PRÁVO: Dlužníci slavte, věřitelé plačte! Stát se zbláznil...
Všude slyším samé „vláda odborníků“, nebo „vláda expertů“. Když opomenu fakt, že tam sedí Kocáb s Dusíkem a Pecinou, jsem ochoten do ostatních nešít. Koneckonců, mají to za pár. Přesto bychom neměli zapomínat, že jakkoli by si to parlamentní strany přály, žádná „vláda odborníků“ nebo „vláda expertů“ neexistuje. Ústava ji nezná. Fischerova vláda má stejné pravomoci a odpovědnost jako každá jiná. No a právě díky tomuto faktu mi vyrazila dech ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
„Kovářová chce, aby věřitelé museli dlužníky informovat o tom, že podali návrh na exekuci, a naposledy je vyzvat k zaplacení. Dlužníci by tak mohli stihnout zaplatit ještě předtím, než si exekutor a advokát naúčtují odměnu. Mezi další připravované návrhy, které mají zlevnit exekuce, patří například to, že dluh do 200 korun by vůbec neměl vymáhat exekutor,“ píše server ihned.cz
Víte, chápu, že platit exekutorům za dluh například ve výši 500 Kč dalších třeba 15.000 za náklady exekuce se může jevit jako zlodějina. Chápu, že například v sobotu ve 23:00 večer nebo v neděli v 5:00 ráno, je zabušení exekutora na dveře velmi nepříjemné. Ale do háje, copak to nejsou pravidla hry obecně známá všem dopředu? Copak například pachatel dopravního přestupku neví, že dostal pokutu, kterou nezaplatil? Neví, že neplatí poplatky za TV, telefon, psa nebo odvody? Copak dlužník neví, že dluhy se platit prostě musí? Copak není každému jasné, jak velké náklady exekutorů jsou? Každý den je to v novinách, rádiu i televizi. Pokud by to nebyla pravidla předem známá pro všechny, pochopil bych takovou snahu. Občan by neměl být vystaven takovému zásahu nevědomky a nečekaně. Ale tento případ, jakkoli má řada exekutorů pocit nikým neohroženého vládce, to prostě není.
Ano, může nám být líto lidí, kteří přicházejí o majetek díky dluhům. Ale nezlobte se na mě, tak to prostě má být. A pokud k tomu paní ministryně spravedlnosti navrhuje nevymáhat exekučně částky do 200 Kč vůbec, pak se ptám, zda má cenu takové pokuty vůbec udělovat. A kdo takovou hranici stanovil? Proč to není 100 nebo třeba 700? A informovat dlužníka o vyhlášení exekuce předem? Tak to na účinnou exekuci můžeme rovnou zapomenout.
Jestli toto někdy vejde v platnost, stanou se tři věci:
1) Řada lidí přestane platit už i malé dluhy.
2) Dlužníci dostanou dárek v podobě včasného varování, aby si mohli schovat majetek
3) Přirozené právo se stane zase o něco méně vymahatelné.
Považuji takové návrhy za nesystémové a společensky zrůdné. Takovými opatřeními rozhodně nepřispějeme ani ke zvýšení úrovně morálky, ani tolik žádoucí odpovědnosti jedinců za to, co dělají.
P.S. Než mi někdo začne psát do diskuse, jaký jsem asociál, přiznejte si, že když se díváme na nějaký pořad v televizi, kde se objeví "nespravedlivá exekuce" a zdvihne se vlna občanské nespokojenosti, tak najednou vypadne z účinkujících věta typu "no, něco mi přišlo, ale považoval jsem to za blbost, tak jsem to vyhodil..." nebo "no asi jsem něco podepsal, ale kdo by to četl, když je to tak malým písmem..." Ano, jistě se vyskytnou neoprávněné exekuce a špatný, mnohdy nezákonný postup. Přesto připomínám, že minulý rok bylo přes milion exekucí a že v každé skupině lidí se nějaký prevít najde, tedy i mezi exekutory. To nás ale neopravňuje přijímat nesystémová opatření, která povedou k menší vymahatelnosti práva. Sám jsem byl před lety v pozici dlužníka a měl osobní zkušenost s exekutory, kteří měli "božský komplex", nicméně znalost práva mi umožnila situaci zvládnout v mezích zákona a postavit exekutora zase zpět na zem. Proto si troufám tvrdil, že vím o čem a proč píšu. Jde o princip.
Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora