26.10.2020 | Svátek má Erik


PRÁVO: Nečas vypovídal před soudem

17.4.2015

Podle bývalého premiéra Petra Nečase nesledovala jeho tehdejší manželku Radku tajná služba. Měl-li by pravdu, potom by nemohlo dojít k zneužití Vojenského zpravodajství a ke spáchání trestného činu.

Pokud by byl Nečas oblečen v soudcovském taláru a jeho verdikt by byl pravomocný, mohli by si obžalovaní v této kauze oddechnout. Soudní síň by opustili bez trestu jako nevinní lidé. Bývalý premiér však před soudem vystupoval jako svědek, který je v celém případu osobně zainteresován. Soudu tím nabízí svoji pravdu, která může pomoci jeho současné manželce Janě Nečasové, dříve Nagyové. Ta měla tajnou službu úkolovat a měla ji tím nezákonně zneužívat.

Toto tvrzení se opírá o trestní příkaz, který už vydala soudkyně. Zjednodušeně se jednalo o návrh na potrestání, se kterým musela souhlasit Jana Nečasová i statní zástupce. Proti verdiktu soudkyně byl podán odpor. Proto probíhá klasické soudní líčení, ve kterém jsou vyslýcháni svědci a které nemusí brát žádný ohled na zmiňovaný rozsudek vydaný trestním příkazem.

Jana Nečasová má tak stále naději, že ze soudní síně vyjde osvobozena. Byť se Petr Nečas snaží svojí výpovědí k tomu přispět, nemělo by jít o klíčový důkaz v této kauze. Ty by měly tvořit odposlechy, znalecké posudky a výpovědi dalších svědků.

Co skutečně řekli před soudem a jak na jejich slova reagovali účastníci soudního líčení, o tom se nelze na vlastní oči přesvědčit. Veřejnost byla vykázána ze soudní síně s odůvodněním, že by mohly zaznít utajované skutečnosti. Tento postup nahrává nejrůznějším spekulacím a může zkreslovat dosavadní vývoj celé kauzy. Je pochopitelné, že jinak její průběh líčí lidé patřící na stranu obžaloby a jinak osoby z řad obhajoby.

Jaká verze odpovídá více realitě, to se ukáže až v momentu, kdy bude vynesen rozsudek. Ten by měla ovlivnit slova ministrů obrany, kteří v době, kdy ke sledování Radky Nečasové mělo docházet, byli ve funkci. Bez jejich souhlasu se takováto akce nemohla legálně uskutečnit. Z jejich slov vyplývá, že žádný podobný pokyn nevydali.

Není proto divu, že se Petr Nečas snaží soud přesvědčit o tom, že ke sledování jeho tehdejší manželky Radky vůbec nedošlo. Bylo-li by tomu jinak, potom by muselo jít o jednání v rozporu s předpisy a zákony. Nic zásadního by na tom nezměnilo ani to, kdyby soud přesvědčil o tom, že podnět ke sledování nevzešel od jeho současné manželky Jany, ale přímo od něj. Tajné služby totiž může úkolovat pouze vláda jako celek, nebo s jejím vědomím prezident republiky.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.