3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


PRÁVO: Letouny CASA? Konečně v řešení!

26.6.2012

Nechtěla bych časem ten název změnit na Letouny CASA! Konečně v řešení? Vážně je nejvyšší čas, vlastně je už docela pozdě k řešení takových "přehmatů", či spíše hodně chytrých hmatů, naplánovaných a zorganizovaných … ale kým? To je ta kardinální otázka: Kdo za to může?

Otázka "Kdo za to může?" vypadá nekonstruktivně. Konstruktivní by byla spíše úvaha, jak to napravit. Jenže v české politice posledních dvou desetiletích všechny nápravy jsou jen kvazi nápravami a vedou jen k utužení problému. Je to právě tím, že se nedaří vypátrat a nezamést pod koberec důkazy o tom, že za vzniklý problém skutečně někdo konkrétní, či konkrétní skupina může.

Tak teď tedy zkusíme hledat viníka kauzy Letouny CASA, problematické od prvopočátku. Kauza je kauzou právě proto, že smlouvu na předražené výrobky, sporné kvality nelze vypovědět. Důsledkem pak je nejen ztráta balíku peněz, ale i pošramocená pověst o akceschopnosti armády ve vzduchu. Nakonec i pošramocená pověst samotného ministerstva, které se o uzavření zakázky zasloužilo, potažmo i pošramocená pověst celé vlády, která v čase uzavření zakázky sekundovala.

Co vadí nejvíce? Začněme tím, co nevadí vůbec. Je to pošramocená pověst českého politika. Český vysoký politik s pošramocenou pověstí zmizí na čas z očí veřejnosti, aby se vynořil na ještě lukrativnějším postu. Přirozeně už to šplhání výše dá zabrat, a tak na příklad aktéři Karlovarské losovačky teprve infiltrují do vysoké české politiky.

Kdyby jim to média nekazila, už tam mohli být zaháčkovaní a pak jen v klidu čekat, kdy na ně praskne pořádný skandál. I pak by ale měli šanci, že skandál bude zameten pod koberec a udupán pár sáhů pod zem.

Nyní po opakovaném zametání a tutlání problémů se zakázkou na letouny CASA ukázala PČR na Vlastu Parkanovou a přeje si její vydání. Mohl by to být slibný začátek, ale jen tehdy, pokud tato politička vůbec ve své funkci chápala vztahy a souvislosti, do kterých byla zapojena.

Poté, co se prezentovala svou nezapomenutelnou písní, hloupou od prvního slova po poslední, dalo by se směle pochybovat o tom, že její schopnosti orientovat se v problémech a souvztažnostech nebudou jen na úrovni užitečného idiota. Snad tedy nehrála jen roli užitečného idiota a snad skutečně bude schopna podat vysvětlení, jak celá kauza vznikla a k čímu prospěchu se tak nepovedeně vyvinula.

Zatím jen víme, že ku prospěchu České armády, ČR, ani pověsti o českých chytrých hlavách, ba ani ku prospěchu státní pokladny kauza letounů CASA opravdu neposloužila. Kéž by se podařilo prokázat, že šlo o podvod, a proto tuhle příšernou smlouvu lze vypovědět a vymáhat škodu. A to hlavní – že se dohledá viník i jeho konta, ze kterých škodu, která takto vznikla České republice a jejím občanům, bude možno vymáhat.

Je to příliš odvážné přání, asi nesplnitelné. Ale postavení ČR v zahraničním měřítko s vládou, která přikyvuje kauzám CAS, ProMoPro, MUS a dalším se řítí na žebříčku korupce vpřed a na hladině důvěryhodnosti už zanechala jen kola v místě, kde se potopila. Nebo úplně a beznadějně utopila?

Převzato z JanaSimonova.blog.respekt.ihned.cz se souhlasem autorky (její další blog: Simonova.blog.cz)