29.1.2023 | Svátek má Zdislava


PRÁVO: Myslí to dobře

4.2.2010

„Všechno, co mohlo být vynalezeno, již vynalezeno bylo,“ vzkázal ředitel U.S.Patent Office Charles H. Duell v r.1899 americkému prezidentovi Mc Kinleymu a navrhl mu zrušení svého patentového úřadu. Naše legislativní smršť však konce nemá a její vynálezce bohužel nikdo nezruší. S gustem pořád patentují nové zákony a ostatní z toho pak mají hokej. Jako hlupák si připadám já, neb se opakuji.

Do nového roku jsme vkročili s novým trestním zákoníkem a navazujícími úpravami z autorských dílen dobře to myslících samouků. Dalo to fušku. Trvalo asi pět let, než jsme prohřeškům rozličných pacholků nasadili prý moderní háv, co vydrží dalších sto let. Zlé jazyky sice tvrdí, že je opajcovaný od různých bratrů z EU jak lecjaká plzeňská disertační práce, ale to vem čert. U Octavie nám to přece taky nevadí. Akorát v návalu euforie nad novým trestem domácího vězení, snížením hranice trestní odpovědnosti (platící asi tak měsíc), zvýšením sazby za vraždu a podobnými mediálně prodávanými novotami, zanikly prkotiny, do kterých spadnete o něco častěji než do mordu.

Trestání neřidičů před pár lety do trestního zákona propašovali ouřadi z ministerstva dopravy. Teď vypadlo, tak ho chtějí zpátky. Vozíčkář sražený klukem bez řidičáku vypadá fakt na obrazovce jako vyzývavé memento. Sice asi stokrát víc je stejně postižených po střetu s řidičem jedoucím v zimě na pneumatikách bez vzorku nebo jako prase nebo obojí, ale ani o to mi v této chvíli nejde.

Vymyslet úderný paragraf zvládne i sečtělý bača, kterého nemusí trápit všechny nuance jeho výkladu. Myšleno to bylo určitě dobře: Pokud nikdo nikdy nemohl ověřit, jestli poznáš barvu na semaforu, která ruka je pravá, v čem chodí oblíkanej policajt – a řídíš = za katr s tebou, než někoho zabiješ! Jenže neřidiči se nám výkladem mj. Nejvyššího soudu za těch pár let už pěkně rozrostli. Za mříže se posílali i ti, kteří sice vůdčí list měli, ale řídili přes své „vybodování“, případně se paragraf o neřidičích musel přišívat k tzv. „mařence“ každému, komu bylo nějakým rozhodnutím zakázáno řídit. A jelikož po loňském Silvestru § 180d nový zákoník nezná, nastal trošku zmatek. Někteří odsouzení za takový paragraf opouštěli žaláře, dalším se odpouštěly nebo zkracovaly tresty. Pokud šlo o ty, kteří nikdy papíry neměli, bylo to jasné i bačovi. Horší to je s těmi „vybodovanými“ a těmi, co jim kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí bylo přišroubováno ještě řízení bez řidičského oprávnění. Protože tresty se odpouštějí a zmírňují jen těm, jejichž jednání není popsáno (byť jinde) v novém zákoně. A v něm už je „mařenka“ rozkošatělá, obnášející jak jízdu přes zákaz, tak řízení auťáků těmi, kterým bylo oprávnění odňato. Což zahrnuje asi i ty dvě poslední skupiny.

Máte v tom ještě přehled? Závidím vám. Výsledek je ten, že některé soudy tresty zkracují, jiné ne, některé odpouštějí, jiné nikoli, někde pokračuje stíhání „výherců 12 bodů“ ještě z loňska, onde ne. Pokud takoví dva podobní delikventi s různými typy rozhřešení chodí do stejné hospody nebo spolu spí, určitě si mají o čem povídat. Můžete klidně spílat nepředvídatelnosti soudů, ale ujednotit v tomto směru výklad ze dne na den by nedokázal myslím ani Chamurappi. Přitom zákon v podstatě ve stejné podobě kdesi ležel už pěkných pár let. Avšak výkladových komentářů jeho tvůrců se odborná veřejnost ještě nedočkala.

Ústavněprávní výbor parlamentu zase vymyslel od Silvestra snížit v trestním řádu možnost odposlechů vzhledem k horní hranici sazby činu, kterého se týká, o dva roky. No a co, říkáte si. Ani předseda výboru pan Marek (co stejně jako Karlík Duellů naznal, že do doktorantské práce na právech už nic nového nevynalezne, proto komisi poslal svou předchozí) v tom problém nevidí. Vysvětlil, že to je jen sekundární efekt snížení hranice u sazby za přípravu trestného činu, kterou nutno omezit. Myslí to dobře, chlapec, i když se říká, že takový epitaf je nejostudnějším nápisem na náhrobku politika. Doufám, že on i jeho kolegové, co jim šlohnou auto, ho mají dobře pojištěné, případně nejsou zvědavi, kdo je ukradl. Vtip je v tom, že dříve byl možný odposlech u činů (pokud to neumožňuje mezinárodní smlouva) s horní hranicí osmi let, teď až deseti, což je rozdíl dosti zásadní. Nejlépe je patrný u zlodějny. Do osmi let kriminálu je krádež od půl mega, nad deset let až od mega pěti. A jelikož kvůli čórkařům nikdo mezinárodní pakty neuzavírá, běžní okradení, kteří chtějí ještě někdy své auto nebo pachatele vidět, to budou mít dost těžké. Protože organizované bandy zlodějů aut nejčastěji policie odhalí kvůli ukecanosti jejich členů. Jakkoli by podle některých volených zástupců lidu, v jejichž nesmlouvavém programu je na prvním místě boj se zločinností, postačovalo k jejich potírání více policistů na ulicích a lepší ploty kolem parkovišť. Ty bandy ale fakt nejsou tak blbé. Nejčastěji zvládnou lup v tom rozsahu od 500.000 do 5.000.000. Což obnáší asi tak tisíc moskvičů nebo čtyři mazdy. Jinak též třeba pár vykradených bank nebo dvě stě bytů. Odposlechy samozřejmě nejsou všelék. Taky kamery občas pomůžou. Ale proti jejich všudypřítomnosti se teď rovněž vede válka. Holt sestřičky svoboda a bezpečnost se moc rády nemají. Policajti budou zřejmě muset víc chodit vyzvídat do Jedové chýše a mít oči na šťopkách. A vy si radši svou mazdu pojistěte.

Nebylo by to tak horké, kdyby v lotrovinách jel někdo z mocných a ten byl uplácen. Na korupci máme tuze spadeno. Pořád někdo přichází s ratingy, kolikátí už jsme v ní ve světě, a všechny tu žere. Ministry a poslance nejvíc, až mně přijde divné, na kom se teda provádí… Jít do voleb a nemít boj proti ní na billboardech, je sebevražda. Naposledy se nemilosrdným tahem proti ní prezentoval ministr vnitra, co ho prý přátelé nazývají El Comandante. Mimochodem, ten samý, co se nechal dlouho přemlouvat, než opustil svůj nápad o víkendech nadále šéfovat úřadu chránícímu hospodářskou soutěž a zbylé dny v týdnu ministrovat. Nic mi není do toho, jestli lze stihnout vést ústřední orgán jen o víkendu, asi ano. Ale nevím už, na jak lepším příkladu lze demonstrovat ohrožení korupcí, když jeden den sedíte ve vládě a zastupujete ministerstvo, kde se vypisuje jedna zakázka za druhou, a druhý den kontrolujete, jestli v ní nejsou znevýhodněni jednotliví uchazeči…Takže pan ministr táhne hlavně proti korupčníkům jako k Sudoměři. Jakýsi korunní svědek má práskat darebáky (jinak je však sám jedním z nich), protikorupční agentka se vetře starostům až do ložnice, telefony se napíchnou snad už přímo na satelitu. Peníze na tisíce agentů, neboť tolik je měsíčně různých výběrových a jiných řízení, by se mohly získat z dalšího nápadu vzdělaného ministra.V pátek se svěřil, že jedna ze dvou věcí, která ho dneska štve úplně nejvíc, je patnáctiprocentní zdanění fyzických osob oproti devatenáctiprocentnímu právnických. Což svádí fištróny vyplatit si zisk firmy do své mzdy a ošulit tak berňák. Podvodníků jsem teda už viděl dost, abych jim mohl radit, jak koho odrat, ale přestože nemám MBA jako pan ministr, něco mi říká, že zaměstnanec kromě daně ze mzdy taky spolu se zaměstnavatelem platí dost mastné pojistné, takže tuhle fintu bych mazaným podnikatelům rozhodně nedoporučoval.Ale jak znám korupci z praxe, klasické úplatkářství se stejně nejčastěji prokáže policajtovi, co si vzal tisícovku za nějaké to přimhouření oka, občas s něčím přijdou investigativní novináři. Veřejné zakázky se domlouvají beztrestně, živí to přece partaje, způsob ovlivňování je dávno zažitý a obálku vám může přisunout jen naprostý idiot.

By mne zajímalo, jestli i šetření kolem stavby našeho nového brněnského justičního paláce bratru málem za dvě miliardy by dopadlo jinak s korunním svědkem a protikorupčním lišákem typu majora Hradce. Říkali mi známí podnikající ve stavebnictví, jak se jim při stavbě megaareálu protáčely panenky. Jeden měl přímo na ní nějakou zakázku a prý se do té doby ještě nesetkal s tím, aby si ji mohl dělat v rozsahu vlastního uvážení a zákazník mu bez řečí zaplatil, oč si řekl. Další dělal cosi jiného vedle a s vyvalenýma očima vzpomínal, jak na něco jako kontrolní dny sem přijížděly limuzíny s osobními strážci a deputace pak mířily k plným mísám a sklenicím. Palác je skvostný, na stavebním evropském veletrhu by měl místo na bedně určitě jisté. Kromě asi devatenácti výtahů má i pojízdné schody, kde jsem zahlédl už dva lidi, jeho nákladné zabezpečení by vyhovovalo, i kdyby stál v Kandaháru. Možná proto tu nenajdete kantýnu ani automat na kafe, neb hromadná řízená otrava by mohla brněnskou justici snadno paralyzovat. Bránit se však nedokáže proti vypatlancům, kteří co čtrnáct dnů z plezíru brnknou (nejedou v korupci = nejsou odposlouchávaní), že tam máme bombu. Důvěra v ochranu i před Al-Kajdou je rázem ta tam. Přijede policejní komando v počtu jako na CzechTek a vyžene všechny. Soudce, soudní aparát, svědky, žalobce, žalované, znalce, obviněné, skladníky i uklízečky. Zůstanou jen myši. Soupeříme o ně v lovu už dva dny s kolegyní Šárkou a zatím vedu 4 : 2. Což taky nechápu, protože jsem ve filmech s kalifornským guvernérem viděl, jak na svém těle hlodavci pašují bomby a mikrokamery.

Asi to i s nimi mysleli dobře. Teď jen doufat, že všechny dobré úmysly dláždí cestu jen těmhle chlupatým usedlíkům do pekel kočičích drápů.

soudce Městského soudu v Brně