18.5.2022 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

PRÁVO: Politická korupce?

Policie, státní zástupci a dnes i soud se rozhodly posunout vnímání slova korupce. Tím, že obžalovaly a vzaly do vazby čtyři vysoce postavené politiky a státní úředníky (budu dále mluvit pouze o první linii současně vyšetřovaného případu, a sice domnělé korupci tří poslanců za vzdání se mandátu), do něj nově zařazují i přijetí postu ve státní správě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 19.6.2013 18:48

Výborná analýza, souhlasím s autorem!

B. Rybák 19.6.2013 12:05

Re: Nějak tomu nerozumím

Dohody a kompromisy jsou naprosto nezbytnou součástí politiky. Morálkou politika je alespoň střednědobý prospěch voličů (národa, státu). Jediným soudcem nad politikou jsou voliči ve volbách.

B. Rybák 19.6.2013 11:56

Re: Další moudrý glosátor

Po zuby ozbrojení muži do úřadu vlády, zcela ji (a nejen ji) paralyzovali a nedokázali sdělit nic, co by takto provedený zákrok odůvodňovalo. To se dnes už nedělá ani v "banánových" republikách.

L. David 18.6.2013 7:50

Re: Ne, že bych se toho zastávala, ale vážení,

To je paní Kanioková příspěvek mimo mísu. Pokud někde existuje jakýkoliv systém o dohodách, neznamená to, že jde o demokratický systém.

Drogoví bossové si také rozdělují rajony dohodami. :-)

J. Vozábalová 17.6.2013 23:01

Nějak tomu nerozumím

Poslanci se nechtěli zpronevěřit svému pravicovému pohledu na zvýšení daní a tak raději volili odchod ze sněmovny, respektive složení mandátu. Budiž, to je zcela legitimní a chvályhodné. Nerozumím ale tomu, proč by měli tito pánové dostat jakékoli nabídky čehokoli - proč jako?  Je sice pravda, že si platově pohoršili, ale i tak zůstali nad průměrem - to ale není tak podstatné - proč by vůbec měli něco - nějaké posty -  "dostávat", to je celá podstata věci.

Pokud kdokoli nebude souhlasit s nějakými pracovními metodami svého zaměstnavatele a rozhodne se proto z daného místa odejít, musí se samozřejmě postavit na trh práce a hledat si jiné uplatnění. Tito pánové ne? A proč ne?

Aby mně nebylo špatně rozuměno, vůbec bych si nepřála pád pravicové vlády a vůbec se netěším na dřívější či pozdější - ale bohužel už asi nevyhnutelný - nástup ČSSD. Nejsem tak naivní, abych si myslela, že takový "handl" proběhl jen v daném případě - děje se do pořád a všude. To ovšem nic nemění na tom, že to je praxe značně nemravná - já to aspoň tak vidím. 

Š. Hašek 17.6.2013 22:40

Re: Bylo by dobře pane Klíči,

Kladete, pane Lenci, dosti záludné otázky.

A žádáte vysvětlení od těch, co nebudou nikdy nic nikomu vysvětlovat. Ti konají. Jako konal Urválek a strana.

Š. Hašek 17.6.2013 22:35

Re: Další moudrý glosátor

Připojuji se k panu Lencovi.

J. Kanioková 17.6.2013 17:51

Ne, že bych se toho zastávala, ale vážení,

zkuste si denně aspoň zhruba "profrčet" většinu zahraničních webů - pokud máte překladač, což je nejmenší problém.

V Š U D E  se tak postupuje, neustále se projednávají nějaké korupční aféry... Demokratický systém je o dohodách. Tam, kde nejsou, je nejspíš diktátorský režim, nebo drastické trestní postihy (popravy a pod., např. Čína)

J. Kanioková 17.6.2013 17:25

No, zkusme si položit otázku nabídnutých "pracovních fleků" jinak - jestli je to pro stát špatně...?

Politik činný v nejvyšší politice odstoupi (nebo je odstoupen) a odejde do soukromého podniku....

Myslíte, že na tom nevydělá násobně víc on a hlavně ta firma ? Protože se svými informacemi a kontakty bude obrovsky přínosný ?

Dnes jsou informace a kontakty nejvíce žádané zboží... !

P. Lenc 17.6.2013 16:42

Re: Bylo by dobře pane Klíči,

Jste-li pane Gabrieli st. takový právní purista, tak mně prosím vysvětlete, jak to že pan st. zástupce Ištván, tak jak mu to zákon  přímo přikazuje, neobžaloval pána Sobotku, Zaorálka, Tvrdíka, Špidlu a mohl bych ještě dlouho pokračovat ze zcela totožného, dle vás kriminálního jednání.A prosím, neopakujte při vysvětlování slova pana Sobotky, který tvrdí, že ze strany ČSSD šlo o něco zcela jiného.To bych si vás přestal vážit.

R. Brzák 17.6.2013 16:37

Re: Jednoznačně jde o korupci ! ! !

"A tudíž kšeftovat s poslaneckým mandátem, který jim byl svěřen pouze a jenom k vykonávání funkce POSLANCE. Nikoliv k vykonávání jiného dobře placeného pašalíku ve státních a polostátních společnostech ! !"

- ano, to je i pro mne základní úhel pohledu.

P. Lenc 17.6.2013 16:33

Re: Další moudrý glosátor

A oni řekli něco jiného?Buďte tak laskavý a informujte mne.Zatím jsem slyšel bláboly od příznivců socanů a komunistů, tedy i vás.

J. Vyhnalík 17.6.2013 15:53

Re: Bylo by dobře pane Klíči,

Definice korupce je velmi gumová. Dala by se navléci skoro na veškerou lidskou činnost od rodiny, přes sousedskou výpomoc, až po mezinárodní politiku.

I pokud bychom se omezili pouze na politické dohody, jednalo by se za posledních 23 let o desetitisíce, nebo spíše statisíce kauz, které by se dotkly snad všech stran, které v jakýchkoliv volbách získaly pro své členy nějaké mandáty.

K. Helman 17.6.2013 15:11

Další moudrý glosátor

Opět jeden příspěvek, který operuje s informacemi z novin, jako by to byla skutečná fakta. Kdo z vyšetřovatelů řekl, že podstatou prokazované korupce je jen vzdání se mandátu za členství v orgánech státních podniků? Nikdo. Pokud k tomu dojde, bude mít smysl se k tomu vyjadřovat.

Zatím je tento článek politický blábol příznivce ODS, nic víc a nic méně. Z takových článků je mi špatně podobně jako z chování téměř bývalého premiéra. To jsme opravdu národ takových hlupáků?

P. Gabriel st. 17.6.2013 14:01

Bylo by dobře pane Klíči,

kdybyste, dříve, než sepíšete takový účelový blábol, pročet trestní zákoník. Snadno byste si ověřil základní principy a definice.  Korupce = získání přímých, nebo nepřímých výhod, hmotných i nehmotných za to, že něco udělám, nebo naopak neudělám. A dále, korupčního jednání se může dopustit i parlamentní činitel, tedy poslanec, nebo senátor, pokud takovou výhodu získá, podobně, jako ten, kdo mu ji nabízí a zajistí. PROSTĚ POLITICKÉ KUPČENÍ A ČACHRY NEJSOU TAKTIKOU A STRATEGIÍ POLITICKÉHO BOJE, ALE KORUPCÍ! A k tomu není co dodat. Nejde o žádné posuny čehokoliv ze strany policie, vyšetřovatelů, státních zástupců nebo soudců! Howgh!

O. Ofr 17.6.2013 12:25

Lepší post za horší

Pokud by si mandát nechali a hlasovali proti - tak by padla vláda a měli by příjem 0,-. Takže 30000,- proti 0,- je snad zlepšení. Pokud by hlasovali pro - poté co dlouhé měsíce byli proti - nevím, co by se dělo....

F. Netopil 17.6.2013 12:12

Když tak čtu autorovy názory

musím dojít k přesvědčení, že vlastně něco jako korupce vůbec neexistuje. Vždycky jde přece jen o nějakou (politickou, obchodní, finanční) dohodu dvou stran. Dokonce i vydírání je také vlastně druh dvoustranné dohody, ne ? A nejvíc se musím smát, když si vzpomenu jak tito "experti přes dohody" řvali o korupci, když dal Bárta Škarkovi obálku s několika ubohými tisícovkami. Inu, za každého režimu, i když jsme si všichni rovni, si někteří myslí, že jsou si rovnější. Dřív to byli komuniszi, dnes jsou to šmoulové.   

L. David 17.6.2013 10:43

Jednoznačně jde o korupci ! ! !

Ti driftující pánové se do svých pozic dostali pouze a jenom díky voličům, kteří je zvolili do poslanecké sněmovny k tomu, aby v souladu s poslaneckým slibem (Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.) vykonávali to nejlepší pro Českou republiku, potažmo pro své voliče.

Namísto toho se tito političtí GAUNEŘI (jiné slovo pro ně nemám) domnívají, že se stali nepostižitelnými vládci této země. Kteří mohou s nabytou mocí zacházet jakkoli, jak se jim v jejich rozežranosti zlíbí ! ! A tudíž kšeftovat s poslaneckým mandátem, který jim byl svěřen pouze a jenom k vykonávání funkce POSLANCE. Nikoliv k vykonávání jiného dobře placeného pašalíku ve státních a polostátních společnostech ! !

A to už naprosto pomíjím (ne)odbornost těchto vyžírků k tomu, aby v podvodně získaných korytech dokázali něco užitečného skutečně vykonávat.

A že prý jsou takové politické kšefty normální ! ? !  A prý součástí DEMOKRATICKÉHO SYSTÉMU ? Jak nám ráčil sdělit Nečas a různí další. Pak je to pouze ukázkou toho, jak drzým a zlovolným způsobem si někteří dokážou ohýbat pojem DEMOKRACIE ke svým polozločinným osobním cílům.

Už kdysi napsal Mňačko vynikající knihu "Ako chutí moc". Je to velmi poučné čtení. Vřele doporučuji.

P. Vaňura 17.6.2013 10:08

Re: Göbels s obdivem tleská

JENŽE toto by bylo třeba dokázat konkrétním lidem. Je málokdo nezaujatý může uvěřit tomu, že někdo udělal takovýto "obchod," vzdání se poslaneckého mandátu za post ve správní radě, s vyhlídkou na hmotný zisk. Vždyť i poslancům mohou plynout výhody z hlasování pro to či ono a některé "zákony" se jinak, než korupcí, vysvětlit ani nedají.

P. Khail 17.6.2013 10:00

Re: Uvidíme jak to bude

Kde něco takového tvrdím, p. Švrčku?

P. Maleček 17.6.2013 9:50

Göbels s obdivem tleská

Jen další Göbelsovská manipulace z centrály ODS. Obehraná písnička o ohrožení principů demokracie aktivními policejními důstojníky je pro závistivce doplněna tím, že přeci ti chudáci odstoupivší poslanci šli do podstatně hubenějších příjmových kategoriích, kterými jsou oproti parlamentu státní podniky.

I kdyby to byla pravda je jasné, že motivem pro odstoupení poslanců je příslib odměn čerpaných z veřejných rozpočtů bez ohledu na kvalifikaci, schopnosti a pracovní výsledky příslušných osob, které nebyly prověřeny v otevřeném a tím kontrolovatelném výběrovém řízení. Prostě korupce jak vyšitá.

A ještě k těm odměnám. Každý ví, že tabulková mzda v těchto státních podnicích je pro funkcemi obdařené pány jen jakýmsi kapesným. Podstatná část příjmů v těchto funkcích pochází z úplatků ze zmanipulovaných předražených výběrových řízení na služby a dodávky pro tyto podniky a podhodnocené prodeje jejich majetku a služeb soukromému sektoru.

Přesto, že většina těchto úplatků mizí do černých fondů partajních pokladen, na pány ve funkcích zbude řádově víc než jsou jejich tabulkové mzdy. Že by tohle pan autor nevěděl?

M. Vojtíšek 17.6.2013 9:49

Re: Uvidíme jak to bude

No měla by být :-).  Nebo chcete říci, že poctivá práce poslance nezabere fulltime?

P. Lenc 17.6.2013 9:28

Re: IMHO, bude to mnohem jednodušší

Máte ještě jednu křišťálovo kouli?Odkoupím.

P. Lenc 17.6.2013 9:26

Re: Uvidíme jak to bude

Přesné, dík.

Z. Švrček 17.6.2013 9:21

Re: Uvidíme jak to bude

A to oba říkáte s přesvědčením, že práce poslance je fulltime job?? :o))

P. Khail 17.6.2013 8:16

Re: Uvidíme jak to bude

Souhlasím, vidím to úplně stejně. Někteří teď matou srovnáváním výdělku poslance a člena dozorčí rady, jejich "pracovní" doba je ale velmi rozdílná.

M. Vojtíšek 17.6.2013 1:22

Uvidíme jak to bude

Ale ten argument o výměně lepšího za horší post. Dozorčí rada není fulltime job.

Tzn jde o to porovnat poměr cena výkon. Kolik za co? :-)

P. Pavlovský 17.6.2013 0:35

IMHO, bude to mnohem jednodušší

Ukáže se, že všichni čtyři požívali ještě další, neveřejné "plnění"!

V. Bok 17.6.2013 0:23

No, Snajdr a Tluchř jedou taky s Janouškem ve VZP

Snajdr a Tluchř jedou taky s Janouškem ve VZP. To se taky vyšetřuje