9.2.2023 | Svátek má Apolena


Diskuse k článku

PRÁVO: Občanská válka o církevní majetek

To, co se dnes odehrává nad církevními restitucemi, má téměř rozměry občanské války. Barikády se sice nestaví, ale nějakým tím vězením se hrozí (proč by se jinak podávala trestní oznámení?) a nenávistný duch se šíří. Věcné argumenty v takové atmosféře bohužel prohrávají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Luboš 18.8.2012 18:54

„Další oddalování církevních restitucí by bylo nejdražší variantou.“

Otázka: Proč?

J. Krásenský 18.8.2012 19:42

Re: „Další oddalování církevních restitucí by bylo nejdražší variantou.“

Nerozumíte psanému textu?

F. Svoboda 18.8.2012 19:51

Re: „Další oddalování církevních restitucí by bylo nejdražší variantou.“

Podrobnější vysvětlení církevních restitucí - 3. část::

Za nevydaný majetek bude církvím vyplacena náhrada ve výši 59 mld. Kč. Tato částka bude splácena po dobu 30 let ve výši cca 2 miliardy ročně ( to jsou necelé dvě tisíciny státního rozpočtu ). Tato částka představuje hodnotu církevního majetku, který po provedení "církevních restitucí" zůstane stávajícím držitelům bývalého církevního majetku. Ihned s platností zákona bude odblokováno 44 % historického církevního majetku ( v hodnotě 59 mld. Kč ), s nímž zejména obce budou moci nakládat ve prospěch svých území. V roce 2011 bylo podle zákona o hospodářském zabezpečení církví vynaloženo na církve 1,45 mld. Kč, a to převážně na platy duchovních. Do roku 2014 však platí Deklarace shody, ve které se církve zavázaly, že nebudou požadovat další prostředky na nové duchovní.       Po skončení Deklarace shody se tak částka 1,45 mld. Kč určitě zvýší. V rozpočtu na rok 2015 již Ministerstvo kultury počítá s částkou 1,7 mld. Kč. Dále hrozí, že na financování státem mohou dosáhnout i další církve, což znovu náklady státu podstatně zvýší. Zákon o majetkovém vyrovnání ruší zákon o hospodářském zabezpečení církví.       Majetkové vyrovnání se proto státu z dlouhodobého hlediska vyplatí.       V r. 2007 byla tehdejší sněmovní komisí zadána studie Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické k porovnání státních výdajů na církve a výnosů, o které církve přišly. Podle této studie výdaje vynaložené v letech 1948 - 2007 na církve ze státního rozpočtu činily 60,6 mld. Kč.Nerealizované výnosy církví z jejich původního majetku a z patronátů, které přešly na stát, pak činily ve stejném období 229,2 mld. Kč. Z toho roční výnos zue zabraného majetku je cca 3 mld. Kč ročně. Celkem činí saldo ve prospěch státu 168,6 mld. Kč.

Doufám, že je to pro pana K.Luboše i ostatní nevědomé dostačující.

T. Marek 19.8.2012 11:00

Re: „Další oddalování církevních restitucí by bylo nejdražší variantou.“

Nějak mi ve vašem příspěvku uniklo, zda restituenti počátku 90. let dostali nějaká narovnání za to, co jim ušlo za dobu odebrání majetků či jen znemožnění jejich užívání. Zákon byl o "zmírnění některých majetkových křivd". I když budu věřit, tomu, že vracení majetků nepůjde před rok 1948 (pod žádnou zámiňkou), tak nechápu zcela způsob oceňování nevrátitelného majetku - tedy proč je zřejmě jiný (vyšší ceny) než bylo u ostatních. Už vůbec nechápu 17 letý dotační záměr - jako ekonom- praktik  bych mohl podpořit tak maximálně 5 let. Zmíňky o vracené "spálené zemi" jsou jen hloupé řeči a s tou těžbou je to také trochu jinak - těží se především podle stáří lesa. Na druhé straně chápu proč církve tak nutně potřebují co nejlepší vyrovnání - sami věřící by jim toho už asi moc nedali, a když je málo "klientů" musí se spekulovat s majetkem - to je stará vesta. Jen ta krásná křesťanská idea - viz Nový zákon - se mi nějak ztrácí. O sobě - jsem pokřtěný a nejsem ateista, je  mi 67 let.

J. Vintr 19.8.2012 13:18

Re: „Další oddalování církevních restitucí by bylo nejdražší variantou.“

A proč ne před rok 1948? Církevni (i jiný) majetek zabavovali už nacisté a bolševici tady fakticky vládli už od 1945. A ty nedotknutelné Benešovy dekrety jsou taky bolševické.

O. Kadlec 19.8.2012 21:31

Re: „Další oddalování církevních restitucí by bylo nejdražší variantou.“

A kdo vám "vysvětlil", že jsou tam "vyšší" ceny? Vy znáte správné ceny? Čeho ceny?

Církev je na tom hůř než (někteří) restituenti o těch dvacet let. Místo statků dostane zříceniny. Místo lesů často holiny. Tento stát to dvacet let drancoval, než se uvolil, pod bezprostřední hrozbou soudů, to řešit.