10.12.2023 | Svátek má Julie


PRÁVO: Babiš nejspíš před soudem nestane

5.9.2019

Dobře vím, že diskuse pod příspěvky autorů NP (a nejen tam) bývají často hodně od věci a z (ne nezanedbatelné) části hodně vytuněné do sprostoty. Ti, co sprostě urážejí autora anebo kohokoli z řad diskutérů, jsou lidé svého druhu a nemá žádný smysl s nimi diskutovat. Kdo vás nenávidí (a často iracionálně) pro názor, není partner pro debatu. Tečka.

Ale co mě zaujalo v jednom příspěvku a především mě rozveselilo při poslechu ranního bloku ČRo Plus, je názor, proč že se Andrej Babiš nenechá postavit před nezávislý soud. Kdyby ho ten osvobodil, bylo by to teprve ono pravé ořechové, protože by byl zproštěn viny. Autor příspěvku uvedl, že měl Andrej Babiš trvat na tom, aby byl postaven před soud. Kdyby pak byl zproštěn, věc by byla jasná, protože by jej zprostil nezávislý soud a bylo by tak po pochybnostech, jestli se dopustil trestného činu či nikoli. Takto pochybnosti ve veřejnosti nadále zůstávají. Inu, nepoučitelný romantik.

Pobavilo mě to a rozradostnilo zároveň. Tak si to představte (a teď nepíši jen o premiérovi ČR). Na policii se dostaví člověk, který má v ruce sdělení obvinění a trvá po seznámení s obsahem spisu na tom, aby komisař podal státnímu zástupci návrh na podání obžaloby. Ten mu sdělí, že to bohužel nejde, protože není naplněn požadavek § 176 odst. 1 tr. řádu, podle kterého „jestliže výsledky vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněného před soud, státní zástupce podá obžalobu“. A to výsledky prostě neodůvodňují. Tak obviněný zprudka nakráčí ke státnímu zástupci a ten ho také rozesmutní, až rozpláče tím, že jej odmítne postavit před soud. Ten člověk z toho několik dní nespí, vždyť tolik by chtěl čelit soudu.

Aby diskutující měli méně páchnoucí munice, kterou do mě hodlají zase naprat z houfnic, nemluvím vůbec o Babišovi. Ani já, ani ti, kteří předem přece vědí už kvůli OLAF, že Babiš je vinen, neznáme spis a je to nakonec jedno. V hypotetickém případu, který jsem shora uvedl, stejně jako v případě, že by se (jak si to představuje mírně řečeno popletený novinář na ČRo Plus) chtěl Andrej Babiš jako úplný pitomec sám nechat postavit před soud, to prostě státní zástupce dál nepustí. Tím neříkám, že podáním obžaloby se státní zástupci nemýlí, protože zprošťujících rozsudků, jak v mediálně známých, tak i ve zcela neznámých, médii nesledovaných kauzách je za korunu pytlík (mohl bych psát a psát). Tím jen říkám, že si prostě státní zástupce sakra rozmyslí, než postaví (i s ohledem na judikaturu vysokých soudů) premiéra (a měl by tak ovšem uvažovat o každém obviněném) obžalobou před soud a nechá obviněného vláčet hlavním líčením s mnohými odročeními (svědci nechodí a nechodí, policie je nepředvádí a nepředvádí), s kamerami na chodbách i před budovou soudu. Prostě vláčet jej tím cirkusem.

Aby bylo jasné: nevolím a nebudu volit Andreje Babiše, nemám ho rád, není to dobrý chlap, ale je to o tři koňské délky úspěšný premiér a na rozdíl od chytrolínů, kteří jej vidí již nyní jako vinného, ctím presumpci jeho neviny. Nemám rudo před očima, když jej honí vyšetřovatelé, a čekám v klidu, co z toho bude. Presumpce neviny je ten nejlepší demokratický a ústavou zajištěný institut, který znám, mnohem důležitější než kterýkoli jiný ústavou chráněný, a to spolu s právem na spravedlivý proces. Kdokoli z vás, co se můžete v těchto dnech podělat z toho, že Babiš nejspíš před soudem kvůli Čapáku nestane, protože státní zástupci mají v ruce spíše méně, než by mít chtěli, byste tento institut ocenili, kdybyste se dostali do mlýnku policie v přípravném řízení trestním. Víte kulové, co to je chodit k výslechům, nechat se vláčet po soudních jednačkách a roky se klepat, co z toho na konci vlastně bude, i když sám víte, že je to od počátku jedna nepoživatelná melasa a hovadina. A víte také kulové, kolik nemedializovaných kauz končí zprošťovacími rozsudky soudy obou instancí. Jinak byste neplácali s takovou jistotou nesmysly.

A teď k tomu závěru o tom, že kdyby našeho premiéra odsoudil nezávislý soud, bylo by jasné a nebyly by pochybnosti. Ale byly. Veřejnost proti násilí na Letné spolu s Milionem chlívků pro demagogii i tak ví, že Andrej Babiš patří za mříže, i kdyby byl soudy zproštěn, kolikrát by chtěl. Jednou zasviněn, pořád zasviněn, i kdyby očištěn. Jsme přece národ demokratů, mohli bychom demokracii vyučovat, ale jen tehdy, když je po našem. A to je celé.

A teď dštěte a ujímejte se, panikáři.