25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

POLITIKA: Zkusme oživit ideu Československa

Při příležitosti státního svátku 28. října si každý rok uvědomuji, jaké neštěstí nás postihlo, když došlo k rozpadu Československa. Jak zbytečně naše vlast, za kterou považuji stále Československo, oslabila rozpadem na dva samostatné státy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 9.11.2014 20:23

Bože, to je zase utopie,,

Zkuste vyhlásit referendum na Slovensku, jestli by chtěli společný stát...

To by byl naprostý propadák..

M. Klas 9.11.2014 19:58

Československo ?Ano!-dodatky

NATO tikají stopky a pravděpodobnost konfliktu mezi členskými státy NATO narůstá( např.Turecko=člen NATO a současně tichý podporovatel ISIS má velmocenskou ambici na arabsko-islámský supertstát pod jeho dominancí)Otázka zní:jak budou proti tomuto,zatím hypotetickému nebezpečí bojovat ty státy,kde raketově narůstá podíl arabsko-islámské populace(Francie,Anglie,Německo atd)-nijak-tyto státy jsou dopředu poraženy a na obranu kolegů z NATO nebudou podnikat nic.V této situaci nezbude než vytvořit alianci států s nicotným podílem arabsko-islámského obyvatelstva=ČR,SR,Polsko,Madarsko a také,samozřejmě Ruska,Běloruska a Ukrajiny.Německo,Rakousko-nevíme,jak se zachovají.Dopředu je tedy jasné,že válka s Ruskem je nesmysl a Rusové ji nezačnou,spíš má ambice k útoku na Rusko NATO,USA a také Polsko(historicky mají nevyrovnané účty).Česi a Slováci v této válce s Ruskem nic nemohou získat,ale mnoho mohou ztratit.V tomto případě stát po boku Poláků je nesmysl.Pro Rusko jsme byli a budeme jen průchoďákem,což prokázali v roce 1968(nutnost rozmístit v ČR ruské vojska a zbraně je zaměňován za tkzv.boj proti kontrarevoluci atp.).V roce 1989 rádi odešli a obranná politika střední Evropy jim byla ukradená,takže bude i do budoucna.Mýlí se ti politici,kteří se opět upínají k" ruskému dubisku.Jetsliže nemůžeme pomoc čekat ze západu ,ale ani z východu,tak si musíme pomoci sami-nejdříve my češi,pak společně i slováci a ad hoc možná i poláci.Uboze zní plačtivé stesky těch,kteří nepočítají s vlastním nasazením v možné válce a spoléhají se tu na NATO,tu na USA.NATO se rozpadne a USA mají válčení už plné zuby.Československo ( a jeho dobře vycvičená a motivovaná armáda)byl a je dobrý projekt do nepohody

J. Babička 9.11.2014 21:34

Re: Československo ?Ano!-dodatky

A nezapomínat na blanické rytíře !

P. Urban 9.11.2014 19:56

K rozdělení ČSR (p. Čech)

Když v ČR demonstuje krajní pravice, organizují její protivníci viditelné a zpravidla přinejmenším srovnatelně obsazené protidemonstrace.

Desetitisícové demonstrace ve prospěch samostatného (respektive "suverénního") Slovenska jistě neznamenaly, že se s nimi ztotožňuje většina Slováků. Ale na rozdíl od dnešních českých rasistů či fašistů je žádné protidemnstrace neohrožovaly. To taky něco znamená.

Že rozdělení ČSR bylo dílem mocichtivých politiků? Ale proč tedy ti mocichtiví politici nevsadili naopak na jednotu? Že by se ve společném státě neprosadili? A v tom by jim jako zabránil kdo? Ostatně, pokud si dobře vzpomínám, Klaus a Mečiar vyhráli ještě ve společném státě.

Kromě toho, klíčová otázka v roce 1992 nebyla, zda rozdělit Československo, ale jaké by to Československo mělo být. Kdyby byla tato otázka veřejně diskutována, ukázalo by se, že většina slovenských federalistů má blíže k vlastním separatistům než k českým "souvěrcům".

Taky bych byl rád, kdyby byl v České republice zaveden systém referend. Možná by prospěla i reforma místní (obecní či krajské) samosprávy. Obávám se ale, že pokud by k tomu došlo, byl by pan Čech hodně, ale opravdu hodně zklamaný.

J. Ráž 9.11.2014 17:51

Nesmysl

Mimo pár nostalgiků na obou stranách československých hranic, nikdo nad obnovením společného státu neuvažuje.

A rozhodně odmítán názor, že rozpad zcela umělého slepence, jakým bezesporu Československo bylo, je nějakým neštěstím.

Slováci dostali poprvé ve své historii možnost prokázat, ze jsou státotvorný národ a Češi přestali si hrát na mentora Slováků.

Oběma národům oddělení prospělo a spolužití v EU je bezproblémové.

Myšlenky o znovusjednocení jsou naprosto " mimo mísu.

M. Prokop 9.11.2014 18:20

Re: Nesmysl

On ten "zcela umělý slepenec" měl nějakou logiku (Slováci o něj zpočátku dost stáli, sami by neměli šance) a v českomoravské části i historii. Zcela umělé bylo připojení Rusínů, ale ti také neměli lepší alternativu.

J. Jurax 9.11.2014 20:21

Re: Nesmysl

No, bez toho umělého slepence bylo dnes Slovensko Felvidék v rámci Maďarska a slovensky by tam mluvili akorát bačové vysoko v horách ...

M. Nesrsta 9.11.2014 17:24

"národ československý"

jak by jste hodnotili článek k tématu na mém blogu http://nesrsta.blog.sme.sk/c/311673/Narod-ceskoslovensky.html ? Je to kompilát posbíraných informací se závěrem, že pro vztahy ČR - SR  v budoucnosti je nejdůležitější funkční  EU

M. Prokop 9.11.2014 18:21

Re: "národ československý"

A vy někde vidíte nějakou funkční EU?

M. Klas 9.11.2014 11:42

Československo ?Ano!

Dík pan Vlkovi,že definoval to,zatím ostatní tak naléhavě nevidí.Máme jako češi na výběr v případě krizového=válečného stavu :1)EU-ekonomický spolek,to se nepočítá,2)NATO-pojetí úzkých expedičních sborů+ USA dominance a přímé velení(bez USA techniky a vojáků není NATO nic) slouží ke všemu možnému,jen ne národní obraně,až na ČR někdo zaútočí,ponechají nás svému osudu-máme své zkušenosti s Anglií,Franciíí a koneckců i Německem,3)Rusko-nechají nás také svému osudu jako v roce 1989,mají svých starostí a problémů dost,4)Polsko-stát s ambicemi,na ovládnutí všeho kolem sebe,nebezpečný spolupracovník,po explozivním rozvoji se Polsko stane cílem usměrnění Německa a Ruska,Polsko je určeno dle prognoz CIA jako USA četník a bude nasazen proti Rusku,pak proti ISIS,který se dle předpovědí taktéž CIA dostane až k někam poblíž Vídně...5)ČR zbudou oči pro pláč,anebo začne stále více kooperovat s nejblzším státem=SR,jakož i v minulosti,jinak oba státy ČR i SR budou zcela vymazány z map.

Čerskoslovensko je jen zdánlivě volba srdce,ale jasně a předevsím záležitost rozumu a nezbytnosti.

P. Čech 9.11.2014 12:52

Re: Československo ?Ano!

Přesně tak, není téměř co dodat.

V. Ondys 9.11.2014 14:05

:))))))))))) Je, pane Čechu

Rozum a nezbytnost se u nás potácí od zdi ke zdi v důsledku :)))))))) úžasných představ o výhodách pokleslosti a nestydaté bezostyšnosti většiny při stranickém přístupu k ní. Jinak mi podobně ušlechtilé úvahy připadají zvláštní, když v současnosti jednotlivci nejsou prakticky schopni (snad ani ochotni na svůj osobní úkor) zachovat rodinu jako základní jednotku společnosti v zájmu vlastních dětí...

M. Prokop 9.11.2014 15:59

Re: Československo ?Ano!

Když už tak pěkně fantazírujete o NATO, tak nezapomeňte, jak se v chvílích krize chovali Slováci .....

P. Urban 9.11.2014 17:44

K bodu 5)

Kooperace se Slovenskem? Jsem všemi deseti pro, ale článek není o kooperaci, ale o vytvoření společného státu.

ČR i SR opravdu hrozilo vymazání z map? Nevím sice od koho, ale jestli někdo takový existuje, tak nám kooperace se Slovenskem asi stačit nebude. Zas až takovou velmoc bychom dohromady nedali. To už bych spíš vsadil na ty Poláky a doufal, že Vámi zmiňované ambice skutečně mít bude.

M. Prokop 9.11.2014 18:22

Re: K bodu 5)

Ono je to celé nějak spiklenecky divoké .....

J. Schwarz 9.11.2014 18:01

Re: Československo ?Ano!

Hm, a nezdá se vám, že s tolika nepřáteli všude vůkol nemáme šanci ani společně se slovenskými horními chlapci? Islámský stát že se rozšíří až k Vídni, kde ho zastaví / bez jakékoli pomoci, co to melu - jaké pomoci, naopak kudly do zad od zrádných poláků, není-liž pravda? / hrdinná česko-slovenská pomlčková armáda s vysloužilou ruskou výzbrojí / zrádný západ - pamatujete na hrdý Albion se sladkou Francií? se na nás vybodne a nepošle nám ani handgranát a rusové - to myslíte vážně že "se na nás vykašlali v roce 1989?/ - taky.  Pokud to ovšem s tím ruským vykašláním se myslíte vážně, jste bolševik, idiot a nezadáte si s islámským státem. Pak ale se můžeme vzdát sami, i bez bratrů Slováků!

P. Urban 9.11.2014 9:41

Levice má spoustu receptů

na lepší společnost. Receptů, které by mohly výborně fungovat, jen k tomu mít vhodnou společnost. Levicově uvažujícím lidem to ovšem nevadí. Hlavní je správná politika, ta společnost se pak už vytvoří.

Jak vidno, podobná logika není vlastní jen levici. Prostě vytvoříme společný stát a ono to bude fungovat. Bude to přece stát ...

P. Čech 9.11.2014 11:22

Re: Levice má spoustu receptů

Vytvořit společný stát neznamená jen jej oficiálně vyhlásit. Je třeba hlavně vytvořit soubor předpisů a zákonů a vyznačit hranice, které dělají stát státem. Zásadně není možno připustit, aby nějaké národy či národnosti uvnitř jednoho státu měly různé občanské povinnosti a různá občanská práva (nikoliv práva lidská, ta jsou jednoznačně definována). Je třeba vytvořit fungující systém. Jak je možno vidět v historii, občané se téměř vždy systému přizpůsobují. Jako na příklad se můžeme opět podívat na Švýcarsko. Před asi 200 lety tam měli s národnostmi obrovské problémy a hrozil rozvrat a rozpad. Jejich chytříl idé však vytvořili systém po vzoru francouzské revoluce a ideálů George Washingtona, který vyhovoval všem a dodnes může sloužit všem ostatním jako vzor fungující zastupitelské demokracie.. Švýcarští občané nebyli vždy tak uvědomělí, jako jsou dnes. Uvědomělé a odpovědné občany z nich vytvořil ten systém A o tom to všechno je.

M. Prokop 9.11.2014 16:02

Re: Levice má spoustu receptů

A ten systém měli Švýcaři od boha nebo ze supermarketu, nebo si ho sami vytvořili? :-P

P. Urban 9.11.2014 18:00

Doplnění

Je také třeba vytvořit soubor předpisů a zákonů. Až se tak stane, bude to fungovat, protože to je soubor předpisů a zákonů.

Je také třeba nepřipustit, aby nějaké národy a národnosti uvnitř jednoho státu měly různé občanské povinnosti a práva. Otázka je, o koho se ten stát bude opírat, pokud budou mít oba národy pocit, že jsou nemístně omezovány.

Ovšem, ve správném systému mít takový pocit nebudou. Jako ve Švýcarsku. Jenže tam bylo společný stát nutný, aby ten systém fungoval. Jinak by se kantony staly součástí silnějších sousedů.

Z podobných důvodů ostatně kdysi vzniklo i Československo. A dokud měly obě strany pocit, že se bez těch druhých stanou kořistí silnějších sousedů, tak to i fungovalo.

Teď bude zapotřebí vymyslet fungující systém, který odpovídá tradicím francouzské revoluce a ideálům George Washingtona a zároveň se dá zavést pouze v Československu a nikoli v samostatné České a Slovenské republice.

M. Prokop 9.11.2014 16:01

Re: Levice má spoustu receptů

Politický národ buďto je, nebo není. Udělat vyhláškou, zákonem či směrnicí nejde. Politický národ českomoravský je. Slovenský také. Švýcarský také.

Československý nebo EUnijní není.

Bez politického národa stát nefunguje.

P. Čech 9.11.2014 16:57

Re: Levice má spoustu receptů

V dějinách, zejména před rokem 1900, ale i po něm existovalo mnoho států, které nebyly tvořeny žádným politickým národem a přesto fungovaly mnohem déle než státy dnešní.Souhlasím s Vámi, že žádný československý ani EUnijní národ neexistuje. Podle mne však neexistuje žádný národ ve smyslu dnešních evropských států, tedy ani český, moravský či českomoravský. Švýcarský již vůbec.Existují občané těchto států, ať mají název jakýkoliv.  Sám pojem "národ" ,ať obecný či politický nabo jakýkoliv jiný je pouhým pojmem , ovšem zcela bez svého vnitřního významu. Nelze jej tedy nijak jednoznačně a nezpochybnitelně definovat.

P. Urban 9.11.2014 17:38

To máte pravdu

Národ je skupina lidí, kteří jsou ochotni sdílet stejný Zákon vůči ostatnímu světu a v tomto sdílení vidět pozitivní hodnotu. V tomto smyslu jsou Švýcaři národem, ne že ne.

V devadesátých letech se ukázalo, že existuje národ český a národ slovenský. Neexistuje národ československý, ale ani národ moravský.

P. Urban 9.11.2014 18:11

Ještě dodatek

když tady píšete o právech a povinnostech, měl byste popsat, kterých práv měli Slováci méně a kterých povinností více v porovnání s Moravou.

M. Prokop 9.11.2014 18:26

Re: Ještě dodatek

I s Čechami.

M. Prokop 9.11.2014 18:25

Re: Levice má spoustu receptů

Politický národ je označení občanů, majících nějaký společný zájem.

Definovat je třeba nelze, ale každopádně, kde je, funguje, kde není, nefunguje to.

V. Vaclavik 9.11.2014 4:47

Hlavne by me nebavily

zase vsude ty tak zbytecne diskuze a hadky o pomernem zastoupeni ve vlade a vsude, nejspis zase povinna cast socialistickych medii ve Slovenstine, dejte ma s temi bratiami pokoj. Ted jsou ty vztahy dobre a propojovat se muzeme jak se na to budeme citit.

A samanovo oko aby to videlo, ze by spolecna armada byla nejak lepsi, nez ty dnesni. Jako bych to videl, ze by se ta prilezitost sjednoceni vyuzila k jeste vetsimu decimovani armady, s tim, ze se muzeme doplnovat... Kdyz sami nemame vuli mit schopnou armadu, a to same Slovaci, pak dve nuly dohromady daji zase jen nulu, a tak by to bylo se vsim. Povolme uplne volne obchodovani a podnikani bez barier mezi Ceskem a Slovenskem a dalsi veci jako treba nejakou spolupraci armad a dalsich veci, ale domacnosti si drzme oddelene, to dela tu nejlepsi krev.

J. Boleslav 9.11.2014 8:36

Re: Hlavne by me nebavily

Přesně tak, naprosto s Vámi souhlasím.

P. Čech 9.11.2014 9:02

Re: Hlavne by me nebavily

Na Vaší slovenštině je vidět, jaký máte vztah ke Slovákům. Neříká se  "dejte ma" ale dajte mi, neříká se "s temi bratiami" ale s tými bratmi. Nejste také náhodou Pražák? Jinak s tou armádou máte pravdu. Ovšem oddělené domácnosti tu nejlepší krev zrovna nedělají.

V. Vaclavik 9.11.2014 20:44

Re: Hlavne by me nebavily

Sulikovo clanky tady na NP me tim jazykem obtezuji a ctu je jen protoze ma co rici, i presto, ze jsou psane Slovenstinou. S tou mam jen mizive obeznameni zpovzdali (nebyl jsem na vojne, kde obvykle tim Cesi nasakli), spis jen takove to abych si z nich mohl delat legraci a cim zprznenejsi formu clovek pouziva, tim je to legracnejsi. Cirou nahodou tam meli byt slovensky je ti bratia, to 'ma' byl preklep, nebo jen neco podvedomeho, ale kdyz jsem to pak po zverejneni tady po sobe cetl, prislo me to dohromady docela dobre, prave kvuli te zmrsenosti. Kdyz vim, ze to nemumim, provadim to tak, aby bylo zrejme, ze se o nejakou spravnost ani nepokousim, tedy ze spravnost nebyla cilem, prave naopak.