30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

PRÁVO: Co nedořekl Pavel Zeman

Splynutím do jedněch rukou obrovské hospodářské moci oligarchy s politickou sílou vrcholného představitele výkonné moci vzniká postava připomínající orientálního vezíra. Vezír může spustit circulus vitiosus beztrestného zneužívání moci: využitím politické a správní moci opatřuje svému impériu neoprávněné výhody, takto zmnoženými finančními prostředky ovlivňuje média a jejich prostřednictvím voliče.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kocourek 21.8.2020 0:31

Střet zájmů může být dvojí: 1. Osoba řídí svoje soukromé podnikání tak, že zneužívá informací získaných ve veřejné funkci (na to zřejmě míří znění našeho zákona, když zapovídá "ovládání" soukromého podniku). 2. Osoba zastává veřejnou funkci tak, že tím vytváří výhody pro svoje podnikání (aniž by nutně do samotného podnikání zasahovala).

Celá debata se neustále (podle mého úmyslně) stáčí do roviny, nakolik Andrej Babiš zasahuje do řízení svých podniků, ale pomíjí fakt, že z funkce předsedy vlády a též největší politické strany může zasahovat do tvorby závazných předpisů a řídit běžnou agendu tak, aby zvýhodnil svoje podniky a znevýhodnil případnou konkurenci (v principu vůbec nemusí do řízení svých firem zasahovat, stačí, když z nich dostává informace, čím se zabývají a jak by jim mohl pomoci).

(Dále je třeba odlišit situaci, kdy politik kandiduje za "živnostníky" nebo "velké vlastníky" a pak svými kroky zvýhodňuje celou danou oblast hospodářství. To je legitimní postoj. Problém nastane v momentu, kdy politik svými kroky naruší hospodářskou soutěž ve svůj prospěch.)

P. Hatina 18.8.2020 19:01

Mimochodem, ono je to v článku poměrně dobře popsáno "pokud se rozhodne, že neoprávněná ochrana vezíra proti nařčení ze střetu zájmů a zaplacení pokuty 200 tisíc Kč je banalita..."

Škoda že právě tohoto si Babišovi odpůrci vůbec nevšimli. Že právní podstatou této kauzy vůbec není náprava stavu, ani citelné potrestání Babiše, , natož snad zbavení ho jeho moci, ale skutečně "jenom " vymožení pokuty 200 000 Kč - která je pro Babiše doslova pakatel.. (i dokonce jako politika to není víc než jeho dvou měsíční plat).. A že tedy skutečně není veřejným zájmem, aby Nejvyšší státní zástupce vymahal směšné pokuty pokuty jako nějaký obecní ouředlník, je doufám poměrně logické.

To by si taky za pár let mohl každý vzpomenout, ať za něj Nejvyšší státní zástupce podává žalobu protože dostal nespravedlivou pokutu za špatný parkování :))))

V. Halašta 18.8.2020 21:56

Nic takového logické není. Naopak, jestli je pokuta blízko její nevyšší možné výši (od 5000 Kč do 250000 Kč), tak to není banalita ale znak vysoké intenzity přestupku a pokud by neměl SZ řešit tuto pokutu tak nemá smysl, aby takovou pravomoc vůbec měl.

V. Novák 18.8.2020 14:34

Vezír neměl žádné impérium, vezír byl skutečně něco jako předseda vlády, ovšem vlády, která patřila zcela (až do těch statků a hlav) emírovi, málikovi nebo sultánovi - prostě absolutnímu monarchovi. V moderím Íránu je vezír ministr.

Oligarcha byl/je příslušník malé skupiny vládců, která nějak získala veškerou moc v obci/státu/imperiu. Oligarcha je tudíž oligarchou pouze v oligarchii, v systému vlády "nemnoha" stejně jako monarcha je monarchou pouze v monarchii a r repblice se stává občanem (a případně adeptem gilotiny jako občan Kapet).

Označovat za oligarchy prostě boháče, kteří z moci svých peněz ovlivňují politiku, začali ruští novináři v 90. letech, kdy jelcinština skutečně připomínala oligarchii "ských" (Berezovský, Gusinský, Chodorkovský, ...) a tradičně líní novináři to opakují po nic i v systémech, keré oligarchické nejsou. A i ten ruský byl spíše plutokracií, než oligarchií.

Ostatně - který americký politik není boháč? Byli Bushové (včetně Jeba) oligarchové? Byl Cheney oligarcha? Je Biden, zaháčkovaný do plynového byznysu na Ukrajině oligarcha?

M. Valenta 18.8.2020 15:15

Oligarcha pane Nováku je "podnikatel" přisátý na státní finance a tudíž loajální svému pánu - vládci země.

V. Novák 18.8.2020 15:24

Máte zajímavou definici oligarchy - tu jste vymyslel sám, nebo jste ji někde přečetl?

Obecně platná totiž není.

F. Navrátil 18.8.2020 20:15

A když se odsaje, tak už není oligarcha? Třeba Bakala, pokud se Sobotkou vyčachroval OKD a jako bonus 40 tisíc hornických bytů, byl oligarcha? A když vytuneloval z OKD 100 mld. korun a vyvedl je do zahraničí, to už zase oligarcha nebyl? Asi ne, když financuje strany opobloku a buduje lavičky Václava Havla.

K. Kocourek 21.8.2020 0:09

Pan Novák má pravdu. Vezír byl (a někde snad stále je) ekvivalent ministerského předsedy v orientální monarchii. Na rozdíl od našeho pojetí (konstituční) monarchie, kde do hry vstupují volby a ministerský předseda je tak spíš reprezentantem lidu, v původním případě byla "vláda" složena z panovníkových služebníků a jejich předseda byl taky panovníkův služebník. Nakonec i latinské slovo "minister" znamená služebník.

Někdy se samozřejmě stávalo, že vezír vystupoval spíš jako regent, pokud byl panovník slabý, nedospělý nebo duševně nezpůsobilý, ale měl-li autor článku na mysli takový stav, tak kdo je zde onen nezpůsobilý panovník, za nějž Andrej Babiš vládne?

P. Brich 18.8.2020 13:21

Má nejvyšší státní zástupce dbát na dodržování zákonnosti v ČR? Anebo být nejvyšším prokurátorem a skrytě vyhrožovat: sice na tebe nic významného nemáme, ale my něco vyštracháme!

Myslím, že to podstatné pan Jemelík napsal v posledních dvou odstavcích. Je také otázka, k jakému loutkovodiči vedou jeho nitky.

M. Hoblík 18.8.2020 13:06

Nejhorší je, že Babiš neodstoupí, nikdy neodstoupí! Jako Lukašenko, Pinochet, královna velkobritská...

P. Brich 18.8.2020 13:22

Pinochet odstoupil, Hoblíku. Co říkal Lenin?

J. Bárta 18.8.2020 9:26

Včera na Novinkách byl článek o rozkradení 14 miliard ODS a ČSSD a tady se řeší drobné.

V. Halašta 18.8.2020 10:48

A co jako? Zastával se jich někdo? Bránil je někdo před soudem? Ne. Tak šup soudu i s babišem.

V. Kain 18.8.2020 14:34

Vy si toho Babiše zasloužíte plným právem.

M. Valenta 18.8.2020 9:14

Autore, správní žaloba na vezíra v jeho vlastním království je blbost, což seznal i vrchní státní zástupce a přihlouplé tím pádem jsou i rádoby právní Vaše veletoče.

V. Novák 18.8.2020 14:36

Valento, vezír žádné království neměl a mnoho vezírů skončilo (po soudu nebo bez něj) s hlavou podpaží.

Máte zřejmě o vezírovi stejně zcestné představy, jako autor.

J. Dvorská 18.8.2020 8:52

Pan Jemelík , obhájce mafiána !

F. Sojka 18.8.2020 9:10

Ale kdež, to by i Pavel Zeman byl jeho obhájcem.

P. Jirkovský 18.8.2020 8:01

Jojo, pan Jemelík zase něco nepochopil. V případě střetu zájmů jde o posouzení stavu, nikoli procesů nebo dokonce úmyslu, ať už přímého nebo nepřímého. Systém se samozřejmě nesníží (a zaplaťbůh, že ne) k tomu, aby dokazoval kterékoli osobě, že v intimních chvílích nabádá partnera k tomu, aby konal v jeho zájmu, ono by to také šlo jen s obtížemi, a výsledek? Jen trapnost na všech stranách. (Pro pomaleji chápavé - předposlední věta je jistou nadsázkou).

A verdikt Pavla Zemana k probíranému problému ve správním řízení? Správně napsal pan Jemelík, že je jeho (PZ) výsostným právem se rozhodnout. Ono se pustit do výkladové bitvy o tom, co je a co není veřejným zájmem (co už je a co ještě není) ve vztahu k tomu, jakou "sazbou" je případný delikvent ohrožen, nemá valného smyslu. Kdo ví, o čem píši, jistě si připomene tzv. "pokračující správní delikt" a jeho možné konsekvence.

V obecné rovině je tedy zcela postačující to, co lze charakterizovat jednoduchou větou: Ano, Babiš je ve střetu zájmů. A bez dalšího celou věc nechat být. Něco jiného jsou samozřejmě jiné věci a jiné procesy, které se v Agrofertu děly (snad je ten minulý čas namístě?), a které jsou postižitelné v jiném procesním systému.

V. Novák 18.8.2020 14:42

Je-li výsostným právem PZ se rozhodnout v takové věci obecného zájmu, pak je PZ nad zákony a dostává se mu výsad absolutistického panovníka, který nemusel nic dokazovat ani zdůvodňovat - prostě podepsal příkaz a osoba se stala neosobou, neb skončila na Chatteau d'If nebo v Bastille, případně se železnou maskou na tváři.

P. Jirkovský 18.8.2020 18:57

Von se pan Jemelík zrovna nevycajchnoval, ale na blbosti takovýho druhu fakt nemá cenu reagovat.

V. Halašta 18.8.2020 5:15

V jedné větě říct, že nebyla spáchána žádná nezakonnost a bez zčervenání v další větě mluvit o Capim hnízdě chce hodně drzosti nebo hodně omezenosti.

J. Krásenský 18.8.2020 5:33

A byla? O tom zatím není přesvědčeno ani státní zastupitelství natož soud, který o vině či nevině rozhoduje.

Jiná věc je, zda jde o věc nemorální, vypočítavou, s prospěchem, který byl primárně určený jiným. To ano. Jenže dokud u nás platí zákaz retroaktivity, pak se obávám, že není žalobce ani soudu, který by dokázal vezírovu vinu. Ale i to se může změnit, v USA náš vzor na tom pilně pracují.

PS bureše jsem nevolil a nedovedu si představit, že by k tomu kdy došlo.

A. Renjascu 18.8.2020 7:19

Souhlasím, mám téměř totožný názor včetně toho, že si nedovedu představit, že bych jej někdy volil. A to se ještě manipuluje veřejnost poukazem na dotace Agrofertu, kdy se míchají jablka s hruškami, protože se nerozlišuji nárokové dotace, které činí cca 1,65 mld. a má na ně nárok Petr, Pavel či Andrej od dotací investičních cca 0,4 mld. u kterých se musí prokázat "nějaký investiční záměr" např nové technologie (to jdou ty sporné, které určitým způsobem ovlivnit mohl). Celé to svědčí o myšlenkové i personální impotenci velké části opozice vč vládní ČSSD.

V. Halašta 18.8.2020 10:12

Podmínky nároku určuje kdo? Překvapivě Babiš.

A. Renjascu 18.8.2020 13:40

Na nárokové dotace má nárok každý, kdo obhospodařuje zemědělskou půdu od velikosti 1 na, pokud o ní požádá. Vlastnictví v tomto případě nehraje žádnou roli, podmínky určuje EU a nikoliv vláda ani parlament. ČR je pouze převede do příslušných právních předpisů, ustanovení a vyhlášek. U žádných z těchto legislativních procesů nebylo ze strany EU shledáno pochybení. Takže ano i Agrofert má na tyto dotace nárok, pokud o ně požádá.

A. Renjascu 18.8.2020 13:41

Samozřejmě mělo být 1 ha.

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/o-dotace-pozadal-skoro-kazdy-zemedelec-v-zemi-vetsinu-z-32-m/r~29b6ed328de611e9a305ac1f6b220ee8/

V. Halašta 18.8.2020 16:01

Pokud jste někdy měl otevřené nařízení EU 1306/2013 nebo 13074/2013 tak víte, že nemluvíte pravdu, protože státy mají možnosti stanovení některých svých limitů, některých svých pravidel. Pokud čerpáte z příručky pro agrotrolly, str. 23, tak jste to opsal dobře.

Ale pojďme dál - dotace jsou vázány na plnění podmínek, které kontoluje kdo? Překvapivě Babišovi podřízení.

V. Novák 18.8.2020 15:23

Lžete, nebo jste pouze alternativně informován?

A. Renjascu 18.8.2020 15:45

Můžete pane Nováku upřesnit v čem lžu? Víte, že že zadržených dotací EK již všechny (až na jednu - pokud si dobře pamatuji tak šlo o 1,6 mil.) dotace Agrofertu podplatila? To, že Babiše nemusím, neznamená, že budu lhát. Nařkl jste mě ze lži, tak uveďte v čem jsem lhal. To co jsem zde uvedl jsou běžně dostupné informace na netu. Pokud máte jiné, tak sem s nimi, ale hlavně běžte prodat trestní oznámení, protože a budete ještě za hrdinu, že konečně někdo toho Babiše dostal.