21.9.2021 | Svátek má Matouš


POLITIKA: Zombie prezident

8.6.2021

Slovo „zombie“ pochází z karibského kultu voodoo. Ač neživá, je zombie zároveň nemrtvá. Kdysi lidská bytost, teď už bez lidské duše, může jen otrocky sloužit a slepě vykonávat příkazy šamanů ovládajících černou magii. Nikdy už se nemůže stát znovu člověkem. Už nepozná a nemůže konat dobro – jen zlo. Jaký rozdíl proti středoevropské legendě o Golemovi, který, ač podobně bezduchý, byl v rukou moudrého pána nástrojem pomáhajícím lidem.

Přirovnání Miloše Zemana k zombie se mi nepíše lehce. Kdysi to byl můj kamarád a na krátký čas i velká naděje polistopadového veřejného života. Stačilo jen pár let v české „vysoké politice“ a jeho lidská „duše“ zmizela. Jeho prvním „šamanem“ byl Miroslav Šlouf. Dnes ho ovládají Šloufem vybraní „kluci“ Mynář a Nejedlý. Ten Martin Nejedlý, který na Šloufův pohřeb v roce 2018 přišel v doprovodu kontroverzního pražského podnikatele Tomáše Hrdličky.

Všichni tři – Šlouf, Nejedlý i Mynář - se díky Miloši Zemanovi dostali bez jakékoliv bezpečnostní prověrky na místa s rozhodujícím vlivem ve státě. Českou republiku to stálo stovky miliard ztracených v podvodných privatizacích a prodejích zahraničních dluhů. Mnohem horší ale byla ztráta respektu k českému státu ve světě.

Ze Zemana zůstala dnes už jenom smutná fyzická i duševní troska bez duše i vlastní vůle, poháněná pouze zájmy a nenávistí jiných. Zombie na nejvyšším místě ústavního systému - prezident. Toho, kdo by měl být důstojným symbolem české státnosti, obklopuje dnes houf pomahačů, jejichž jedinou starostí je zastínit kamerám pohled na zpomalenou nemohoucnost starce na vozíku. Elitní policisté ochranné služby hlavy státu dnes musí sloužit jako ošetřovatelé, kteří na veřejnosti musejí sundávat nejdříve jednu, a pak druhou bezvládnou nohu z opěrky vozíku, aby pak z obou stran podpírali nominálního vrchního velitele branných sil země, který už po celé měsíce neujde sám ani krok. O tom, co musejí dělat v soukromí, se ze slušnosti raději nemluví. Na rozdíl od zombie, které slouží, jsou tito muži ještě lidmi, a tak oplácejí svoje profesní ponížení jen zhrublým tykáním a neúctou.

Ponížen je ale především český stát a jeho občané. Základem moderní české státnosti měl být respekt k jednoznačné, čitelné a předvídatelné zahraniční politice, respektované ve světě, opřené o fungující právní stát a respekt k lidským právům. Otázky práva, výběr diplomatů či zahraničně politické otázky dnes už ale na Hradě neřeší zombie prezident, ale jeho „šamani“, nikým nikdy nezvolení a neschopní dosáhnout ani na tu nejjednodušší bezpečnostní prověrku. To už se nedá nazvat jinak než jako ústavní zločin.

Už v roce 2019 propukl – a usnul nevyřešen – skandál, když vedoucí prezidentské kanceláře Mynář písemně, telefonicky i osobně kontaktoval soudce, kteří měli rozhodovat v kauzách, na kterých „měl zájem pan prezident“. Ani výběr velvyslanců, osob, které mají ve světě reprezentovat stát, už není projednáván s prezidentem, ale přednostně s poradcem Nejedlým. Jen necelých čtyřiadvacet hodin trvalo v polovině letošního dubna Kanceláři prezidenta republiky, aby Vratislav Mynář vydal jménem prezidenta rozhořčenou reakci na rozhodnutí disciplinární komisi evropské fotbalové organizace UEFA ve věci jednoho českého fotbalisty. „Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti.“ A aby všem už konečně došlo, kdo že to v Praze řídí vztahy na mezinárodní úrovni, dodal: “Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.“

Když o pět týdnů později běloruské úřady donutily s pomocí lží, výhrůžkami a vysláním ozbrojené stíhačky civilní letoun k nucené změně kurzu a přistání v Minsku, aby mohly unést nepohodlného novináře a jeho přítelkyni, nezmohli se prezidentovi „šamani“ ani po osmi dnech na žádnou reakci. Nejvážnější incident státního leteckého pirátství a ohrožení letecké dopravy v Evropě za desítky let, na který okamžitě a ostře reagovala celá Evropská unie, pro zombie prezidenta jednoduše neexistuje.

Výmysly a lži Miloše Zemana a jeho okolí vypouštěné do éteru po odhalení účasti ruské vojenské rozvědky na útoku ve Vrběticích, při nichž zahynuli dva čeští občané, už byly jenom pokračováním dnes už setrvalého stavu zombie politiky Hradu.

Tento stav je urážkou ústavnosti a všech hodnot demokratického českého státu. Je povinností poslanců a senátorů Parlamentu České republiky zasáhnout na jejich obranu a zombie prezidenta i s jeho šamany co nejrychleji odvolat. Jejich nečinnost bude od této chvíle znamenat už jenom přímou spoluvinu.

Psáno pro www.hlidacipes.org

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.