2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


PRÁVO: Neuvěřitelný vládní tunel

16.10.2017

Nejde jen o kauzu lithium, ale o řadu dalších prvků!

V těchto dnech hýbe českou politickou scénou kauza lithium, kdy ANO obviňuje ČSSD a naopak. V této souvislosti se však vyjevil neuvěřitelný tunel celé české vlády tvořené ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kdy rukou svornou a nerozdílnou vláda vydala 16. března 2016 nařízení č. 98/2016 Sb., které snižuje úhradu (pro stát + dotčené obce) z 10 % na úhradu v řádech jednotek promile.

Nařízení č. 98/2016 Sb., které připravilo ministerstvo průmyslu pod ministrem Mládkem, stanovuje úhradu z čistého kovu při zachování číselné výše úhrady. To je ovšem nejen nezákonné, neboť horní zákon č. 44/1988 Sb. v odst. 1 §33k nařizuje úhradu z vydobytého nerostu, ale především se určená částka stává bagatelní, neboť čistý kov z jedné tuny nerostu je v řádu procent. U lithia vláda stanovila v nařízení cenu cca 10 tis. Kč za tunu, což ovšem odpovídá úhradě pouze v řádu promile.

Dle mých informacích se na světových trzích prodávají nerosty lithia (především uhličitan lithný) v cenách odpovídajících ceně kovového lithia 3,5 mil. Kč/t, což znamená, že úhrada pro stát a dotčené obce činí cca 0,28 %. Jinými slovy stát rozdá celé lithium prakticky zadarmo (sic!). Proti tomuto nehoráznému tunelu jsem vystoupil ve středu 11. října za přítomnosti premiéra a ministrů hospodářství, životního prostředí a zahraničí v Senátu a spolu se mnou i senátoři Jitka Seitlová, Zbyněk Linhart, Ladislav Kos a další. Senát navíc prakticky jednomyslným usnesením požádal vládu o neprodlenou nápravu stavu.

Nutno poznamenat, že nařízením vlády č. 98/2016 byl trikem vytvořený tunel - záměnou nerostu za čistý kov, při číselném zachování ceny, způsobující řádový pokles úhrady pro stát a dotčené obce. Netýká se to pouze lithia, ale i uranu, cínu, manganu, mědi, rubidia, wolframu, zlata a cesia. Neuvěřitelně nízké úhrady řádově pod 10 % jsou stanoveny i v dalších položkách. Snad každý čtenář tohoto článku může z vlastních zkušeností porovnat úhradu s cenou uhlí. Úhrada u černého uhlí činí 9,90 Kč/t a u hnědého je 3,88 Kč/t, což opět odpovídá úhradě jen v promilích.

Dle nařízení vlády č. 98/2016 Sb. je možné vydolovat celou republiku doslova a do písmene za hubičku.

Autor je senátor