23.5.2022 | Svátek má Vladimír


POSTŘEHY: Okamžiky uplynulého týdne

9.5.2006

18. týden (1.-7.5.2006)

Premiér Paroubek při své cestě Pendolinem do Ostravy představil dopravní část volebního programu své strany. Mimo jiné v něm slibuje postavit 300 kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic – pokud tedy samozřejmě zvítězí ve volbách. Nic proti takovému plánu, jen mě velice zaráží, že s takovou publicitou neslibuje, kolik kilometrů silnic zvaných tankodromy hodlá řádně a kvalitně zrekonstruovat či opravit. Podle volebního programu má v plánu ČSSD navýšit prostředky na opravu a údržbu silnic na dvojnásobek oproti současnosti. Pominu úvahu, kde na to chce ČSSD vzít finance při současném obrovském vnitřním dluhu silnic. A pominu i otázku, proč tedy tento rozpočet nenavýšila již v minulosti. Obávám se, že tento slib bude spočívat v zalepení dvojnásobného počtu děr, které způsobí zima a které se v drtivé většině na rok objeví znovu a minimálně stejně tak velké. V tom případě se nebude jednat o nic jiného, než o dvojnásobek vyhozených peněz.

Sociální demokracie pokračuje ve stylu negativní kampaně, při které nepřichází se svými přínosnými a programovými myšlenkami, ale pouze paroduje program konkurenční strany. Volební manažer Jaroslav Tvrdík se nechal slyšet, že mají v plánu vylepit billboard s nápisem „Volím rovnou daň ODS“ s podpisem Viktor Kožený a obrázkem ostrova s molem a jachtou. Věřím, že pro mne nepochopitelná trapnost a prázdnota tohoto stylu kampaně se nestane standardem v budoucích předvolebních bojích. Představa, že by se tato povrchnost měla stát úspěšnou, ve mně nevyvolává dobrý pocit, neboť její úspěšnost by ukázala, co všechno dokáže na české voliče zapůsobit.

Předseda KSČM Vojtěch Filip si dokáže představit, že by při ministerstvu kultury fungovala komise, před kterou by majitelé televizních licencí obhajovali svoji programovou náplň. Tato komise by posuzovala, zda jsou předložené programy vhodné pro vysílání. Státní dozor by tak podle Filipa chránil především děti před negativním vlivem televize. To je tedy síla! Musím ovšem přiznat, že od KSČM to není neočekávaný nápad. Tato strana má s podobnými praktikami z minulosti velké zkušenosti a jistě by to tedy dělala velice kvalitně. Jen pro všechny ČSSD chtivé připomínám, že s touto stranou vůbec nevadí a v budoucnosti by ještě více nevadilo panu Paroubkovi spolupracovat. Šílenost!

Producent kozích sýrů Petr Hájek z Podhorské Vsi originálním způsobem obešel přísné hygienické předpisy Evropské unie. Svoji specialitu prodává s označením „Nevyhovuje normám EU, určeno ke krmným účelům, testováno na lidech“. Pokud ji tedy jedí i lidé, je to jejich věc. Myslím, že velice originálním způsobem tak poukázal na nesmyslnou přísnost předpisů EU. Otázkou je, zda mohou tyto předpisy jejich strůjci okamžitě přehodnotit bez vlivu velkozpracovatelů a velkovýrobců. Při volání po nápravě se mluvčí ministerstva zemědělství nechal slyšet, že příští rok bude zřízen speciální fond určený na rozvoj venkova a z něj by mohly být financovány projekty pro zemědělce, v tomto případě např. na vybudování mlékáren pro drobnochovatele. Čili nikoli důraz či apel na podporu ve formě uvolnění předpisů a regulí, snížení daní a tzv. méně státu či EU a více svobody, ale zase přerozdělování, fondy a dotace. Co takhle dát podnikatelům více prostoru, aby si mohli pomoci, mnohdy efektivněji, sami? Uznávám, že provádět nějaké hlubší zásahy do vybudovaného systému dotací, zvláště fungují-li na evropské úrovni, je z říše sci-fi. Co mi na této věci tedy nejvíce vadí, je snaha zakládat nové a nové fondy bez jakéhokoli náznaku hledat alespoň trochu jiné, hospodárnější řešení. Nevím, zda se jedná o pohodlnost, módu či pouze něčí zainteresovanost.

Německá odnož televize MTV se rozhodla odvysílat kreslený seriál Popetown. V něm je hlavní postavou dětinský a obtloustle vypadající papež, který se obklopuje hračkami a mluví jako dívka. Vatikán na sebe nenechal dlouho čekat a hned se pustil do kritiky, že seriál zesměšňuje katolickou církev a víru a že se v tomto případě nelze zaštiťovat svobodou slova. Myslím, že lepší reklamu si tento kreslený seriál ani nemohl přát. Jen si vzpomeňte na nápad zfilmovat knihu Šifra mistra Leonarda. Církev se ozvala a jak kniha, tak i připravený film se stal rázem předmětem obrovské popularity. Představte si, kdyby se církev postavila k tomuto seriálu neutrálně nebo se nechala slyšet, že ji absolutně nezajímá. Svými nynějšími prohlášeními a postoji se alespoň prozatím zasloužila o to, aby o tuto kreslenou satiru byl ještě větší zájem. A to asi nebyl její cíl.

www.michalkadlec.comAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!