Pondělí 9. prosince 2024, svátek má Vratislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Ordnung MUS sein

diskuse (1)

Antonín Koláček a spol. skončí patrně za mřížemi. K úplnému rozpletení případu však ještě mnoho informací chybí

Rozhodnutí soudu ve švýcarské Bellinzoně poslat do vězení Antonína Koláčka a další bývalé manažery a privatizátory Mostecké uhelné společnosti (MUS) představuje zásadní precedens. Švýcarští vyšetřovatelé se teď mohou intenzivně pustit do rozplétání nákupu plzeňské Škodovky nebo řešit vyluxovaná konta bývalého sponzora ODS Petra Macha. Všechny tři kauzy spolu totiž souvisejí.

Švýcaři v rámci vyšetřování získali informace, jak bylo v letech 2003 a 2004 financováno převzetí Škody investiční skupinou Appian, která předtím privatizovala MUS. Na vzájemnou propojenost transakcí upozorňují česká média delší dobu. Teprve rozsudek švýcarského soudu však dává možnost rozkrýt celou neprůhlednou operaci.

Podobné je to s Petrem Machem. Ten přišel ve Švýcarsku o peníze z prodeje fotbalové Sparty Východoslovenským železárnám obchodníka Alexandra Rezeše. Obchod se uskutečnil v roce 1996. Slovenský miliardář měl zaplatit třináct milionů dolarů. Po odečtení podílu Machova společníka a výběru dvou milionů v hotovosti mu zbylo na kontě u banky UBS osm milionů. O peníze se mu měl ve Švýcarsku starat právník slovenského původu Camillus Braxator. Ten, který spolu s Markusem Haslerem (známým z toskánské kauzy, v níž Marek Dalík, Mirek Topolánek a Martin Roman byli na výletě v Monte Argentariu) manažerům MUS obhospodařoval miliardy získané při privatizaci uhelné firmy.

Peníze se ale začaly Machovi při převodech záhadně vytrácet. Kdo konkrétně Macha obral, není zatím zřejmé. Detektivové z protikorupční policie však nevyloučili, že luxování Machových kont by mohlo mít s případem Mostecké uhelné spojitost. K úplnému rozpletení případu privatizace MUS zkrátka ještě mnoho informací chybí.

Nevyslyšené varování

Privatizace MUS začala v době kuponové privatizace. Stát tehdy převedl 46 procent akcií uhelné společnosti na Fond národního majetku a pět procent věnoval zdarma městům a obcím. Ty své akcie postupně prodávaly. V době úřednické vlády Josefa Tošovského management dolů krytý nastrčenou společností Appian Group finišoval v tajném skupování volných akcií z trhu i od obcí, a to za peníze vytažené ze samotné MUS. A za vydatného lobbingu tehdejšího poslance ČSSD Josefa Hojdara. Manažeři tak podloudně získali majoritu ve společnosti.

Následující vláda Miloše Zemana krátce po svém vzniku rozhodla, že švýcarské firmě Investenergy prodá zbylých 46 procent dolů za 650 milionů korun. Učinila tak navzdory jednoznačnému varování. Politici byli totiž českými bezpečnostními složkami informováni, že doly neprodávají renomovanému americkému investorovi Appian Group, ale nastrčené firmě. Dokládá to zpráva protikorupční policie z roku 2004 adresovaná státnímu zastupitelství i policejní spis s krycím názvem Kosatka, který policie na MUS vedla. Oba dokumenty, jež odkazují k době privatizace společnosti, má týdeník Euro k dispozici. V materiálech je jednoznačně popsáno, že delawarská společnost Appian byla pouze prázdnou schránkou, která měla zakrýt vytažení peněz z MUS a následné zakoupení akcií společnosti. Varování ovšem nikdo nevyslyšel. Nebo nechtěl vyslyšet.

Česká policie došla při svém vyšetřování mnohem dál. Rozklíčovala smlouvy mezi Appianem, švýcarskou společností Investenergy SA, Synergo Suisse CZ, Newton Financial Management Group a jedním z obžalovaných, bývalým manažerem Světové banky Jacquesem de Grootem. 30. března 1998 Appian a Investenergy uzavřely "řádnou a neveřejnou smlouvu, jejímž předmětem byl obchod týkající se závazku k ovládnutí MUS, a. s., důlního koncernu v ČR," stojí například ve spise Kosatka. Vyšetřování v Česku přesto bylo několikrát odloženo.

Podivná úloha Petra Pudila

Díky verdiktu bellinzonského soudu si přijde na své mimo jiné Czech Coal Services, nástupnická firma po MUS nevykonávající žádnou obchodní činnost. Ta se dožadovala náhrady 6,3 miliardy korun, protože se cítila poškozena kroky původních privatizátorů. Bývalí uhlobaroni Vasil Bobela a Petr Pudil vlastní v Czech Coal Services poloviční podíl, druhá půlka patří kyperské společnosti Indoverse (Czech) Coal Investments Pavla Tykače. Pudil přitom sehrál v kauze nepřehlédnutelnou roli, jak dříve upozornil web Motejlek.com. V MUS se objevil v roce 1998, kdy hnědouhelné doly za peníze MUS přebírali lidé kolem Antonína Koláčka. Zhruba o rok později měl Pudil k privatizátorům dovést obchodníka se zbraněmi Pavla Muselu úzce napojeného na tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse. Právě přes něj byla odeslána provize směřující ke špičkám ČSSD.

V roce 1999 Koláček a spol. odkoupili zhruba 46 procent zbývajících akcií státu za 650 milionů korun. Pudil a finanční ředitel Bobela po několika letech Koláčka přesvědčili a každý z nich získal po deseti procentech společnosti. O MUS se později ucházel ČEZ, ale Petr Pudil spojil síly s Pavlem Tykačem. Zatímco ČEZ nabízel asi deset miliard korun, budoucí vlastník Tykač dvojnásobek.

Rozhodnutí soudu bude mít vliv na probíhající vyšetřování v České republice. Tuzemské soudy totiž manažery nemohou soudit za skutky, za něž je za mříže poslali Švýcaři. Případ ale neskončil ani ve Švýcarsku. Odsouzení se mohou odvolat k vyšší instanci. A předseda soudního tribunálu Jean-Luc Bacher říká, že o osudu asi 600 milionů švýcarských franků zadržených na účtech odsouzených se teprve rozhodne. Zřejmě na přelomu listopadu a prosince.

Týdeník EURO 42/2013, 14.10.2013

přečetl Panikář
9. 12. 2024

Ústavní soud nařídil zopakovat prezidentské volby, jejichž druhé kolo mělo proběhnout o víkendu.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Zdena Jůzlová
9. 12. 2024

Hospody!

Ladislav Horák
9. 12. 2024

Ministerstvo životního prostředí se snaží za každou cenu prosadit vyhlášení NPK.

Vratislav Hlubuček
9. 12. 2024

Máme vtisknuto v genech, že život je hodnota, která se musí zachraňovat za každou cenu.

Aston Ondřej Neff
7. 12. 2024

Propagandisté ruské říše zla se nemusí namáhat.

Aston Ondřej Neff
6. 12. 2024

Vládní koalice odvrátila útok opozice, namířený na předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Milan Smutný
6. 12. 2024

Odboráři Volkswagenu zahájili protesty, které mohou skončit generální stávkou.

Martin Mařák
9. 12. 2024

Ideologické zásady Motoristů mne zaujaly, musím uznat, že se jedná o příjemnou změnu.

9. 12. 2024

Již za týden se dozvíme výsledky Knihy roku Lidových novin, nejstarší čtenářské ankety, jejíž...

František Strnad
9. 12. 2024

Myslivci, zemědělci i majitelé pozemků se ostře postavili proti chystané novele mysliveckého...

Josef Kopecký
9. 12. 2024

Žádná nová migrační vlna po pádu režimu Bašára Asada do Evropy nepřijde, odhaduje Raduan Nwelati,...

Lidovky.cz, ČTK
9. 12. 2024

Až do výše čtyř kilometrů chrlí sopečný oblak vulkán Kanlaon v centrální části Filipín. Úřady kvůli...

Martin Zvěřina
9. 12. 2024

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura si zaskočili na Hrad, aby prezidentovi Petru...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz