POLITIKA: Ztrácí Babiš nervy?
V posledních týdnech prožívají političtí reprezentanti ANO těžkou dobu. Už nestačí jen tak mlžit o tom, že „bude líp“. Nervy při tom tečou jak voda v „mimořádně“ znečištěné Vltavě.
Nový trend ve vystupování zahájila paní primátorka Adriana Krnáčová, když se o firmách, které postavily tunel Blanka, rozhovořila jako o debilech. Vyjádření pro ČT bylo velmi emotivní a bezpochyby přehánějící. Poté nastalo jakési „uklidnění“ a Krnáčová se postavila za „co nejrychlejší otevření tunelu Blanka“.
Nyní se k velmi sprostému osočování svého politického rivala snížil i Andrej Babiš. Začalo to tím, že obhajoval svou dovolenou na lyžích v době zasedání sněmovny tak, že bude raději s rodinou než poslouchat „ožralého Kalouska“. Poté se přímo v poslanecké sněmovně do Kalouska pustil tak, že na něm nenechal nit suchou. Doslova řekl, že „největší tragédií naší země dvacet pět let po sametové revoluci je, že něco o střetu zájmů káže „tenhle tunelář, tenhle zloděj, který tady nakradl miliardy, symbol korupce Kalousek“.
V tomto vyjádření se Andrej Babiš pouští na velmi tenký led. Co je či není „největší tragédií 25 let po sametové revoluci“, je jistě něco mnohem podstatnějšího. Moc v našem státě postupně přechází více a více z rukou politických stran do rukou jednotlivců. Nová politická hnutí jako Úsvit či ANO jsou konstruována tak, aby v nich za každé situace dominoval jejich „otec zakladatel“. Jak to dopadá v Úsvitu, vidíme. Zakladatel hnutí Tomio Okamura svou „firmu“ úplně zlikvidoval. Andrej Babiš má podstatně jiné možnosti. Přesto považuje za nutné, aby nejvyšší vedení, tj. on sám, rozhodovalo o tom, kdo bude či nebude přijímán do jeho hnutí. Alespoň v ANO se mu daří řídit hnutí jako svou firmu, když u státu to vzdal.
Biopaliva jsou navíc tématem velmi kontroverzním. Už jenom proto, že řepková pole doslova zaplevelila ornou půdu v Evropě. Každé jaro vidíme, že odhadem čtvrtina až třetina zemědělské půdy září do krajiny žlutou barvou řepky olejné. Zemědělci sice hlásí nejlepší výsledky, ale je to právě a zejména z velké části díky řepce. Babiš slíbil, že bude hlasovat proti novému zákonu, který podporuje biopaliva na dalších pět let. Chce se tak „vyvinit“ a odpovědnost přenést na své koaliční partnery. Tady se mu jeho koaliční partneři velmi hodí, zatímco jindy si z nich opovržlivě utahuje. Babišova argumentace, že „každý volič věděl“, že volí s Babišem i jeho majetkové impérium, je jen půlka pravdy. Protože dnes jako politik a ministr financí určuje směr české politiky, je zcela oprávněná kritika přizpůsobení české politiky zájmům majetkového impéria ministra financí.
Teatrální vystupování Babišovi neprospívá. Zdá se, že výmluvy na Kalouska jsou po více jak ročním působení Babiše ve vládě naprosto zbytečné. A kromě toho, Kalousek je natolik zdatný politik, aby si s osočováním své osoby nakonec elegantně poradil.
www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz