26.10.2020 | Svátek má Erik


PRAHA: Opravdu podporujeme malé podnikatele?

19.1.2017

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou v provozu od září 2010. Vzpomeňme, jak krásné byly tehdy stánky s květinami, které hýřily zářivými podzimními barvami. O stáncích s ovocem a zeleninou, mléčnými výrobky, masem a výbornými klobáskami, i ledem pokrytým pultem s čerstvými rybami ani nemluvě. Zboží „nezemědělského charakteru“ bylo minimum, snad nějaké proutěné košíky.

Postupem doby se ale trhy měnily. Maso a uzeniny zůstaly, zelenina také, ale už byla někdy trochu „unavená“, asi se za vyšší ceny méně kupovala. Květin sice ubylo, ale adventní věnce byly letos opravdu krásné. Zato přibylo více vína v plastu i ve skle, v chladném počasí i svařené, zákusky, koláče, hotová jídla, palačinky, „korbáčiky“ i halušky.

Zároveň se objevily stánky s nikoli sice nevkusným, ale tak trochu pouťovým zbožím: plechové hrnky, konvice i různé drobné doplňky. Zvláště v posledním roce byl sortiment hodně „různorodý“ a pořádek mezi čím dál více nahuštěnými stánky také volal o pomoc.

Vůbec jsem se proto nedivila, že radnice vypsala nové výběrové řízení na provozovatele. Podle informace z veřejných zdrojů výběrové řízení proběhlo a výherce byl vybrán. Ale zpochybněn! Opět z veřejných zdrojů: kým jiným, než politickým uskupením, jehož základem jsou členové zelené strany. Právní posudek na regulérnost výběrového řízení ale potvrdil správný průběh a bylo možno podepsat smlouvu. Namísto toho, aby ale byla smlouva podepsána a nový provozovatel si mohl připravit vše, s čím do výběrového řízení šel, se na webových stránkách objevovala vyjádření zdůvodňující, proč ještě ne, snad později, po dalším právním posudku, bla, bla, bla.....

Poslední vyjádření klubu ČSSD je ve smyslu, že výběrové řízení bude zrušeno, aby občané nebyli znepokojování zprávami, které se dostaly i do republikových medií.

Z trhů se stalo politikum. Výsledek: trhy bude provozovat sama městská část.

Neznám firmu, která výběrové řízení vyhrála. Musela ale být dobrá, když obstála. Právní posudky jsou v pořádku, tak proč tedy ty „tanečky“?

Lidem, kteří na farmářské trhy chodí, v poslední době sice méně nakupovat, ale spíš se setkat se známými, dát si sklenku vína i oběd z plastu pro celou rodinu (z aktivity obchodní se stává spíš aktivita společenská), je celkem jedno, kdo trhy provozuje a organizuje. Ale v dnešní době povolenek, certifikátů, osvědčení hygieniků, potravinářských, zemědělských či jiných inspekcí musí provozovatel splnění těchto podmínek garantovat. Toto vše tedy bude dělat radnice. Jeden úředník, dva, nebo časem třeba celé oddělení?

A co ten nešťastník, který uvěřil opravdovosti jednání radnice, přihlásil se a vyhrál? Kdo se někdy výběrového řízení účastnil, ví, že příprava není jednoduchá. A do nového otevření trhů již také možná něco investoval. Nahradí mu někdo ztrátu?

Tento případ není ojedinělý a je jen další ukázkou z dlouhé řady způsobů „podpory malého podnikání“. Radnice, i ty pravicové a nejpravicovější, mnohdy volí řešení, za které by se nemusely stydět národní výbory 50. let, kdy se ze živnostníků přes noc a škrtem pera stávaly komunální podniky. V tomto našem případě bylo zvoleno opatrnické řešení, na které doplatí „jenom nějaký živnostník“.

Nebylo by na místě, aby odpovědní politici projevili alespoň kousek osobní statečnosti, odolali nátlaku křiklounů i medií a za zvolené řešení, ke kterému došlo korektním, právně potvrzeným způsobem, se postavili? Jak mohou být bráni vážně, když při prvním halasu opozice ustoupí? Kde je potom nějaká jistota v jejich odpovědné rozhodování?

Dnes je to jeden případ. Ale co se stane, až si zase jiná parta třeba někde jinde vzpomene a zpochybní výběrové řízení na správu domů či údržbu parků? Vznikne na úřadech radnic nové OPBH či Sady, lesy, zahradnictví? A co malé zahradnické firmy, které prošly výběrovými řízeními? Ty se „půjdou pást“? V současné době nikoli. Zavřou živnost a půjdou na pracovní úřad. A zároveň se zvýší počet úředníků a zaměstnanců, kteří se budou tyto nové činnosti učit.

Možná si poklepete na čelo nad takovou absurdní představou. Ale každá absurdita má obvykle velmi nenápadný začátek.

Autorka je bývalá starostka Prahy 3Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.