28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

POLITIKA: Zvyšovat daně není rozumné

Kdyby vláda chtěla zvýšit daně fyzickým osobám nebo firmám nebo zase zvýšit DPH (což by bylo skoro již tradiční), strhne se poprask. Když ale stát více zdaní kouření, alkohol nebo loterie, řada lidí začne tleskat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kučera 18.9.2015 16:04

Pamatujete vexláky?

Když cizinec dostal za dolar 7,40 a našinec ho kupoval od státu za 30, ochotně se jak cizinec tak našinec a ten rozdíl podělil za přispění vexláka. Cizinec dostal 15,- a našinec zaplatil 20,- Vexláka měl rozdíl a spokojenost byla na všech stranách. Jedině blbí stát na tom prodělal. Analogie je jasná. Když stojí krabička cigaret 80,- a 60 na tom dělá daň, rádi dáte pašerákovi 50 a lebedíte si, jak jste vydělali. Pašerák vybere 50,- a stát nic. Takový je obchod. Vexláci riskovali asi více, než dnes riskuje pašerák. Zvýšení daně může snad něco vynést, pokud je v rozumných mezích. A to tady není. P.S. jsem nekuřák.

J. David 18.9.2015 11:19

Kompozitivní teorie, nekompozitivní teorie...

Berně, toť vždy realita konsensu hlav volených, "also" hlav pomazaných (čím, toť lhostejno), teorie/neteorie třeba starého Lafféra (Laffer Curve), tedy poměr berního výnosu a míry berní sazby (taková "gaussovka"). Za berni považuji i SocPrc a ZdrP (s pojištěním to nemá nic společného). Samozřejmě, "přerozdělovači" mají eminentní zájem, aby berní inkaso bylo co nejvyšší, aby bylo na přerozdělování ve jménu státní správy (hlavy pomazané vždy nejlépe ví jak, aby i jim zvostalo něco zadrápnuto za nehty na palmárních účtech).

Nu, kompzitivní teorii jsem asi lehce prakticky pochopil, já bloud, když jsem obdržel od VZP rekomando "s pruhem", že 4 roky od odchodu  do penze dlužím řádově na jejich berni 7 kilčo nedoplatku a řádově 3 kilča na penále, že do 15 dnů se mohu odvolat, nebo na mne uvalí exekuční výměr přes nějaké "fenďáky" a mám to poslat parciálne na dva účty. Docela mne ta líbeznost VZP dojala, byť jsem při odchodu do penze byl na FÚ, VZP i OSZ ujištěn, že na nelpí žádné pohledávky. Nakrkl jsem se, ale po uvážení, že bych ztácel čas zasloužilého odpočinku "na penzi", onanováním se někde dny na ouřade a korespondencí, na ouřadě VZP, tak jsem to elektronickým bankovnictvím poslal se zprávou pro příjemce, že doufám, že už mi políbí konečně rektální otvor a budou čekat na mé popelení se v urně. Asi jsem starej vůl a o tisícovku bych se hamtat měl. Ale tehdá jsem si nenechal vystavit "kvitance", že je vše OK. Ale litřík není zase taková tragedie, aby si našinec ničil zdraví pro blbost jiných.

Apropó, již na nějakou charitu a běžence nikdy nepřispěji ani korunu, ni starý chalát, raději zakoupím pravidelně patrony na doplnění NZ svého muničáku. Až bude mrznout, bude to zajímavé. Asi Vám bude jasné, proč. Kompozitivně při -20 stupňů Celsia.  Přeji pěkný víkend.

V. Mlich 18.9.2015 10:40

EET dělá to samé, co zdanění loterií

EET dělá to samé, co vyšší zdanění loterií - trestá opruzováním ty, co platí daně poctivě, a nijak nezasáhne ty, co je neplatí, akorát bude ještě více výhodné přejít z oficiální do šedé nebo přímo do černé zóny.

K. Janyška 18.9.2015 9:45

No, bez kompozitivní teorie se

neobejdete, autore. Musíte hlouběji i výše... Dzp.

L. Hrušková 18.9.2015 9:14

Zvyšování daní

za hazard, alkohol nebo cigarety každý pochválí. Naivní jedinci si říkají " nás se to netýká". Jenže s jídlem roste chuť a až začnou danit i vzduch který dýcháme tak potom už bude pozdě.

A. Holík 18.9.2015 2:20

Nesmysl ..

Je to mnohem jednodussi .. dani se tam, kde jsou penize. Kdyby statu na hazardu zalezelo, tak ho v prve rade zakaze.