23.7.2021 | Svátek má Libor


Diskuse k článku

POLITIKA: Zrušme volby!

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 25.6.2021 21:51

Je úplně jedno jakou máme volební preferenci. Faktem je, že parlamentní volby mohou spolehlivě změnit jediné - obličeje politiků, které budeme častěji vídat v Tv. Představa o jakémkoli protikorupčním tažení kohokoliv je iluzorní, neboť toto nemají politici ve svých rukách. Státní zástupci i soudci jsou nezávislí a neodvolatelní. A jak se občas ukazuje u ÚS i NSS, jsou vlastně i další složkou výkonné moci. Rozpočet je z 80% tvořen mandatorními výdaji. Takže vládnoucí garnitura může hospodařit jen se zbylými 20% a to ještě tak, aby příliš nenaštvala své voliče (nebo nejrůznější lobystické skupiny). Mandatorní výdaje je teoreticky možné změnit. Ale je k tomu potřeba dostatečná většina v obou komorách parlamentu, podpis prezidenta a v neposlední řadě i jistota, že zákon nezruší ÚS. I kdyby se to všechno povedlo, vládnoucí garnituru nemine trest voličů v příštích volbách. Protože krátit mandatorní výdaje znamená sahat na důchody, sociální dávky nebo platy státních zaměstnanců. K tomu všemu tu máme obří covidový dluh, který bude zapotřebí začít rychle splácet nebo narazíme na tzv. dluhovou brzdu. Předem posílám kondolenci vítězi říjnových voleb, ať už to bude kdokoliv.

L. Zídek 25.6.2021 16:27

Tady se toho člověk dozví ! Třeba , že fialová ODS, multikulti-cenzurní TOP a bezpáteřní KDU je "pravicová ! Když měl Šlachta funkci, kde mohl zavírat zločince, tak skutek utek. Teď když nemá nic, tak mu hlouí věří, že je zavře. Boží prostoto !

P. Čech 25.6.2021 17:27

Zavírat zločince může jen soud. Šlachta je vyšetřoval. Lidé mu nic nevěří. Věří však jeho programu, lépe řečeno programu občanského hnutí Přísaha. Rozhodně dělají lépe než kdyby věřili ODS, TOP 09, KDUČSL, ČSSD, KSČM, Pirátům a STAN. Tyto strany a hnutí již totiž prokázaly, že stát řídit neumí a tudíž ani nesmí.

P. Milan 25.6.2021 18:01

Na hejkala taky věříte? :-P

P. Milan 25.6.2021 18:00

Tady někteří věří i Burešovi, nedivte se.

J. Ticháček 25.6.2021 21:17

Někteří věří i Bartošovi, nedivte se.

J. Stehlik 25.6.2021 15:15

Je zde stále se opakující se mantra antikorupčních hnutí . To logicky vyvolává otázky o nastavení systému soudu a policie (jejich nezávislosti) . Pak mají lidé dojem špatné vymahatelnosti práva a proto tyto strany a hnutí . Dokuď se toto nevyřeší systémově , tak každých pár let se vynoří tento problém .

P. Čech 25.6.2021 17:30

Svým způsobem máte asi pravdu. Je třeba tuto věc řešit systémově. Konkrétně opuštěním současného nedemokratického systému. Zrušením čl. 5 ústavy bez jakékoliv náhrady a obecným zavedením přímých voleb do všech orgánů státní správy a samosprávy. Především do moci zákonodárné a výkonné.

P. Milan 25.6.2021 18:03

To by bylo něco jako perestrojka.

Jak se přesypal ten jeden kýbl uhlí do druhého. Mnoho rachotu, prachu a žádná změna.

P. Milan 25.6.2021 18:01

Technický dotaz, jak byste si představoval to systémové řešení?

P. Čech 25.6.2021 21:54

Nevím jak pan Stehlík, ale mohu říci, jak bych si to představoval já. Vidím řešení levné a poměrně rychlé. Vybrat 3-5 chytrých lidí, výborně jazykově vybavených v jazyce německém, francouzském a italském. Tyto lidi vyslat na 1 rok do Švýcarska k odbornému studiu jejich politického systému zastupitelské demokracie a ke shromáždění veškerých možných jejich zákonů a ústavy. Posléze jim určit jeden rok k vypracování návrhů ústavy a ústavních zákonů ČR. Poté jejich návrh nechat projít referendem a zavést jej bez výjimek a všelijakých českých specifik. Tyto chytré lidi odměnit za jejich práci min 10 miliony za rok. Toto vše bez jakýchkoliv politických zásahů. V podstatě by to bylo velice podobné tomu, co před více než 200 lety proběhlo ve Švýcarsku až na to, že my se máme dnes kde učit. To tehdy Švýcaři neměli. Oni museli ten systém vymyslet a vytvořit.

J. Koubek 25.6.2021 14:49

Slibovaqná digitalizace počet úředníků zvýší. Ale volby Piráti vyhrát nemohou. Tak volby zrušme a dejme jim to aby se ukázali.

J. Jurax 25.6.2021 13:03

Jenom poznámečku - "Piráti jako hlavní představitelé tohoto procesu dosud neřekli, co budou dělat zaměstnanci dotčení jejich racionalizačními opatřeními, jako je digitalizace." - psáno v článku.

Nuže, z výšin celoživotní zkušenosti pravím, že je-li jakákoliv racionalizace tlačena shora státně a politicky, zaměstnanci se bát nemusí.

A jelikož jsem celý život pracoval jako programátor, z toho dost dlouho orientovaný na systémy řízení podniků, pravím, že ani ta digitalizace státních ouřadů moc lidí neušetří.

Jak praví starý, ale furt platný Murphyho zákon - počítače slouží zejména k řešení problémů, které by bez nich nevznikly ... :-)

V. Církva 25.6.2021 12:06

No to je blábol. Autor si ani nevšiml, že Piráti jsou ultralevice, která tak nikam nezmizela

No a blábolit o tom, že KDU v Spolu jsou pravicoví podmíněně a nevšimnout si progresivismu a vítačství TOP09, to už není ignorantství, to je idiotství, sorry jako.

J. Jurax 25.6.2021 13:08

Asi tak ...

J. Nevrkla 25.6.2021 11:54

Petrové Fialové jsou oba mimo mísu.

R. Tichý 25.6.2021 12:44

Tak nejak. Asi jmenné prokleti :-D

"Kouka jak fiala z travy"?

J. Ptáček 25.6.2021 10:10

Zlaté byly časy, kdy volili ti, co platili daně (aktuálně nebo jako starobní důchodci s daněmi zaplacenými už dříve). Dnes často bývají jazýčkem na vahách i voliči zadlužení na několik generací. Aniž by cokoli společnosti přinesli. Že by to byla diskriminace? Ano, byla by to čistá diskriminace. Ale taky spravedlnost. Volili by jen odpovědní, tedy odpovědně. A koho volí ti neodpovědní? Každý si odpoví sám pro sebe.

L. Harvánek 25.6.2021 10:41

A tak mi řekněte, kdo dneska nějaké daně neplatí?

K. Křivan 25.6.2021 10:57

Těch je, a nejsou to jenom cikáni.

J. Jurax 25.6.2021 13:13

No, pomineme-li DPH, jež rovně a tudíž spravedlivě trestá každého podle jeho spotřeby, tak daně neplatí víc jak polovina obyvatelstva.

P. Čech 25.6.2021 9:20

"je pojetí voleb jako boje řádu s chaosem"

Tak by tomu mělo být, bohužel není. On totiž ten chaos je výslednicí působení celkového politického systému, který má pramálo společného se skutečnou demokracií. Jakékoliv nepřímé volby (volby podle zásad poměrného zastoupení nepřímými volbami jsou) toziž ve spojení s volnou soutěží politických stran (čl.5 ústavy) totiž ten " řád" předem vylučují. Výsledkem takových voleb je vždy menšinové "vítězství" jednoho politického subjektu a jeho předvolebního programu, které zásadně nestačí k demokratickému vládnutí. Takový systém předjímá a vyžaduje tvorbu povolebních koalic a jejich, nikým nevolených programů , čehož výsledkem je nepodpora ze strany občanů. Tak vzniká ten chaos, zmatek a nefunkčnost celého systému. Systému, který snad podporuje vždy jen malá část občanů. Proč? Protože je nezastupují jejich přímo volení zástupci - fyzické osoby. Poslanci totiž nejsou přímo voleni a tak nejsou ani zástupci občanů. Jsou zástupci svých politických subjektů. A tady vzniká ten chaos, který zásadně potírá jakýkoliv řád.

V. Synek 25.6.2021 8:42

Pokud si pamatuji, cinkali jsme klíči a dožadovali se voleb. Co se změnilo???

M. Mruk 25.6.2021 9:03

Přestal jste rozeznávat nadsázku. ;-)

V. Synek 25.6.2021 9:31

No, valí se to ze všech stran - Sommerová: Ty volby jsou nebezpečný nástroj, protože volit může každý a volí i lidé, kteří nejsou vzdělaní, kteří se nezajímají o politiku, všechny ty souvislosti,“

Taky nadsázka?? Mělo by se přestat, mluvit v hádankách a dvojsmyslech, kdy pak člověk není vlastně odpovědný za svá slova.

J. Krásenský 25.6.2021 10:11

To není nadsázka, ale příklad myšlení osobností, které se považují za natolik osvícené, že samy nejlépe vědí, co je pro lidi nejlepší, chtějí obecné blaho vnutit lidu třebas giotinou, jako osvícenci. Jasně, že dnes by gilotina neprošla, doba pokročila. Nezabíjí Varla Frištenského sekyrou, ale nechaji ho "umrznout" mimo veřejný prostor a sociální sítě, aby nenarušoval pravidla komunity nekompetentnimi poznamkami. Netuší však, že má housera.

P. Szirotný 25.6.2021 21:31

Přesně !!! R^R^R^ Tyto "osobnosti" mají jasné představy kdo a jak by měl vládnout a volby je v podstatě obtěžují, protože ten "blbý lid" si nakonec zvolí někoho jiného.

M. Mruk 25.6.2021 12:21

Pochopitelně jsem reagoval pouze na tento článek.

P. Čech 25.6.2021 9:24

Nevím jak Vy, ale já klíči necinkal. Nejsem totiž Pražák. Volby jsem sice požadoval, ale ne ty podle zásad poměrného zastoupení. To jsou volby nepřímé, které generují nikoliv vládu zástupců občanů, ale zástupců politických stran a hnutí. Takové volby jsou k ničemu, protože potírají jakékoliv demokratické zásady, zejména zásady zastupitelské demokracie.

J. Jurax 25.6.2021 13:13

Nevinná se klíči.