24.10.2020 | Svátek má Nina


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Slávek V. 11.3.2007 11:33

Velká smůla

Naši zemědělci mají možná velkou smůlu, že jediný, kdo se jich zastává, je právě paní Bobošíková. - Pokud by za ně hovořil někdo jiný, kdo dokázal posbírat více popularity, pak by na tom možná byli lépe. - Za současné situace, kdy se vládne výhradně z Prahy, to nevidím s budoucností českého venkova vůbec růžově.

Poslední, kdo v této zemi prý naučil sedláky hospodařit, byl Hitler. Prý i tomu nejblbějšímu z nich se začalo dařit, když mu nezbylo nic jiného, než popřemýšlet, jak se vypořádat s požadavky kladenými na ně ze strany velkého Německa a splnit kvóty na povinné dodávky do říše. - To je názor, který mám od svého děda (dej mu Pán Bůh věčnou slávu). Byl to dobrý sedlák a ostatní sedláci ze vsi si k němu po válce chodili pro rady, když je komunisti nutili, aby vstoupili do družstva. - Nakonec si ho vzali do práce muži v kožených kabátech. - A tak se stalo, že se stal zakládajícím členem družstva (byť to, pravda, nebylo z přesvědčení dobrovolného, nýbrž vynuceného -  ani jeho synové, neměli pak díky tomu možnost studovat). ..... Co by si asi pomyslel dnes, kdyby viděl, kam to všechno spěje?

Závislý 10.3.2007 13:14

Nezávislým

milostpaní, s Voloďou už nekamarádíte, vyžírku v Bruselu už máte, tak si zase nezávisle povídejte pro sebe. My jsme všichni závislí, na rodině, na zaměstnání atd., takže nám do toho nekydejte.

Petr 10.3.2007 0:15

Obecná lhostejnost, také k zemědělství

Je smutnou skutečností, že všechny vlády od posledního převratu si zemědělství nevážily a chovaly se k němu více než macešsky. Také proto, že rozsah škod způsobených reálným socialismem byl velmi hluboký a vícegenerační. Občané na vesnici byli režimem donuceni, okradeni a zbaveni všeho, nejen dřiny a nejistoty výsledku, ale také velké lásky k rodné hroudě. Náprava je pomalá a dlouhodobá, také vícegenerační. Jsou lidé, kteří budou tvrdit, že všechno se dá někde vyrobit levněji a jinam dovést. Konkrétně v zemědělství tento názor nesdílím. Jen si zkuste snist čerstvé ovoce ze stromu, čerstvé mléko, chleba, maso, nebo právě vylisovanou šťávu z ovoce. A pak si porovnejte s něčím přepravovaným v krabici, PET lahvi atd. Jen se obávám, že naši představitelé a nakonec i občané jsou lhostejní k  profesi, která je nejzákladnější pro jednotlivce i společenství. Proto by půda v ČR měla být rezervována přednostně našim zemědělcům a cizím teprve tehdy, až se srovnají zejména finanční podmínky našich rolníků ke koupi. Petr

venkovan 10.3.2007 8:40

Re: Obecná lhostejnost, také k zemědělství

Kupodivu se  jeví, že zemědělská půda byla za direktivního řízení lépe ochraňovaná než dnes(úbytek zemědělské půdy, sledování a využívání poznatků o  úrodnosti půdy, nezájem vlastníků půdy o její využívání a jiné). Nedobrá je ovšem zkušenost týkající se zadržení vody v krajině a dnes následná rizika - z á p l a v y. Ani spalování slámy není správná cesta, všechny organické zbytky z porostů patří do půdy, protože tím zlepšují úrodnost půdy, ale i její schopnost udržet vodu v půdě (rovněž ne půda bez porostu). Všechny betonové a asfaltové plochy zvyšují oteplení ovzduší.  

AeroKarel 9.3.2007 17:31

Koukám, místo Pehe a Zaorálka Bobo.

A každý blbne jinak!

Ludva 9.3.2007 16:31

Komu má patřit půda ?

Nevím proč by půda neměla patřit cizincům, když jim už patří většina továren a bank. A náš člověk stejně nejlépe pracuje v pozici zaměstnance. Jako největší problém vidím jazykový - ti farmáři se asi nebudou muset stát Čechy a tak možná u nás nastane nějaké antiobrození, kdy se z venkova začnou rozšiřovat cizí jazyky a kultury.Třeba to bude ke prospěchu, vždyť německo-česko-židovská populace první republiky fungovala skvěle (dokud nenastoupil Hitler).

Slávek V. 11.3.2007 11:18

Re: Komu má patřit půda ?

Nebude dlouho trvat a naše české panímámy budou opět vítat hosty se slovy: ....  "Jen se klidně posaďte, Herr von Věk!" ... protože historie se opakuje, když se z ní nechceme poučit.

nepolitik 9.3.2007 15:27

Perlička BOBO opět na scéně.

Zemědělství je podnikání jako každé jiné a nese tatáž risika, proti kterým se dá pojistit. Ale ono vymáhat peníze od státu je jednodušší, než nějakou tu korunku dát za pojistění.

Ladislav N. 9.3.2007 16:15

Re: Perlička BOBO opět na scéně.

Ono taky nelze mít ve všem "jistotu", natož tu "sociální"... ;-)

AAA 9.3.2007 16:48

Re: Re: Perlička BOBO opět na scéně.

A prosperitu k tomu :)

H.K. 9.3.2007 18:31

Re: Perlička BOBO opět na scéně.

I pojišťováci to mají vymyšleno.  "Stát dá" 50% pojistné částky tím t.zv. podpoří zemědělce, ale de faktu přelévá peníze do pojišťoven. Rizika jsou v každém odvětví podnikání. Přírodní podmínky ovlivnitelně nejsou. Pokud se výkupní ceny rovnají cenám nákladovým tak si rezervy těžko  uděláte. Pokud by byly rovné podmínky a nepřicházelo zboží dotované, tak by vznikly ceny tržní. Dovozci ze zahraničí by museli započítat i přepravu. Potom by se vidělo. Teď jsou to pouze akademické diskuse.

Ladislav N. 10.3.2007 0:46

Re: Re: Perlička BOBO opět na scéně.

Vy se snad domníváte, že dovozci zboží cenu dopravních nákladů nezapočítávají do jeho prodejní ceny? I vy jeden naivo! ;-P

H.K. 9.3.2007 15:24

Zemědělství není jenom výroba potravin.

Samostnou kapitolou jsou dotace a jejich rozdělování. Myslím, že dotace ke krátkodobému řešení např. přírodních katastrof, hromadných onemocnění a p., se nelze vyhnout. Ředitelé tranformovaných družstev a ministerští úředníci, kteří peníze rozdělují, mají nejradějí přídělové dotace, Kdo dojede do Prahy na větším praseti tak přiměřeně bere. Nárokové dotace nejsou už tak oblíbené. Faktem zůstává, že v takovém prostředí se ti lepší prosadit nemohou kdyby se rozkrájeli.

Úředníci z Bruselu dnes určují kvotace výroby, určují hygienické normy výroby potravin atd. Jsou to anonymní lidé, který často prosazují zájmy různých  lobistických skupin. Vyrábějí nařízení, jejichž náklady daleko převyšují význam.

Myslím, že soběstačnost ve výrobě potravin by měl být státní zájem. Vím, že definovat státní zájem je těžké, protože se za tím mohou schovávat zájmy jiné.

Nývlt 9.3.2007 15:54

Re: Zemědělství není jenom výroba potravin.RE:Soběstačnost??

S tou soběstačností bych byl opatrný.Nevím,je-li účelné abychom v Česku byli soběstační v produkci citrusových plodů,které jsme schopni pěstovat jen ve skleníku a v podřadné kvalitě.Myslím si,že v globalisovaném světě není už toto aktuální.Ovšem Frantíky prosazená(za mlčení Němců) zemědělská politika EU je něco jiného a je třeba ji "zbourat".

H.K. 9.3.2007 16:32

Re: Re: Zemědělství není jenom výroba potravin.RE:Soběstačnost??

To jsou právě výhody jižních států, které mohou vyvážet citrusové plody olivy a.t.d.U nás nejsou pro zemědělskou výrobu žádné korporativní výhody. Těžko můžeme konkurovat  státům, které mají mírné zimy i mirné léto, v živočišné produkci. Ale je třeba si uvědomit, že ošetřování úhorů je nákladnější než produktivní hospodářství. Pokud by jsme si časem zvykli na plevel, případně ho považovali za krásnou květinu, tak jsou tu ještě zdravotní rizika.

Dotace deformují trh a pokud se zruší dotace v západní Evropě, tak myslím, že i u nás bude situace jiná. Dotace udržují ty méně schopné nebo umožüjí výrobu v horších podmínkách.

Nývlt 9.3.2007 16:41

Re: Re: Re: Zemědělství není jenom výroba potravin.RE:Soběstačnost??

Samozřejmě je nutné dotační systém změnit. A co říkáte třeba na zemědělství v Dánsku?

H.K. 9.3.2007 16:55

Re: Re: Re: Re: Zemědělství není jenom výroba potravin.RE:Soběstačnost??

Já nemám osobní zkušenost. Ale Dánsko má vysokou úroveň zejména v chovu skotu a drůbeže. Vzhledm ke klimatickým podmínkám nemusí být stáje tak izolovány a ani pro letní období není nutné zabezpečovat tak velký výkon vzduchotechniky jako u nás. Skot je možné pást téměř celý rok a tím odpadají náklady na dovoz krmiva, uskladňování krmiva a vývoz hnoje. Je tam dostatek srážek a tráva roste po celý rok.

Šumavák 9.3.2007 17:50

Re: Dotace udržují ty méně schopné...

a proto zemědělci ve "starých zemích" EU dostávají dotace 3x vyšší než naši!

jeff 9.3.2007 17:11

Re: Re: Zemědělství není jenom výroba potravin.RE:Soběstačnost??

Souhlas, zemědělská politika EU je naprosto škodlivá, deformující svojí protekčností a snahou monopolizovat  zemědělské ceny a to dlouhodobě. Jenže toho si bohužel Bobošíková při své promenádě Štrasburkem nevšimla. 

H.K. 9.3.2007 18:16

Re: Re: Re: Zemědělství není jenom výroba potravin.RE:Soběstačnost??

U nás jsou náklady na výrobu vína vyšší než v jižní Evropě. Obecně se dá říct, že kvalita červených vín z jihu je lepší, než ze severnějších oblastí. U bílého vína je to opačně. Pokud dovezou víno ze Španělska za 10 Kč, tak nekryjí ani náklady na přepravu. Dovoz dotovaného zboží - likvidace odvětví výroby- vývoz nezaměstnanosti-po likvidaci odvětví odbytiště a prodej za dobré ceny.

H.K. 9.3.2007 15:05

Zemědělství není poze výroba potravin

Výroba potravin v dnešním globalisovaném světě není momentálně tak důležitá jako před 50-ti lety. Veškeré potraviny se dají koupit v obchodě a většinou se dají přepravovat na dlouhé vzdálenosti a některé se dají dlouho skladovat. To je pro spotřebitele docela fajn. Ale v dnešní době, když se otevřely dveře dovozu veškerých potravin,  se potýká naše zemědělství, lépe řečeno výroba potravin,  s řadou problémů zděděných a nových.

Mezi ty nejdůležitější zděděné problémy patří násilná likvidace soukromého podnikání v zemědělství. V současné době již třetí generace lidí, kteří pocházejí ze zemědělských rodin, neví o čem to je. I kdyby se chtěli pustit do podnikání, tak není kde a není čím. Na Moravě navíc hospodařili sedláci na hospodářstvích kolem 10 ha a to by nešlo. Pokud by probíhal přirozený vývoj, tak by dobří hospodáři měli již dávno odkoupenou půdu od těch horších. O socialistickém zemědělství nemá cenu psát.  K devastaci myšlení došlo v celé společnosti. Sedlák svoji práce nedělal nikdy jenom pro peníze. Musel mít vztah k půdě, kterou zdědil a také kus hrdosti a odpovědnosti k práci předků: Bral jako samozřejmost, že kráva se může telit i neděli. Lidé, kteří dnes pracují v trasformovaných "družstvech" myslí ze dne na den, jenom pro peníze. Sedlák musel myslet několik let dopředu. To je komunistické dědictví, kterého se nedá zbavit a jeho plody budeme teprv sklízet.

V dnešní socialistické Evropě je zemědělská výroba silně dotovaná. Sedlák, který nedostane dotace nemůže tomu, který dotace dostane,  konkurovat. Navíc je těžké prokázat v které části výrobního procesu k dotacím dochází. Zemědělství není pouze výroba potravin, ale také krajinotvorba a tak stráty se snaží zemědělskou výrobu udržet dotacemi. V takovém prostředí nemůže fungovat konkurence. Navíc je zde další činitel a to jsou přírodní podmínky, tedy komparativní výhody jednotlivých států. Každý stát sleduje svoje zájmy a proto např. umožní vyvést k nám víno za 10 Kč. Náš vinař neprodá atd. 

Praotec Čech 9.3.2007 15:11

Re: Zemědělství není poze výroba potravin

Tak zrovna někdo takový jako H.K. by určitě lépe zastupoval i obhajoval české zemědělce v Europarlamentu než nějaká BOBO!!!!

Praotec Čech 9.3.2007 14:58

POZOR NA BOBO!!!!!

Prosím všechny rozumné zemědělce,aby nenalítli obránkyni "národních" zájmů BOBO-europoslankyni.Záměrně a účelově zneužívá situace,aby hlavně ONA byla znovuzvolena do té zatracené EU,resp.Europarlamentu.Cožpak se mezi zemědělci nenajde nikdo schopnější,který by doopravdy a se znalostí situace v oboru bránil zájmy českých zemědělců? Nechápu,proč zrovna všeho schopná(pro koryto) Bobo je ta správná osoba na správném místě?To se nenajde nikdo lepší než je Bobo?Pokud tomu tak je,tak potom milí zemědělci nebrečte!!!!

Zemědělec 9.3.2007 13:32

Pošlete konečně celou tu pos*ranou EU do haj*zlu a domácí

kolaboranty a zrádce národních zájmů naházejte do Vltavy. Je úplně jasné, že naši zemědělci produkují levněji a kvalitněji než většina EU, JENŽE jsou ničeni mnohem více dotovanými zemědělci ze starých zemí EU. A ty dotace financujeme z našich kapes, pokud tedy ČR zůstane čistým plátcem.

Každý zemědělec vám řekne, že pro něj EU nic dobrého nikdy neudělala, přes opačné sliby našich politiků před referendem o vstupu do EU.

AAA 9.3.2007 13:41

Re: Pošlete konečně celou tu pos*ranou EU do haj*zlu a domácí

Jo, to se nam to zilo kdyz byla pulka veci zakazana dovazet, druha pulka regulovana kvotama a treti pulka alespon obstruoovana normama papezstejsima nez papez. Jsem rad ze kdyz nekdo chce dovezt z Unie levnejsi jabka, muze ted tak ucinit a ohlizet se jen na svuj business plan...

Zemědělec 9.3.2007 14:06

Aby bylo jasno, já jsem pro ZRUŠENÍ zemědělských dotací v rámci EU,

naši zemědělci by na tom vydělali. Kvóty EU vypadají tak, že se nám ZAKÁŽE to a to pěstovat. Prostě si PLATÍME vlastní KONKURENCI.

MOON 9.3.2007 14:37

Re: Re: Pošlete konečně celou tu pos*ranou EU do haj*zlu a domácí

Nevím, jak tam u Vás vážený pane AAA, ale zde v kulturní Evropě má celek vždy jen 2 ,slovy dvě, poloviny.Tři půlky je blbost,pokud nejde např.o  tři poloviny chleba ,který kupujete u vás v krámu,ale když je donesete domů,můžete se přesvědčit ,že jste koupil jeden celý bochník a jednu polovinu bochníku.Takže třetiny jsou tři,čtvrtiny čtyři,pětin je pět,osmin osm atd.Poloviny jsou vždy jen dvě.Ale pro pořádek, aby jste to nesplet a Vás to nepletlo já a moje drahá polovina,netvoříme polovinu mého těla ani polovinu naší pětičlenné rodiny , to jen takové rčení a nadsázka.Hezký den MOON

cca3 9.3.2007 14:41

Re: Re: Re: Pošlete konečně celou tu pos*ranou EU do haj*zlu a domácí

cizí slovo IRONIE měsíčku ! ;-)

BORG 9.3.2007 15:37

Re: Re: Re: Pošlete konečně celou tu pos*ranou EU do haj*zlu a domácí

Milý pane MOONe vy v kulturní Evropě jste pěkní blbci. Když řeknu: Mám pytlík kuliček, půlku z nich jsem dostal, půlku jsem vyhrál, půlka je zelená, půlka je modrá. Tak mám podle vás mám 4 půlky tj. dva pytlíky kuliček. Jinými slovy, opomínáte skutečnost, že abych mohl něco sčítat musí to být navzájem disjunktní.

boginm 9.3.2007 20:17

Re: Re: Re: Re: Pošlete konečně celou tu pos*ranou EU do haj*zlu a domácí

A kolik teda vlastně máš těch kuliček,nějak se nemůžu dopočítat.