9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

PRAHA: Pudový nacionalismus Pirátské strany

Zatímco TOP 09 a KDU-ČSL se ve sporu o rekonstrukci mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze staví do pozic konzervativního myšlenkového proudu s akcentem na prounijní orientaci a symboliku česko-moravsko-slezsko-německého přátelství v rámci zastřešující nadstátní matičky národů EU dobrotivé, Piráti stojí na stejné straně barikády jako komunisté, zelená rakovina lidstva a nejrůznější projevy českého nacionalismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 8.2.2020 19:34

Pane autore, věnujte se prosím něčemu, čemu alespoň trochu rozumíte. Česká politika to rozhodně není.

Ale je to jenom na vás. Na druhou stranu, takhle se alespoň zasmějeme.

V. Podracký 8.2.2020 12:38

Myslím, že vztyčení mariánského sloupu ke smíření nepovede. Naopak, je to aktivistický politický čin jedné ze stran sporu, který povede k eskalaci sporů. Věřící tento sloup nepotřebují, pokud ano, potom může stát jinde. Jde o politické vyjádření nějakého názoru.

J. Laurin 6.2.2020 23:16

...nedávno jsem byl na Staroměstském náměstí a byl problém... nebylo kam se jít...vychcat...doporučuji radním aby si přečetli Zvonokosy...to je užitečná inspirace..než sloup...možná, že to příště půjde použít ten sloup....

J. Laurin 6.2.2020 23:09

.......česko-moravsko-slezsko-německého přátelství.... Was ist das?....Wirklich?.....Unmöglich....

L. David 6.2.2020 21:26

Takže tentokrát POPRVÉ mohu Piráty, Zelené i Komunisty za něco pochválit!

Mariánský sloup coby symbol zpupného a výbojného katolicismu nepatří ani na Staroměstské náměstí, ani do jiného veřejného prostoru !!!

Pokud o tento sloup katolíci tak velice stojí, nechť si jej postaví v některé své restituované klášterní zahradě !!!

K. Zelený 6.2.2020 13:12

Poněkud zmatené a zbytečné. Kdyby to neměl autor z Alsaska tak daleko do Prahy, hravě by si zjistil, že:

1. Pudový nacionalismus je kravina, resp. jeho vlastní „politologický“ novotvar.

2. Pirátům je nějaké využívání nějakého sloupu k politickým hrátkám ukradené, jak lze zjistit z jejich konzistentního postoje po celou dobu po kterou tuhle kauzu místní pánbíčkáři živí: Domluvte a dohodněte se, až budete domluvení a dohodnutí tak si to postavte tam a jak jste se domluvili a dohodli.

3. Aktuální situace je výsledkem neukojených ambicí a nedostatku vděku TOPáka Pospíšila, která použil bezzásadové anonisty a modré straky k poražení Piráta Hřiba alespoň v této dílčí prkotině.

P. Brich 6.2.2020 13:08

Pirátům vždy slušela poloha viselce na ráhně.

Ale i slepé kuře někdy najde zrno. Cituji: " Z pohledu odborníků i z pohledu mého, aktuální provedení mariánského sloupu není hodnověrnou rekonstrukcí barokní památky. Sloup navíc od samého počátku symbolizoval porážku myšlenky tolerance. A i v současnosti jde o prosazování jedněch idejí na úkor druhých, proto z principu nemůže být v tomto kontextu brán jako symbol smíření v rámci ekumenické shody." Jen bych dodal, že ani hodnověrná rekonstrukce se nestane památkou.

J. Brunner 6.2.2020 17:59

R^

V. Petr 6.2.2020 13:04

O jakém "smíření" autor mluví??? Jednalo se o období tvrdé protireformace a náboženského útlaku v rámci kterého se k nám nahrnula většina předků pozdějších sudetských Němců!

J. Lancik 6.2.2020 20:30

Kdyz probihala protireformace (17-18 stoleti), pozdejsi sudetsti Nemci ve vsech trech korunnich zemich uz nejmene 500 let zili! To je od dob panovanu Premysla OtakaraII.

K. Loucký 6.2.2020 12:50

Já jsem protestant, a tak to - jak psáno v závěru - vnímám a plně s tím souhlasím. Přenášet si nepřátelské až nenávistné dědictví minulosti do současné době je tou nejhloupější součástí dnešního protestantismu a doufám, že je to již jen okrajový jev.

Povšimněme si prosím také drobného detailu, že ta Husova socha byla jako symbol postavena v době vlády toho zavrženíhodného, utiskovatelského, Čechům nepřátelského rakouského režimu - a oba památníky se na tom místě po tři roky docela dobře snášely.

J. Krásenský 6.2.2020 12:59

R^

V. Heidlerová 6.2.2020 11:46

Já jsem protestant, a tak to - jak je psáno v závěru - nevnímám. Nejde donekonečna opravovat historii a napravovat chyby, to bychom nemohli dělat nic jiného. Ať Matku Marii postaví katolíci někam na důstojné místo uprostřed zeleně, kam mohou konat poutě.

V. Církva 6.2.2020 15:27

A Husa ze Staroměstského náměstí ať hodí do Vltavy!!!

Anebo takto. Pro katolíky je M. sloup symbol víry- panny Marie Důvodem k jeho postavení byla především víra v Boha, pannu Marii a poděkování za konec války. Je možné že i symbolem toho, že věřili, že katolictví je lepší, ale kdyby ho stavěli jenom pro to, vypadal by jinak. Zničení křesťanského symbolu při založení republiky není pro věřícího katolíka dobrý duchovní základ a proto by se měl napravit.

Pokud protestanté berou sloup ne jako symbol víry ale pokoření pak ať si uvědomí že Hus může být brán jako symbol řádění Husitů a vraždění které překonalo vraždu na Husovi.

Jinými slovy věřící člověk hledá Boha, ne rozpory. Dovede ho najít v některých kázáních Husa, ale i v Mariánském sloupu - symbolu panny Marie

Křesťanský "džihádista" bude hledat v Husovi zakladatele teroru a v mariánském sloupu symbol poroby. To ale nejsou věřící v Boha. Od takových co nejdál ať už jsou to "wahábisté, evangelíci, katolíci" nebo "modernisté"

P. Lenc 6.2.2020 11:27

Staletí platilo, že dobrý pirát je pověšený pirát.Holt máme dobu novou, znovu "pokrokovou".Nemají rudé šátky kolem krku,ale myšlení mají pokrokové, rudozelené. Občas, když to s tím pokrokem přepísknou,tak se jim rudozelená smíchá na ošklivou hnědou, ale to bude s jistou stranou tehdy také progresivní a pokrokovou zcela jistě podobnost čistě náhodná. ;-€

P. Jaroš 6.2.2020 9:50

Pane Mařáku, máte to nějak zmatené, eurohujery Piráty (s citací primátora Hřiba souhlasím, snad poprvé) nazývat nacionalisty (viz tweet předsedy Bartoše v článku pana Kechlibara: ...smutný den pro myšlenku spolupracující, přátelské Evropy...), z pozice zastánce šílené, CO2 neutrální - autodestrukční EU kritizovat Zelené: "zelená rakovina lidstva" - to snad žijete v jiné realitě...

P. Staronový 6.2.2020 9:21

No jo, s nacionalismem blbne kdekdo. Kdo je "pokrokář", tak s nadnacionalismem. Místo svého národa vzývá macechu národů korupční. :-P

Š. Hašek 6.2.2020 8:25

Piráti byli vždy piráty .....

Kořist. Nyní kořist pod praporem anarchismu. Anarchismus měl vždy kolem deseti procent příznivců, nelze tedy nic moc ztratit.

Ale je fakt na nervy sledovat, kterak Hřib vyhrožuje Číně. Ti "běžní" piráti si vezmou do merku jednu loď, kterou vyrabují ....... . Je jasné, že piráti také chtějí rabovat .......

P. Staronový 6.2.2020 9:18

Neříkal bych tomu vyhrožování.

Spíš narovnávání vztahu.

Piráty "nemusím", ale konkrétně vztah k Číně je v zásadě správný, pouze netakticky praktikovaný.

D. Polanský 6.2.2020 7:51

Být nacionalistem je lehké (viz Němce za 2. světové), tedy až do doby, kdy se člověk zamiluje do ženské druhé národnosti a bác ta čeká dítě. To hned otočí.

I. Polák 6.2.2020 7:51

Do háje, a co takhle o tom udělat v Praze(nebo v celé ČR) referendum???

Btw, konečně jsem se podíval na nějaké fotky. 1. Ten originál, s trčícími orlicemi, prapory, nebo čím, mi přímo dělá špatně od žaludku. Ta "replika" kupodivu tyto negativní jevy snad vynechává. To by ovšem někde musela být k disposici pořádná fotka či nákres, fotit asi není co. Ale tím pádem replika s originálem nemá skoro nic společného - proč to stavět???

K. Salajka 6.2.2020 7:07

Než budete hovořit o symbolu smíření, zajděte si do kostela v Čechách a ptejte se na to, co je katolicita, nebo jak pohlíží budovatelé sloupu na ekumenické snahy svých pastýřů.

Sdílím stanovisko formulované synodním seniorem, které vnímá sloup jako vyjádření dominace vítězné církve.

V současnosti jsem ale toho názoru, že obnovu sloupu lze podpořit jako symbol důrazu na křesťanské hodnoty a vyjádření opodstatněného odmítnutí hodnot nepřijatelných v Evropě.

V. Zadák 6.2.2020 5:15

Posléze jako symbol tolerance bude v CV obnovena socha "Německého rytíře" v nadživotní velikosti, kterou čeští nacionalisté netolerantně strhli v roce 1945.

P. Staronový 6.2.2020 9:19

Konec konců, místo nějakého Lenina, proč ne! :-P

J. Uzel 6.2.2020 10:33

Podívejte se, co stojí v Brně na Frajplacu;-D

J. Krásenský 6.2.2020 13:03

V Brně na "Frajplacu" stojí ten nejpovedenější pomník Václava Havla, který kdy byl a bude vztyčen.