Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Probíhá ještě Ištvanova realizace?

Sledovanost tehdy byla asi vynikající. Lid před obrazovkami televizorů trnul. Co se děje? Maskovaní ozbrojenci v tichosti a se zdvořilostí, kterou posléze soud shledal jako neposkvrněnou, zatýkali na vysokých stupních státní moci osm osob, z nichž jen jednu nevzali posléze do vazby. Byl to jakýsi ponurý začátek divadelní hry, jejímž protagonistou byl vrchní státní zástupce JUDr, Ivo Ištvan, který hovořil v televizi neobvykle pečlivou neuspěchanou dikcí žargonem policejních vyšetřovatelů, aby informoval lid, že "probíhá realizace". Informační hodnota tohoto lingvistického skvostu přeloženého do češtiny je asi tak "děje se to, co se děje".

Dnes víme, co to znamenalo: scénář jsme napsali, teď spustíme jeho provedení. Cílem realizace bylo svržení koaliční vlády Petra Nečase a upevnění moci Lidem Přímo Zvoleného Prezidenta a jím jmenované vlády, která je v demisi, protože jí parlament nedal důvěru.

Současným držitelům moci prospívá, je-li tento stav udržován co nejdéle, přesto že proběhly mimořádné předčasné volby. Velmi jim vyhovuje, že pečení koaliční smlouvy trvalo neuvěřitelně dlouho a jednalo se i o takových podrobnostech, že se občan mohl ptát, nač se má ještě parlament scházet, když je všechno tak pečlivě domluveno a podepsáno včetně souhlasu se sankcemi pro poslance, který by se utrhl a hlasoval podle svého svědomí a ne podle toho, co "koaličně" podepsal.

Bez velkého křiku čistí dozorčí rady od přívrženců nynější oposice a dosazují tam své lidi. Upevňují tak svou ekonomickou moc, která se díky dostatku prostředků na reklamu (čti na volební kampaň, která začala okamžikem uzavření volebních místností) transformuje v moc politickou.

Svět kráčí dál i za plotem českého záhumenku. Islámští extremisté spustili teror ve Volgogradě. Latinskyterror znamená hrůza, strach. Cílem nejsou ti mrtví, ti jsou jen prostředkem k vyvolání strachu. Teroristé jsou úspěšní – lidé ve Volgogradu se bojí jezdit do práce hromadnou dopravou.

Mohlo by to vést k zamyšlení Vladimíra Putina a vykonavatelů jeho moci. Mohl by uvážit, do jaké míry se vyplatí dávat asyl a podporovat přeběhlíka od americké tajné služby Edwarda Snowdena, jehož sláva je založena na prozrazovaní metod CIA, jejímž byl zaměstnancem.

I když se nám to nemusí líbit, technicky je snadné zaznamenávat každý telefonický rozhovor, každý náš pohyb po zeměkouli. Těch automaticky registrovaných záznamů jsou biliony a nikdo nestačí je sledovat a hodnotit.

Lze je však využít ex post, až potom, co se něco stalo. Ten student medicíny Pavel Pečonkin s deseti kilogramy výbušniny v batohu před svou sebevražednou hromadnou vraždou jistě s někým telefonoval, scházel se s někým, kdo mu tu výbušninu dal. Tak je možné odhalit organizátory teroru. Ale to by se musel Vladimír Putin s Američany domluvit. A EU by se nemusela tak pokrytecky pohoršovat, že někdo nahrával telefonáty paní Angely Merkelové.

X

Sledovanost televize při vystoupení Ivo Ištvána byla vysoká. Lid mohl sledovat jednotku Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu v akci. Útvar, který sledoval premiéra a jeho milenku, byl sledován televizními reportéry. Řetěz sledování a sledovanosti se zdá být nekonečný. Jak mohu vědět, že si někdo nepřečte přes družici PIN mé kreditní karty, když si vybírám hotovost z bankomatu, a zjistí, že zůstatek na mém účtu je tak nízký, že znevažuje slova mých blogů?

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

Lidovky.cz, ČTK
20. 7. 2024

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

V Mlýnci u Postřekova na Domažlicku hoří skládka pneumatik, požár se rozšířil i na okolní budovy a...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda dobyla dvě vesnice na východě Ukrajiny. Píše to...

Ondřej Bezr
21. 7. 2024

Pojedenadvacáté ve své historii a pojedenácté v Dolní oblasti Vítkovice skončil v neděli nad ránem...

Radan Wagner
21. 7. 2024

Čím nás jeho malby tak fascinují? Ponechme obrazům jejich vnitřní tajemství a připomeňme jen...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz