4.12.2020 | Svátek má Barbora


POLITIKA: Zemanovy implantáty

31.12.2008

S humorem sebedrásajícím prozradil v neděli Miloš Zeman cosi o svých zubních implantátech. Se skromností sobě vlastní pak zapomněl implantovat některé skutečnosti do svého televizního promlouvání. Některé jeho věty by každý soudný člověk podepsal. Třeba o blížícím se konfliktu s islámským fundamentalismem či o ohrožení především rodin s dětmi před blížící se hospodářskou recesí. Avšak roli nezaujatého pozorovatele české politiky (dle něho politikaření) navzdory brilantní rétorice nezvládl.

Pod povrchem slov hlavně prosvítala neláska k Paroubkově sociální demokracii. Své bývalé ovečky zhrzený emeritní předseda ani slovem nepochválil za vyhrané krajské a senátní volby, kterážto zvěst přece i na Vysočinu musela dolehnout.

Zato ji pokáral, že ne ve všech krajích měla odvahu sestavit menšinovou vládu s oporou opozičních smluv, což je podle něj to pravé umění politiky, neb opak je pouhé kšeftaření s koryty. Pozoruhodná myšlenka, ovšem když pak chce menšinová vláda prosadit jakýkoli zákon, vyhlášku, cokoli v parlamentu nebo za zdmi hejtmanství, zbývá jí snad něco jiného než s "konstruktivní opozicí" kšeftovat? Nechce se mi věřit, že zrovna tohle by Miloš Zeman důvěrně neznal z praxe.

Dobře to je vidět na zablokování zahraničních misí. Zeman dal soc. dem. za to ránu za "hloupost kombinovanou se zbabělostí". Zapomněl ale implantovat fakt, že ČSSD by si ten kapric sotva dovolila, kdyby šlo o zablokování definitivní, nikoli jen o dvouměsíční odklad s vyhlídkou dalších politických jednání. Hlouposti a zbabělosti naopak ušetřil ODS, pro kterou vážily zdravotnické poplatky víc než osud vojáků. O vzájemném kompromisu přece vyjednával Topolánek s Paroubkem na několika utajovaných schůzkách. Tak kdo ty naše vojáky blokoval?

Zeman dál pokáral ČSSD za návrh snížit DPH o tři procentní body, tedy stimulaci ke spotřebě, zatímco on preferuje podněty k investicím. Jako penzista může preferovat cokoli (a má i pravdu), ale jakákoli politická strana patnáct měsíců před volbami těžko odolá možnosti nabídnout voličům plnější žlab. Jistě sám na svá premiérská léta nezapomněl.

Bývalý premiér by parlamentní záhonek rád očistil od plevelu malých stran. Ani včera na tohle své věčné téma nezapomněl, střídání pravice a levice u vládního vesla. To by se pochopitelně neobešlo bez změny volebního systému z poměrného na většinový. Chybí implantovaný dodatek - v tom případě Zeman horuje pro zrušení Senátu. K čemu by byly dvě komory volené stejným systémem? Neměl v tom případě prozradit sladké tajemství, jak zařídit zrušení Senátu?

Poslední zapomenutý implantát se týká přeběhlíků. To když Zeman omlouval poslance Pohanku za politické přeskoky. A pokáral ČSSD, že nerespektuje poslancovu svobodu rozhodování dle ústavy. Škoda že si na to sám nevzpomněl tenkrát v roce 1996, když ho při hlasování o rozpočtu k nepříčetnosti vyšplouchl Jozef Wagner.

Právo 29.12.200890 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.