19.2.2020 | Svátek má Patrik


PRÁVO: Den, kdy Jiří Paroubek začal utíkat

3.12.2007

Všem, koho popudily předchozí blogy Den, kdy by se Jiří Paroubek mohl začít bát a Jiřího Paroubka čekají u soudu nepříjemné otázky, si dovoluji sdělit, že bude hůř. Jiří Paroubek se totiž bojí už teď – a to natolik, že před novináři, kteří se ho chtějí ptát na konkrétní věci kolem rozkradených fondů PHARE, začal utíkat.

Parlamentní zpravodajové určitě patří k nejcyničtějším představitelům novinářské profese, ale právě mezi nimi se ve středu ve Sněmovně ozval výrok: „Tak tohle jsme tu ještě neviděli.“ K čemu došlo? Štáb pořadu České televize „Reportéři“ připravuje už několik týdnů reportáž o podivnostech kolem rozkradených fondů PHARE a zmatku v postojích české vlády i Evropské komise k této věci.

Reportéři ČT domluvili s tiskovou mluvčí, že štáb přijede za panem předsedou kvůli úspoře jeho času až do Sněmovny, a domluveno bylo i téma rozhovoru. Jakmile ovšem reportérka položila první konkrétní otázku, ztratil pan předseda náhle paměť a začal radit, aby tyto otázky byly raději položeny jeho nástupci Radko Martínkovi. Když mu ale reportérka připomněla, že v roce 2004, kdy padla nejdůležitější rozhodnutí, byl ministrem on, ztratil nervy a rychle odešel.

Štáb tedy čekal. Po čase se pan předseda opět objevil a tentokráte odmítl odpovědět na otázky s tím, že si nic nepamatuje. A s šarmem opuštěného parního válce se bránil větou: „Copak vy si, paní redaktorko, pamatujete, co jste měla před třemi lety k snídani?“ Vzhledem k tomu, že se jedná o to, zda Česká republika kvůli pochybením (a možná i korupci) vládních úředníků minulých vlád nebude muset Evropské unii vracet dvě stě nebo dokonce čtyři sta milionů korun, je to od bývalého ministra a předsedy vlády výmluva dost chabá. Následoval tentokrát už dosti rychlý ústup, kterého si parlamentní zpravodajové a fotografové už nemohli pro svoje vlastní obveselení nevšimnout. Takže když se po nějaké chvíli pan předseda Paroubek pokoušel proplížit za sloupy mimo dohled štábu České televize, ukazovalo na něj najednou hned několik novinářských prstů: „Tamhle je a chce vám utéct…“ Podařilo se – utekl i potřetí a neřekl nic.

Při zahájení soudního projednávání kauzy údajného zločinného spolčení s cílem rozkrást fondy PHARE Jiří Paroubek do televize prohlásil, že by obžalovaný náměstek ministra Petr Forman neměl být zbabělec a měl by mužně přiznat pochybení a převzít zodpovědnost. Vláda se v říjnu usnesla, že dvě stě milionů korun se z fondů PHARE ztratilo. Polovina z toho na „sporné odměny“ holandské poradenské firmě. Dala tak za pravdu Petru Formanovi, který v roce 2003 ukončil její lukrativní kšefty na ministerstvu pro místní rozvoj.

Byl to právě Jiří Paroubek, kdo o rok později Formana z ministerstva vyhodil a začal vyhozeným Holanďanům slibovat, že najde cestu, jak jim vyjít vstříc. Skončilo to fintou s utajenou arbitráží, která stála daňové polatníky nejméně třicet pět milionů korun. Podle poslední, doufejme, že mylné, informace Evropské komise to bylo dokonce sto milionů. Pokud to chcete vědět přesně, neptejte se vlády ani ministerstva pro místní rozvoj. To totiž podepsalo s holandskou soukromou společností klauzuli o mlčenlivosti, která prý znamená, že nikdy a nikdo nesmí sdělit českým daňovým poplatníkům, kolik zaplatili za tupost a lži svých politiků a jejich úředníků. Pokud se tedy všechno podaří, máme se v pondělí na ČT na co těšit.

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.