosti, jíž jeli, nijak neohrozilo ani neomezilo. Pakliže ano, dochází tam k omezování a ohrožován každý den aspoň stokrát. Ostatní řidiči se ze zaznamenaného mohou poučit jen v tom smyslu, že, mají-li při ruce pistoli, mají patrně právo, jsouce v civilu, zatlačit údajně chybující auto o kus dál ke straně a vytáhnout na řidiče pistoli. Teprve pak se mohou rozmyslet, zda se mají také legitimovat. Oni ti hoši od policie nejsou nějaká malá usměvavá robátka. Najděte si někde starý záznam z potlačení demonstrace namířené proti nepřizpůsobivým na sídlišti v Č. Budějovicích před pár roky, kde svalnaté mlátičky - samozřejmě v civilu, přesněji ve velmi podobných černých trikách - dělají pořádek mezi nezúčastněnými lidmi na chodníku a sem tam někoho udeří nebo srazí do mezery mezi parkujícími auty.

J. David 17.10.2017 18:38

Re: Pozorně jsem si údajně celé video několikrát

Víte, co je to "uražená ješitnost" orgánu moci výkonné? To ta dvě "benga" předvedla v míře větší, než malé. Neříkám je suspendovat, ale šéf a nadřízený důstojník by jim měl dát pořádného verbálního a fiskálního "prcáka" ve smyslu svých pravomocí. O frčku dolů a sekej dobrotu, jinak bude zle. Naco tahat GIBS z věrchušky, když je šéf muže racionálně a účinně "pojebat" před nastoupenou jednotkou? Preprcali čest policejního sboru ve smyslu "Pomáhat a chránit"? Preprcali. Zachovali se jako "Pomahači a chrániči"? Nezachovali. Být jejich šéfem, dám jim na vystřízlivění na tři měsíce řídit křižovatky v Plzni, a pak, až vychladnou ve své jedinečnosti a neomylnosti, rozhodnu, kterak se zase uplatní. Bohužel jejich šéfem nejsem, tak pouze fabuluji. Když už umí tak dobře tasit bambitku, do konce roku bych je poslal na noční odlov prasat, do ohniska prasečího moru okolo Holomóca, k partě policejních odstřelovačů. Kovbojové by si alespoň užili, zač je v policejní službě ceněn "loket" nočních služeb, a ne dělat frajery v Mercedesu.

A. Alda 17.10.2017 15:01

Inu tak již přece veršoval

Karel Havlíček Borovský.

http://www.cesky-jazyk.cz/citanka/karel-havlicek-borovsky/krest-svateho-vladimira-3.html#axzz4vlnfQlOf

P. Bohuslav 17.10.2017 12:01

Úplně vedle

Jestli tato kauza o něčem vypovídá, tak je to bezostyšná zvrácenost většiny našich médií. Zde se podívejte na záznam, který zřejmě poskytnul ten žalující člověk ze své kamery a evidentně je již sestříháno k jeho prospěchu: https://www.youtube.com/watch?v=J9800A07BSI, jinak nevidím důvod proč je nezveřejnit celé. Následně ČT, Prima, Novinky atd. dále tyto útržky sestřihaly, aby bylo vidět jen nadávajícího policistu a pistoli v jeho ruce. To že je ten člověk asi vytlačoval ze silnice, že zapnuli houkačku, že se identifikovali ze staženého okénka jako policie (z okénka jim za jízdy říkal "ukaž mi placku nebo střílej"). To samé dělají se Zemanovými projevy a prezentují to jako

"vlastizradu". Tímto nechci obhajovat Vulgární policisty ani Vulgárního prezidenta, ale upozornit na novináře typu ÚČEL SVĚTÍ PROSTŘEDKY. Stejně tak je nutné si uvědomit, že se dá ovlivňovat názory lidí tím, že někoho naoko křivě obviním, čímž v očích těch, kteří to zdánlivě prokouknou zvýším sympatie ke zdánlivě obviněnému. Je pravděpodobné, že to jsou např. Zemanovi, Babišovi lidé a kalkulují s tím, že na ty zdánlivé podvody lidé přijdou a hodí pak hlas jemu. Vzhledem k tomu, že Mafru vlastní Babiš, Economia vlastní Bakala, Empresa Media (Týden a TV Barrandov) zase Soukup a čínská CEFC (za kterou stojí zřejmě také nějaký hajzl, vzhledem k tomu jaké subjekty skupuje), TV Nova zase někdo z ameriky. Takže já mám pocit, že neznámí lidé modelují pravdu přesně na míru, mně - běžnému čtenáři za neznámým účelem. Nevím co s tím, snad jen zavést povinnost u každé zprávy zveřejnit jména koncových vlastníků daného média.

P. Bohuslav 17.10.2017 12:07

Re: Úplně vedle

*"křivě obviním", jsem použil špatně, chtěl jsem napsat "pomluvím nebo vsugeruji jinou skutečnost"

R. Brzák 17.10.2017 12:24

Re: Úplně vedle

Ten záznam jsem si prohlédl - a Vaše závěry jsou přehnané. Ano, je škoda, že ten záznam není celý - ale ten občan se choval slušně, houkačka v civilním autě ještě neznamená, že se policista nemá povinnost jako policista identifikovat, policista i při oprávněném zásahu musí dodržovat zákony a slušné chování, zákrok musí být adekvátní situaci.

P. Bohuslav 17.10.2017 12:47

Re: Úplně vedle

S tím souhlasím, ale zase jsem narazil na nějaké přibarvení v podání novin. Faktem je, že se identifikovali pozdě a byli sprostí. Ale třeba to, že měl policajt v ruce zbraň úplně chápu, když ho "takto slušný" občan provokoval slovy "ať ukáže placku nebo střílí" - to si vykládáte jak?

R. Brzák 17.10.2017 15:47

Re: Úplně vedle

Ten řidič si tímto do huby moc neviděl - jednoduše věřil svým právům a nechápal, že v kontaktu s mocí má jedině šanci dožadovat se obrany svých práv zpětně. Ale ani arogance na straně potenciálního přestupce neopravňuje policistu býti arogantní. Policista musí vždy zvažovat přiměřenost svého postupu a vždy musí hlědět na to, aby situaci nevyhrocoval on - a tady tomu tak jasně bylo. To základní vyhrocení nastalo tím, že se neidentifikovali a přitom vyžadovali i se zbraní v ruce úplné podřízení hubatého občana. Ten hubatý občan je ale de facto jejich zaměstnavatel...

M. Prokop 17.10.2017 22:09

Re: Úplně vedle

Vy jste policajt, že?

P. Bohuslav 18.10.2017 0:03

Já ne, jsem hasič, ale díky tomu si (možná) umím představit co tihle hoši dělají za práci. A jak je snadné je expost mediálně napadnout videokoláží.

M. Klas 17.10.2017 17:25

Re: Úplně vedle

Naprosto souhlasím, oni ho vůbec neohrozili, ale on je vytlačoval, pokřikoval na ně, nezastavil, když ho k tomu vyzvali, pak jim ujížděl (po ukázkové "myšce"). Co si asi měli myslet? Že je to zfetovaný dealer nebo mafián, bych to tak pobral já jako laik. Vulgární koncovku si mohli odpustit, ale až do zastavení to bylo z jejich strany korektní a odpovídající situaci.

R. Brzák 17.10.2017 19:23

Re: Úplně vedle

Z toho záznamu jste tedy vyčetl jak Pýthie delfská...

Základní nekorektnost je jejich neochota se jako policisté prokázat služebním průkazem s odznakem - tím dali v podstatě důvod tomu sebevědomému řidiči, aby je nerespektoval. Policisté v civilu (a je lhostejno, že mají v civilním voze houkačku) mají hned na začátku svého zákroku prokázat svoji příslušnost k Policii ČR. Pokud namísto toho chlapovi začali hrozit pistolí, chovali se jako gangstři!

M. Klas 17.10.2017 21:37

Re: Úplně vedle

Ono je jednodušší si nechat vše vysvětlit novináři, než se podívat sám, chápu vás! Až Vás bude na dálnici stíhat Passat s modrým světlem, který bude mít pak vzadu nápis STOP, taky budete chtít, aby se osádka legitimovala, než zastavíte? Dopadnete jako tenhle pirát silnic...

J. Karlík 17.10.2017 22:21

Re: Úplně vedle

Takže ma pravdu p. Kalvoda, oni byli vlastně napadeni a jen se bránili.

R. Brzák 17.10.2017 11:29

ad pan Prokop - "policie...to má v genech"

Bohužel, my lidé máme v genech všechno - i schopnost takového chování, jakého se dopustili ti "policisté". Rozhodující jsou podmínky - které umožní konkrétní genové strategii, aby se prosadila v našem chování. A tou zásadní podmínkou je moc nad druhými lidmi - s minimální zpětnou kontrolou té moci občanem. Kontrola od nadřízeného policisty je fraška - podobně jako konktrola soudce soudcem atd.

Byl jsem policista. Naštěstí jen pár let. Protože i tak jsem zpětně musel vyhodnotit, jak mnoho z mého jednání bylo ovlivněno držením moci nad druhými lidmi. Nejsem žádný anděl. Ale i kdybych byl (a že se k policii andělé nepříjímají, je nasnadě), dlouhodobé vystavení moci nad druhými lidmi společně s pocitem frustrace z "nepochopení sebe sama těmi civilisty" by mne žvýkalo dál, až bych nad sebou dnes blil...

Je to naše volba - když chceme moc nad sebou, musíme počítat s jejími dopady na obyčejné lidi, kterými policisté jsou.

D. Polanský 17.10.2017 11:26

Je fakt, že policejní prezident mi nesedí, ale

může to být čistě subjektivní pocit. Někdy ale nevím, kde je pravda. Asi před pěti lety mi ukradl zloděj mobil, měl jsem tam blbě nastaven limit, takže mi během 20 minut vyčerpali převody 3000 Kč. Vše jsem nahlásil polici. Že mám donést výpis od operátora. Požádal jsem o něj a odevzdal jsem jej policii. Z toho se dalo zjistit kam peníze směřovaly, potvrdil mi to i operátor, že je ale policie musí o udání totožnosti požádat. Policie se mě stále vyptávala ale na nesmysly, čísla spojená s mým mobilem, který měl hodnotu asi 600 Kč. Říkám jim, ať nehledají mobil, ale podle výpisu zloděje. Po třech týdnech mi policie sdělila, že zákon jim neumožňuje zjistit cestou operátora identitu zloděje a že s pátráním končí. Ještě mi argumentovali jakousi hranicí 5000 Kč. Později mi jeden právník tvrdil, že je to nesmysl. Tvrdil, že policie je povinna šetřit i krádež 1 Kč.

L. Černín 17.10.2017 11:55

Re: Je fakt, že policejní prezident mi nesedí, ale

Spolubydlícímu na vysokoškolské koleji ukradli zloději zhruba před 15 lety přední kolo od zaparkovaného vozu. Tehdy byla hranice trestného činu 2000 Kč, tudíž si policista poznamenal škodu 1990 Kč.

R. Brzák 17.10.2017 12:11

Re: Je fakt, že policejní prezident mi nesedí, ale

Klasický přístup - pokud znám pachatele, hodnota ukradené věci stoupá přes hranici přestupek/trestný čin, jestliže je pachatel neznámý, ukradená věc (i ve spolupráci se znalcem) je o korunu nižší, než je ona hranice v rozhodné době stanovena. Podstatné pro policejního důstojníka je ocenění od nadřízeného (ředitel okresního oddělení PČR) a pro toho je důležité procento objasněnosti trestných činů (objasněnost znamená známý pachatel). Ale sami to tak chceme, přátelé...

L. Černín 17.10.2017 14:33

Re: Je fakt, že policejní prezident mi nesedí, ale

Správně jste uhodl, že pachatel nebyl vypátrán.

R. Brzák 17.10.2017 15:42

Re: Je fakt, že policejní prezident mi nesedí, ale

Bohužel neuhodl - to je zažitý systém, který takto funguje minimálně dvacet let...

M. Zdobinský 17.10.2017 11:15

Civil na hodinu minimálně

Podle toho co jsem viděl a slyšel na záznamu oba borci věkově na průpravu VB moc nevypadali (přece jenom je to už skoro 28 let od roku 1989). Nechápu co na tom GIBS chce tak dlouho šetřit. Maníci jsou evidentně psychicky nezpůsobilí vykonávat práci tajných policistů. Běžný dopravní konflikt (každý kdo víc jezdí autem ho zná a zažívá min.1 týdně), který se většinou "vyřeší" nějakým bliknutím,lehkým rozčílením a v extrémním případě i Topolánkovou jedničkou, borci prostě neunesli. Pocit nadřazenosti vybublal v plné nahotě. MY jsme přece POLICIE. Jít v civilu k zastavenému autu a mávat u toho pistolí (bez příslušného průkazu nebo uniformy) je zhovadilost prvního řádu. Domyslel někdo jak by se to odehrálo, kdyby zastavený měl oprávněný pocit,že je přepaden a vytáhl taky legální zbraň? Takže civil na hodinu minimálně a rozhodně okamžitě odebrat zbrojní průkaz.

Pozitivní na celé příhodě je ,že se rozhodně zvýší odbyt kamer do auta. Taky si koupím :-)

J. Řezák 17.10.2017 10:00

Za totality se policie vyznačovala třemi základními rysy:

1. IQ na úrovni houpacího koně (tupost byla základním kvalifikačním předpokladem), 2. arogantním zupáckým chováním, odpornými smradlavými propocenými uniformami vzbuzujícími chuť zvracet už na pohled. Za posledních třicet let, musím objektivně přiznat, mají opravdu lepší uníformy. A místo PS-VB existuje banda městských blátošlapů, snad ještě horších. A ještě něco: kamera by měla patřit do povinné výbavy, jinak jsme těm proradným zmetkům vydáni napospas úplně.

Č. Berka 17.10.2017 10:25

Re: Za totality se policie vyznačovala třemi základními rysy:

ale kdepak kamera..oni se poučí a kameru "znefunkční" nebo zničí záznam. Já si práce policistů vážím a ti pěšáci to fakt nemají lehké- ale taky je mezi nimi dost jedinců s kriminální mentalitou...

J. Řezák 17.10.2017 11:22

Re: Za totality se policie vyznačovala třemi základními rysy:

V tom případě je ideální natáčet na mobil, protože, i když ho ten uniformovaný predátor zničí, už dávno je to uloženo v gúglu.

L. Černín 17.10.2017 9:56

Mno

Přiznám se, že o panu Kalvodovi jsem víc než 20 let neslyšel. Jsem mile překvapen, že se naučil český jazyk, a jeho projev již není prošpikován cizími slovy, tak jako tomu bylo v televizních debatách počátkem 90. let...:-)

J. Řezák 17.10.2017 10:01

Re: Mno

Tady není debata o tom lžidoktorovi, ale o policejních predátorech v Plzni.

L. Černín 17.10.2017 11:50

Re: Mno

Tak to Vás zklamu. K tomuto tématu, bohužel, už nemám co dodat.

F. Navrátil 17.10.2017 9:49

Autorita nebo sranda pro králíky?

Stal jsem se svědkem následující příhody. Na silnici před zastávkou městské dopravy se potácel bezdomovec a sprostě nadával a vyhrožoval kolemjdoucím a lidem čekajícím na autobus. Patrně někdo zavolal policii. Policista se pokusil výtržníkovi domluvit, ale ten hromotluka, kterému sahal po klíční kost napadl, a začal do něj bušit pěstičkami. Policista ho chytil za límec, zkroutil mu ruku a odnesl do vozu. To by byla jedna varianta. Kalvodova by byla taková:

Brutální policista napadl dobrovolníka, který řidil dopravu ve frekventovaném úseku. Nezaměstnanému invalidovi způsobil újmu jak fyzickou, tak i duševní. Takovým způsobem zasahovali SNB mlátičky proti disidentům a proto je třeba na každého policistu nasadit dva státem placené aktivisty, kteří by dohlíželi, zda nejsou porušována lidská práva.