Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: IZIP se své dojné krávy nevzdá lacino

diskuse (40)

Kauza elektronických zdravotních knížek IZIP má další skandální pokračování. Média v úterý zveřejnila informaci, že švýcarská firma eHealth International vlastnící 49 % akcií IZIP považuje vypovězení smluv ze strany VZP za nezákonné. Je vidět, že IZIP se své dojné krávy VZP jen tak snadno nepustí.

Vše bohužel nasvědčuje tomu, že původní spekulace o pohnutkách europoslanců ODS Ouzkého a Cabrnocha při převodu významného balíku akcií IZIP na netransparentní firmu do Švýcarska mohou mít pravdivé jádro. Jejich cílem mohlo být vyvolání mezinárodní arbitráže proti České republice a získání dalších peněz nad rámec dosavadního předraženého a neživotaschopného projektu.

Inu, smlouvy má IZIP napsány asi šikovně! Hrozby mezinárodní arbitráží od švýcarského právního zástupce IZIP zatím ještě ani nejsou na stole a už je jasné, že čeští plátci se z "pečujícího" objetí IZIP jen tak rychle nevymaní.

Na konci května se po dohodě ministra zdravotnictví a premiéra rozhodlo o zrušení projektu. Smlouvy VZP s IZIP byly vypovězeny ke konci června. Teprve nyní začne běžet půlroční výpovědní lhůta, po kterou bude IZIP z veřejných peněz čerpat ještě minimálně šest miliónů korun měsíčně (!) za provoz elektronického portálu. Kdo by si myslel, že naše největší zdravotní pojišťovna se koncem roku své dlouholeté pijavice zbaví, škaredě se plete. Z nových informací vyplývá, že peníze pojištěnců potečou do IZIP i po novém roce! Pokud se řediteli Horákovi nepodaří vyjednat s IZIP převzetí portálu (což je silně pravděpodobné), bude se táhnout výběrové řízení na jiného provozovatele další měsíce a odhady předpovídají, že VZP bude muset platit IZIP za tyto neuvěřitelně drahé služby další půlrok. IZIP již dal vědět, že elektronický portál nepřevede VZP zadarmo a lze tušit, že bude jednání ve vlastním zájmu protahovat.

Ze skandálu je třeba vyvodit důsledky ve dvou rovinách - tou první je rovina politická a je s podivem, že premiér Nečase zodpovědnost nijak neřeší. Nedozvěděli jsme se nic o postupu vůči europoslancům Ouzkému a Cabrnochovi, kteří přes deset let těžili z projektu, na který nikdy nebylo vypsáno výběrové řízení a který plátce zdravotního pojištění stál bez užitku více než dvě miliardy korun. Nedozvěděli jsme se nic o postupu vůči předsedovi správní rady VZP Marku Šnajdrovi, dozorčí rady Josefu Kantůrkovi (oba ODS) a řediteli VZP Pavlu Horákovi. Jediné, co víme je, že ministr zdravotnictví Leoš Heger chtěl Šnajdra a několik dalších členů správní rady odvolat, což premiér odmítl. Důvodem je zřejmě velký vliv Šnajdra ve straně.

Z jednotlivých kroků a výroků klíčových aktérů lze přitom usuzovat na jejich možné osobní zájmy v dané kauze. Co si například myslet o tom, když vypovězení smluv označil poslanec ODS a předseda správní rady Marek Šnajdr v Interview ČT24 za "účelové politické rozhodnutí", kvůli kterému nehodlá ustupovat a rezignovat na post předsedy správní rady VZP? Bizarní byl i jeho výrok pro server aktuálně.cz, kdy po zveřejnění zdrcujícího výroku auditorů zhodnotil projekt IZIP těmito slovy: "Je evidentní, že projekt přispěl ke stabilizaci pojištěnců. Minimálně prokázal, že taková ta komunikace pacientských dat, výsledků vyšetření, je možná". K tomu není co dodat.

Druhou rovinou kauzy IZIP je jednoznačně odpovědnost trestní. VZP připravila své pojištěnce o dvě miliardy korun, které bylo možno využít na léčebné účely. Je třeba se ptát, zda je nějaká šance na navrácení aspoň části těchto peněz a zejména kdo ponese trestní zodpovědnost za porušení povinností při správě cizího majetku a za zneužití pravomoci úřední osoby.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce, řekl americký prezident Joe Biden v projevu,...

kpu Klára Pukovcová, ČTK
24. 7. 2024

Dálnici D5 na 67,5 km ve směru na Rozvadov uzavřela ve středu odpoledne dopravní nehoda tří...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Roman Šitner
25. 7. 2024

Čeští architekti zkusili pracovat s novým systémem povolování staveb. Hned ale naráželi na potíže a...

Marcel Kabát
25. 7. 2024

Jeden je dávno mrtvý a druhý osudově nekompatibilní s ostatními superhrdiny. Přesto právě tahle...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz