26.9.2020 | Svátek má Andrea


POLITIKA: Ztraceno (nejen) v překladu

29.3.2008

Základní instinkt Jany Bobošíkové

Zkuste si představit, že kupujete auto či byt a prodávající vám předloží smlouvu v angličtině a s několika různými překlady. Myslím, že by se nenašel nikdo svéprávný, kdo by takový dokument akceptoval. Kromě našeho premiéra Topolánka.

Text Lisabonské smlouvy, tedy jakési nové euroústavy podepsal bez mrknutí oka i bez přesného a autorizovaného překladu. A jeho vláda později opatřila, jak ostatně sama přiznává, jakýsi samizdat – tedy neoficiální překlad. A ten předhodila poslancům ke schválení. Kdybychom takto schvalovali zákony, za čas by se nám mohlo stát, že někteří řidiči by jezdili vpravo a jiní vlevo a všichni by byli v právu. Člověk nemusí být nikterak extrémně podezřívavý na to, aby mu připadalo divné, že tak zásadní dokument nemá přesné a úředně ověřené překlady do národních jazyků. Přičteme-li k tomu urputnou neochotu řady špičkových evropských politiků připustit schvalování Lisabonské smlouvy všelidovým hlasováním, je to vcelku jasný záměr – vyloučit z rozhodovacího procesu občany jednotlivých zemí. Nenechat je, aby sami rozhodli, zda-li jim vadí či nevadí, že o tom, mohou-li se jejich sousedy stát uprchlíci z toho či onoho koutu světa, už nebude rozhodovat jejich vlastní země, ale Brusel. Stejně tak jako například o počtu kamionů, které jim budou jezdit pod okny.

V té smlouvě je takových „chytáků“ víc než dost. Včetně Charty základních práv, která může konkrétně u nás pořádně potrápit všechny, kteří v dobré víře koupili majetek po válce odsunutých sudetských Němců. To, že by mohli o své nemovitosti přijít, právníci nevylučují. Náš premiér kapituloval a podepsal všechno. Britové a Poláci si vymohli výjimky. Stačilo se nebát a chovat se jako zástupce občanů suverénní země, kterým jediným musí státníci v demokracii skládat účty.

Jsem přesvědčená, že Evropa smlouvu potřebuje. Ovšem smlouvu jednoduchou, srozumitelnou a spravedlivou. Smlouvu, kterou přijmou občané a ne ustrašení mocipáni za jejich zády. Protože kde ti současní mocipáni budou, až v roce 2014 vejdou v platnost všechna její ustanovení? Jak a komu potom budou skládat účty?

(Psáno pro deník Metro)

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.