4.2.2023 | Svátek má Jarmila


PRÁVO: Dobří holubi se vracejí...

28.1.2021

... a holoubata se rychle učí

Holubi v hotelu Prince de Ligne v Teplicích.
Holoubata (služebně) v restauraci Rio´s na Vyšehradě.

Setkání v Teplicích působí zatím v zásadě neškodně. Kdyby neprobíhalo v rozporu s nařízeními vlády v době nouzového stavu. Pod deštník krajského policejního ředitele se sjeli na oslavu narozenin bývalé pravé ruky premiéra Jiřího Paroubka (tehdy předsedy ČSSD, následně LEV 21), Petra Bendy (tehdy náměstka teplického primátora ČSSD, později předsedy krajské organizace ČSSD), podnikatele s rozporuplnou pověstí.

Krajský policejní ředitel uvádí jako důvod své přítomnosti jednání o sportu. Po jednání v hotelu raději přespal. Jiří Paroubek zase kontroloval účetnictví, k čemuž je představenstvem pověřen, a pouze mimochodem příteli Bendovi k narozeninám stiskl ruku.

Možná se teprve časem, obdobně jako u schůzky v restauraci Rio´s na Vyšehradě, dozvíme, zda se opravdu jednalo pouze o nevinnou oslavu narozenin vlivného podnikatele s rozporuplnou pověstí, s přidruženým jednáním o sportu a kontrolováním účtů.

Platí ale nařízení vlády v době nouzového stavu jen pro „plebs“, zatímco ti „rovnější“ se tím necítí vázáni?

Premiér Andrej Babiš a policejní prezident Jan Švejdar dali najevo, že poměry běžné v 90. letech už nechtějí tolerovat.

Holoubata se rychle učí

Pan ministr zdravotnictví Prymula vyhlásil svého času soubor závazných opatření a následně z nich spolu s tehdy místopředsedou ANO Faltýnkem stihl udělat trhací kalendář. Co se hodí pro boha, nehodí se pro vola? Nebo obráceně.

Teprve s ubíhajícími dny se jako články tajemnice vynořovali další vlivní účastníci schůzky.

A s odstupem času se dozvídáme, že nešlo o „schůzku přátel italské opery“, kteří si po celodenní dřině zašli na Vyšehrad jen poslechnout trochu hudby a nezávazně popovídat. Jednali o projektu, ve kterém ministr Prymula nehrál druhé housle – projektu masového antigenního testování občanů, které by spřízněné soukromé firmy vyúčtovaly zdravotní pojišťovně. No, neberte něco tak altruistického.

Účastníci schůzky již měli rozběhnutou propagační akci, jejímiž nositeli by měli být významní, populární umělci: H. Vondráčková, J. Bohdalová, P. Čtvrtníček, M. Donutil – podle informací z otevřených zdrojů umělci nevěděli, že mají propagovat antigenní testovací program soukromých firem pro statisíce občanů. Domnívali se, že se jedná o podporu státem organizované akce.

„Nechápu, že si tohle někdo může dovolit, aniž by se mě zeptal,“ reagoval herec Miroslav Donutil na to, že se nevědomky stal jednou z tváří propagujících soukromé antigenní testování, o němž informoval server Seznam Zprávy.

akce Prymula

Obdobně zaskočený byl i manažer a manžel Heleny Vondráčkové Martin Michal. Údajně jim bylo pouze řečeno, že to je kampaň na antigenní testování. „Bylo to bez honoráře, chtěli jsme pomoci dobré věci,“ řekl Michal.

O serióznosti umělci neměli pochyby, jelikož na materiálech bylo rovněž logo firem ČEZ a Sazka Group, které byly v dokumentu k projektu uvedeny jako partneři akce. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž i Sazky Dana Dvořáková o kampani neměli informace.

Co je ještě povážlivější, k akci se nehlásí ani úřad vlády, jehož logo se také objevilo na navržených billboardech. „Prezentovaná akce byla zcela soukromá, s úřadem vlády ani s Ministerstvem zdravotnictví neměla nic společného,“ uvedl mluvčí vlády Vladimír Vořechovský.

Myšlenka masivního testování soukromými firmami ale nezískala podle Prymuly podporu premiéra Andreje Babiše (ANO), proto se nerealizovala. Kdo konkrétně za projektem stál a komu by platby za testování přicházely, Prymula neuvedl.

Vyvodí účastníci přípravy této utajované akce, do níž byly bez jejich vědomí zataženy významné osobnosti, významná polostátní firma a dokonce Úřad vlády osobní odpovědnost? Pokus o čerpání finančních prostředků ze zdravotní pojišťovny ve prospěch neznámých soukromých firem si zaslouží pozornost premiéra (Prymula je jeho poradcem), ale i k tomu určených státních institucí.

Převzato z autorova blogu s jeho souhlasem