30.9.2020 | Svátek má Jeroným, Ráchel


POLITIKA: Zemanovci nejsou úplně běžnou stranou

27.3.2013

Etablované politické strany se nemusejí bát: Strana práv občanů – zemanovci pro ně konkurencí až tak úplně nebude. Na svém sjezdu se představila spíš jako církev než klasická partaj.

"Jsme pouhými apoštoly, kteří ponesou myšlenky našeho prezidenta," řekl po svém zvolení nový předseda Zdeněk Štengl, podle něhož papež také nemusí nic měnit na poselství Ježíše Krista. A kdyby někdo nepřející chtěl označit zemanovce rovnou za sektu, mohl by se opřít o hlasování delegátů o návrhu člena z Karlovarska, který chtěl odstranit z názvu prezidentovo jméno. Tento nápad získal pouhých šest hlasů.

Svůj program a místo v politickém spektru Strana práv občanů dosud hledá. Odmítá se označit za levici a tvrdí, že řadu věcí, které prosazuje, nelze pravo-levě vyhranit. Když se server iDnes.cz předsedy zeptal na některá témata, která štěpí tuzemskou společnost, například na poplatky ve zdravotnictví, dočkal se vyhýbavé odpovědi. "Takové konkrétní věci, které budeme deklarovat, nechám na programovou konferenci," řekl Štengl s tím, že jeho osobním názorem je poplatky zrušit.

V další odpovědi pan Štengl říká: "Aby se nám lépe vyjednávalo o našem programu, budeme pro podporu vítězné strany. Může zvítězit jakákoliv strana, ale pokud budeme jazýčkem na vahách a budeme chtít prosazovat svůj program, tak ho lépe budeme prosazovat jako partner, ale ne s tím, že budeme sedět ve vládě." Na otázku, zda toto platí i pro případné vítězství některého pravicového subjektu, předseda Štengl zareagoval slovy, že "nechce zabředávat do těchto věcí".

Nové vedení SPOZ jako by čekalo, že všechno podstatné za ně bude formulovat Miloš Zeman. Jeho klíčová rada, kterou delegátům sjezdu ve svém projevu dal, zní: Necpěte se do vlády, pokud se dostanete do Sněmovny, pracujte v jejích výborech a chystejte se na převzetí vládní spoluodpovědnosti až v roce 2018.

Prezident má pravdu. Skoro všechny partaje, které se hnaly do vlády, jen co se poprvé objevily v parlamentu, na svoji nedočkavost doplatily. Věci veřejné či zelení by o tom mohli přednášet studentům politologie.

Miloš Zeman ale svým doporučením může sledovat ještě jeden cíl. Určitě by se mu líbila situace, kdyby po volbách měl vliv na vládu i opozici. Sociální demokracii před týdnem nabídl své přátelství a popřál vítězství. Straně práv občanů slíbil, že ji bude volit. Kdyby ČSSD usedla ve vládní Strakově akademii a SPOZ hrála významnou roli mimo vládu, umožňovalo by to Zemanovi rozehrávat na politické šachovnici pestré partie, v mnohém ještě odvážnější, než byly ty Klausovy.

Nemůžeme ale vyloučit, že prezident pronášel před svými věrnými jen slova útěchy. Strana práv občanů – zemanovci zatím nevynesla jiný trumf než svého čestného předsedu. Nikoho nemůže překvapit, když po prezidentské volbě začne podpora SPOZ opadat. Nemluvě o tom, že státní zastupitelství dál prověřuje dopis, který prý putoval mezi dvěma funkcionáři a z něhož mělo podle týdeníku Respekt vyplývat, že třicet milionů pro stranu pomáhali zprostředkovat pánové Topolánek a Dalík. Podle špiček SPOZ to je nesmysl a vše prověřil auditor. Nedodávají ale, že Pavel Galuška, muž zajišťující audit, je podnikatelským společníkem místopředsedy Nejedlého, že audit dělala Galuškova bývalá firma, ani to, že auditoři nemívají ve zvyku ověřovat totožnost dárců.

O zemanovcích tak ještě určitě uslyšíme. Jen nelze odhadnout, zda právě v příznivých souvislostech.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.