Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Problem Point

Stomilionovou zakázku ministerstva vnitra na licence pro Czech Point prošetřuje protikorupční policie

Ministerstvo vnitra má problém a dobře to ví. Nejenže se mu nedaří dokončit tendr na provozování systému Czech Point, který vyhlásilo loni v dubnu (Euro 5/2013). Ještě ke všemu šťourají do kšeftu spojeného se sítí Czech Point detektivové z protikorupční policie. Konkrétně je zajímá zakázka na poskytnutí softwarových licencí, za kterou vnitro zaplatilo bezmála 120 milionů korun. Většinu z této sumy uhradilo z evropských dotací. Policisté jistě budou chtít vědět, co ministerstvo za peníze získalo.

"Věcí se zabývá náš útvar. Je ve fázi šetření," potvrzuje mluvčí policejního útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej zájem o veřejnou zakázku z předloňského roku. Pod názvem Licence IdM pro centrálu Czech Point ji ministerstvo vyhlásilo v březnu roku 2011, necelý měsíc předtím, než z úřadu odešel tehdejší šéf Radek John (Věci veřejné). Nahradil ho Jan Kubice, za jehož působení dovedl úřad obchod s licencemi do konce. Na podezřelou operaci šly unijní peníze z Integrovaného operačního programu, který pokryl 85 procent vyplacené částky. Dalších patnáct procent přidal český rozpočet.

Podezření už od počátku

Už při oznámení zakázky na licence pro Czech Point se nad ní pozastavila redakce nezávislého informačního portálu eGov.cz. Jeho cílem je zvýšit transparentnost a přispět k vymýcení korupce v oblasti elektronizace veřejné správy v Česku. Lidé z eGov.cz zapochybovali o transparentnosti tendru vyhlášeného vnitrem a označili ho za velmi podezřelý. "Je ušitý na míru společnostem Novell (nyní Newps) a Software602," spekuloval portál. Na licencích od obou firem Czech Point stojí.

S tipem na vítěze se portál sledující IT zakázky úplně netrefil. Dodávku licencí zprostředkovala pražská firma Datasys, která se ve světě IT s oběma poskytovateli licencí potkává. Minimálně na České poště, na jejíchž službách se zmíněné firmy různě podílejí. Příkladem jsou datové schránky a Czech Point.

Z posledních aktivit, které Datasys spojují s Českou poštou, jde o dodávku systému GPS trackerů. Chytré krabičky detailně sledují pohyb pošťáků v terénu.

Na Českou poštu, z níž chce Nečasova vláda udělat klíčového poskytovatele informačních a komunikačních služeb pro státní správu, míří Radek Šmerda, do konce minulého roku náměstek ministra vnitra pro informatiku. Za Šmerdy se obsluha centrály Czech Pointřešila bez řádně vysoutěženého poskytovatele. Tato praxe pokračuje i letos. Vláda na sklonku roku souhlasila s tím, aby systém po letošní první čtvrtletí nadále provozovala firma Newps, která ho obsluhuje od počátku. Od loňska jí ministerstvo zadává zakázku bez soutěže, na základě jednacího řízení bez uveřejnění.

Obchodníci se zbožím

Vraťme se však k licencím. Ministerstvo vnitra za ně firmě Datasys zaplatilo 117,8 milionu korun včetně DPH. Lukrativní obchod - nikoli ovšem pro stát - zpečetilo běžnou kupní smlouvou, která obsahuje formulace jako "prodávající je povinen dodat zboží" nebo "cena zahrnuje veškeré náklady spojené s koupí zboží, tedy dopravu do místa plnění, skladování, balné". Skutečně nakupoval Kubiceho úřad "zboží" a postupoval správně, když operaci s licencemi řešil kupní smlouvou? Vnitro pochopitelně drží linii. "Kupní smlouva byla uzavřena k poskytnutí užívacích práv. Předmětem plnění bylo pořízení nehmotného majetku investičního charakteru," uvádí Jakub Knězů z kanceláře náměstka ministra vnitra pro informatiku.

Právník, kterého týdeník Euro oslovil, je názoru, že v tomto případě rozhodně nešlo o koupi zboží. "Z předmětu koupě vyplývá, že jde o smlouvu o poskytnutí licenčních práv k softwaru. To znamená, že nešlo o kupní smlouvu, ale o smlouvu licenční. Kupní cena byla v podstatě licenční odměnou," vysvětluje právník. Stanovisko poskytl za podmínky, že jeho jméno v článku nezazní. "Vzhledem k tomu, že v uvedené kupní smlouvě je zvláštní článek,Duševní vlastnictví‘, asi by nebyla neplatná jako celek, ale rozhodně to není koupě zboží," dodává.

Co si vnitro za téměř 118 milionů vlastně koupilo? Jak vysvětluje Knězů, ministerstvo získalo časově neomezená nevýhradní užívací práva pro neomezený počet serverů ke dvěma produktům Novell a jedné licenci Software602. "Konkrétně to znamená, že ministerstvo pořídilo užívací práva na dobu časově neomezenou, kde držitel autorských práv je oprávněn tyto licence prodávat i jiným subjektům," uvádí Knězů. Z dosavadních licencí Novell pro 11 200 uživatelů si vnitro zaplatilo rozšíření na nekonečný počet.

Smlouva na rok, nebo navždy?

V kupní smlouvě je přitom jednoznačně uvedeno, že smlouva je uzavřena na dobu určitou, a to na dvanáct měsíců od jejího podpisu. Koupilo snad vnitro licence na jediný rok? Roční platnost - což ovšem ve smlouvě takto zakotveno není - se týká závazku firmy Datasys, že po tuto dobu bude bezplatně poskytovat podporu k předmětným licencím. "Konkrétně byla tedy maintenance poskytována od podpisu smlouvy, to je od 16. června 2011 do 30. června 2012," upřesňuje Knězů.

Do soutěže na licence se přihlásila ještě firma Datron, její nabídka byla o 800 tisíc korun vyšší než vítězné společnosti Datasys. I tak by se druhý uchazeč spokojil s cenou o dvě stě tisíc nižší, než na kolik si zakázku předem ocenilo vnitro. Jak k sumě 118,8 milionu korun dospělo? Průzkumem trhu. Víc ministerstvo neprozradí, neboť "subjekty definující hodnotu poptávaných produktů považují poskytnuté informace za obchodní tajemství". Jednoduše řečeno, kolik si řekneš, tolik ti dáme. Nevadí, že je cena přepálená.

Každý, kdo by chtěl v příštích letech zajišťovat pro stát servis systému Czech Point a převzít veslo po firmě Newps, musí se s ní domluvit. A také se společností Software602, která vyvinula jeden z klíčových programů pro fungování sítě Czech Point. Jinak se uchazeč o státní zakázku na čtyřleté provozování systému nemůže strefit do představ zadavatele - ministerstva vnitra. Toto v podstatě říká expert Luděk Šafář, kterého povolala výběrová komise k posouzení jedné ze tří nabídek přihlášených do tendru pro Czech Point. Šafář vypracoval posudek, kterým se komise zaštítila při vyřazení uchazeče s nejnižší nabídkou, firmy Axcode.

Úspora se záměrem nekoresponduje

"Předpokládané náklady nelze odhadovat bez spolupráce s původními dodavateli softwarových částí, protože jsou do značné míry nositeli nutného know-how," napsal Šafář, který pracuje pro vnitro a dříve působil ve firmě Novell (nyní Newps). V posudku se přímo odvolává na více než stomilionovou investici ministerstva do nákupu důležitého softwaru.

A dochází k závěru, že za podporu těchto programů si provozovatel Czech Pointu má účtovat měsíčně dva až dva a půl milionu korun. Jak Šafář vysvětluje, jde o standardní výši softwarové podpory na trhu 20 až 25 procent licenčního poplatku ročně. Tři sta tisíc korun za měsíc, na kolik si tuto nákladovou položku ocenila firma Axcode, tudíž do Šafářovy expertizy nezapadá. "Způsob stanovení nabídkové ceny nekoresponduje se záměrem zadavatele," napsal Šafář.

Je to právě rok, co tehdejší náměstek ministra vnitra pro informatiku Radek Šmerda vyprávěl novinářům o podvodech s unijními prostředky. "Na ministerstvu vnitra se v minulosti nakládalo s penězi z evropských dotací nehospodárně a v rozporu s předpisy," citovaly Šmerdu Lidové noviny. Auditoři podle něho zjistili i případy, které vyhodnotili jako možné podezření z trestné činnosti, a spočítali škody v řádově desítkách milionů korun. "Zjistili jsme předražování zakázek, úhradu za věci, které neproběhly," uvedl náměstek v LN. Jak list upřesňoval, problematické využívání prostředků z dotací začalo zřejmě po nástupu úřednické vlády Jana Fischera, kdy vnitru šéfoval Martin Pecina. Pokračovalo prý až do doby, kdy se stal ministrem Jan Kubice. A jak to bylo dál?

Týdeník EURO 7/2013, 11.2.2013

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Jan Ziegler
14. 9. 2024

Vlak svobody projel na svobodu z komunistického otroctví.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Václav Vlk st.
11. 9. 2024

„Nihil novi sub sole“ (Nic nového pod sluncem) říkali už staří Římané.

Michal Rapco, vlc Tereza Vlčková, dyn Josef Dyntr, ČTK
14. 9. 2024

Třetí povodňový stupeň je na více než 30 místech a dvou desítkách toků. Řeky nejrychleji stoupají...

kop Josef Kopecký, ČTK
14. 9. 2024

Déšť neustává, hladiny řek v České republice stoupají a počet míst s nejvyšším stupněm povodňové...

Lidovky.cz, ČTK
14. 9. 2024

Extrémní počasí zasáhlo kromě Česka i část střední Evropy. Z polské vesnice Glucholazy, blízko...

dyn Josef Dyntr
14. 9. 2024

V České republice od čtvrtka prší a zklidnění se nedá očekávat ani o víkendu. Nejhorší situace je i...

Lidovky.cz, ČTK
14. 9. 2024

Americký prezident Joe Biden přivítal v Bílém domě britského premiéra Keira Starmera za sílícího...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz