9.8.2022 | Svátek má Roman


PRAHA: Špatně načasovaný konec koalice

12.11.2015

Na konci pražské koalice má nezanedbatelný podíl hnutí ANO

Hnutí ANO velmi pravděpodobně ztrácí post primátora v hlavním městě. Po rozpadu současné koalice sice teprve začne intenzivní vyjednávání o její nové podobě, přesto se nedá očekávat, že by včele Prahy stanul někdo z hnutí ANO.

Hlavním argumentem pro toto tvrzení je situace uvnitř jeho zastupitelského klubu. Ten je dlouhodobě vnitřně rozložen. Není pravděpodobné, že se napjatá situace rychle uklidní a že bude hnutí ANO schopno zaručit shodný postup.

Ten je základním předpokladem důvěryhodnosti a dlouhodobé spolupráce. Vzhledem k tomu, že nemůže zajistit jednotu všech svých zastupitelů, vstoupí do vyjednávání v oslabené pozici.

Tím spíš, že blížící se volební konference pražské organizace vzájemné rozpory spíše vyostří. Zároveň bude zajímavým testem toho, jaký vliv na dění v pražské organizaci hnutí ANO má Andrej Babiš a jaký Radmila Kleslová. Je veřejným tajemstvím, že její zákulisní diplomacie přispěla k tomu, že se Martin Stropnický nestal místopředsedou hnutí ANO. Nyní by ho Andrej Babiš viděl rád včele pražské organizace právě místo Kleslové. Ta vede dlouhodobý kuloární boj s Adrianou Krnáčovou. Ten se negativně promítal do dění kolem vlády nad hlavním městem.

V této souvislosti se dá spekulovat o tom, nakolik jejich rivalita přispěla k rozhodnutí představitelů sociální demokracie ukončit současnou koaliční spolupráci. Dochází k tomu v momentu, kdy se bude projednávat nový rozpočet hlavního města, kterým ročně protékají desítky miliard korun.

V nastalém politickém chaosu se bude obtížně kontrolovat, jakým způsobem s nimi bude zacházeno. Dořešeny nejsou rovněž problémy kolem tendru na svoz městského odpadu či pražských stavebních předpisů.

Z tohoto úhlu pohledu nemohl být konec koaliční vlády v hlavním městě načasován hůř. Vzhledem k tomu, že Andrej Babiš sliboval jiný styl politiky, než jaký předvádějí tradiční politické strany, není pro něj dění v Praze zrovna pozitivní reklamou.

Tím spíš, že na rozpadu koalice mělo hnutí ANO nezanedbatelný podíl. Napodobilo tolik kritizované strany, které v době, kdy vládly v hlavním městě, se rovněž vnitřně rozkládaly, a v důsledku toho ztratily primátorské křeslo.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusLéto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...