12.8.2020 | Svátek má KláraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Zeman následuje francouzské prezidentyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 15.1.2014 12:17, přehled diskusí

Prezident Zeman:
Autor: B. Rybák Datum: 15.1.2014 12:17

Nenásleduje a nemůže následovat francouzské prezidenty, protože nemáme francouzskou ústavu (prezidentský systém). Autor má pravdu, když tvrdí, že si vytvořil pozici z níž bude moci tuto vládu (např. za nekompetentnost ministrů) kritizovat, až dojde k nevyhnutelnému střetu jejích slibů s realitou.

Pokud si někdo myslí, že jeho politika představuje větší zlo, než vláda EU-hujerkého pučisty Sobotky a masmediálního magnáta a vždy státem dotovaného postkomunistického multimiliardáře, pak opravdu neví o co nyní jde!

Plný souhlas:
Autor: P. Papež Datum: 13.1.2014 22:24

Plný souhlas s poslední větou. Kde ale takového prezidenta vzít? Ten současný to rozhodně není.

Zvyklosti české kotliny.:
Autor: F. Ogáv Datum: 13.1.2014 12:06

Autor píše: Miloš Zeman očividně postupuje tak, aby prosadil větší vážnost prezidentské funkce také v českých podmínkách.

Bůh ochraňuj Čechy pokud to tak bude. Jak si vážit presidentské funkce, když president je opilec, který se bezostyšně před jakýmkoliv oficiálním aktem zpije jak ruský mužik. Když bezostyšně a to i na půdě parlamentu lže tak, jak mu to vyhovuje. Když při hodnocení a řešení různých situací používá svůj zemanovskoegoistický metr. Když se podle mstí svým někdejším ideovým odpůrcům. Když president je slaboch, který se svých zlozvyků nedovede zbavit a ještě se s nimi na veřejnosti chlubí. Havlovi jste vytýkali jeho pravdoláskařství, Klausovi aroganci, zvolili jste si opilce, který neumí řídit sám sebe, natož stát. Zlatí, stříbrní předchozí presidenti. Co jste chtěli to máte.

Re: Zvyklosti české kotliny.:
Autor: J. Podešva Datum: 13.1.2014 13:17

Připomíná mi to anekdotu : Co se stane, když ve firmě Microsoft zhasne světlo ? Bill Gates vyhlásí tmu za standard. Ano, MZ postupně deklaruje lež za standardní chování.

Zkušený prezident:
Autor: K. Nytra Datum: 13.1.2014 10:36

Dnes je přímá volba prezidenta, takže ten prezident nemusí být vůbec zkušený, je celkem náhoda že zrovna Zeman je zkušený politik který si prošel různé vládní a politické funkce.

Nemusíte pana prezidenta milovat,:
Autor: M. Hoblík Datum: 13.1.2014 9:55

nesaháte mu však ani po důchodky.

zajímavý názor:
Autor: J. Podešva Datum: 13.1.2014 10:06

Máte na mysli někoho konkrétního ? Nebo snad všichni nesaháme ... ? A jakpak to "sahání po důchodky" měříte ?

Re: zajímavý názor:
Autor: M. Prokop Datum: 13.1.2014 14:23

On to nejspíš bere podle sebe.

měl by,:
Autor: M. Šetka Datum: 13.1.2014 8:45

mám na mysli jednu z poslrdních vět článku - do složení vlády by měl mluvit ZKUŠENÝ prezident.nikoli tedy sebestředný,užvaněný kořala.

holub zacal psat pro babise:
Autor: P. Jansky Datum: 13.1.2014 8:00

to je dostatecny duvod jeho clanky necist

ministři jako profesoři:
Autor: B. Michal Datum: 13.1.2014 7:35

Pokud jde o jmenování profesorů, tak právě takto si to Já I. vyložil: "jmenuje" znamená "může", protože tam není napsáno "musí". V případě ministrů, jak se zdá, si to vykládá úplně stejně.

Re: ministři jako profesoři:
Autor: J. Podešva Datum: 13.1.2014 9:36

Otázku musí / může rozhodne teprve ústavní soud. Všechno ostatní (právní rozbory) je jen plané plkání. Proto by bylo zajímavé, kdyby MZ skutečně některé ministry odmítl jmenovat a věc by rozhodnul ÚS. Osobně si myslím, že ÚS by rozhodl v neprospěch MZ, dále si osobně myslím, že toto je jasné i MZ, takže to nebude hnát na ostří nože ale ministry (po vydatné kririce) jmenuje. Do budoucna bude mít střelivo na bombardování premiéra a vlády (tak, jak to autor předvídá).

Zeman - uchlastaný despotický narcis:
Autor: P. Maleček Datum: 13.1.2014 6:36

Cha-cha. Prý Zeman prosazuje větší vážnost role prezidenta. Koukám, že jeho viróza nakazila už i autora. Zeman naopak roli prezidnta zesměšňuje, protože je despotický narcis se z chlastu se rozpadajícím tělem, mozek nevyjímaje.

Veškeré jeho konání už od devadesátých let je v politice zacíleno právě jen na ukájení jeho narcismu a výkonu pomsty za mládí kdy byl odstrkávaným byť geniálním podivínem. Doporučuji závěry doktora Hnízdila - ten to umí vysvětlit i blbejm - takže snad i autorovi.

No a protože pravici zabral Klaus, vrhl se Zeman na levici i když žádný levičák není. Oba dva nakonec spojil právě jejich narcismus a touha ovládat druhé. Své spolupracovníky si vybrali jen podle toho jak jim kdo lezl do zádi, což k nim přivedlo bezohledné kariérní hajzly, kteří si ze státu za jejich nezájmu udělali dojnou krávu.

A nakonec je podvody i vyhrožováním a u Zemana oblbováním hlupáků oba vytáhli až do rolí prezidentů. A tam, byť každý jinak, v pocitu bohů dokončili své dílo na rozvracení a pro zahraničí zesměšňování této země. Co by jste také chtěli od dvou chorobných narcisů?

Re: Zeman - uchlastaný despotický narcis:
Autor: J. Podešva Datum: 13.1.2014 9:44

Naprosto souhlasím. Včetně toho, že u MZ nejde o pravicové nebo levicové smýšlení, ale o egoismus, exibicionismus. Včetně toho, že svým konáním škodí České Republice. Bohužel, je to tak, prezident škodí své zemi. Nicméně myslím, že autorův odhad zemanovy budoucí strategie je správný. Bude se všemožně snažit o zvyšování své moci, ať už v rámci ústavy (bude využívat jejích nepřesností), tak mimo její rámec (zákulisními intrikami). A v tom je MZ opravdu dobrý. Sobotka to bude mít těžké. Uvidíme.

Na kočkopsa doplatí volič:
Autor: P. Rajman Datum: 13.1.2014 6:29

Politika se díky netransparentosti stane ješte klientelističtejší než dosud.

...moudrý muž...:
Autor: M. Pechr Datum: 13.1.2014 2:44

...hlavně aby byl nějaký ten zkušený prezident k mání...

Logicky prosazuje svou pravomoc ovlivnit obsazení :
Autor: S. Vaněček Šauerová Datum: 13.1.2014 2:10

některých ministerských míst ?? Ale no tak, pane Holube, děláte si z posluchačů ČRo legraci ? Kde v ústavě jste tohle četl ? Nebo snad nějaký komentář Zdeňka Koudelky či Pavla Hasenkopfa  ? :-)

Btw., "zkušený prezident" je taky dobrý obrat. Zkušený pletichář ale pan Zeman je, to jo. Každopádně je zřejmé, kudy se ubírá další veřejnoprávní médium. FUJ.

Samozřejmě, že před všemi!:
Autor: J. Vozábalová Datum: 13.1.2014 1:14

Proč by se zbytečně vystavoval nebezpečí, že jmenuje ministrem někoho, kdo by se nemusel osvědčit. Proto konkrétně ve svých výhradách jmenoval jen málokoho a pečlivě si nechával prostor pro prohlášení, že se to "právě tak týkalo i jiného a jen tupci to nepochopili".

Vůbec si nedělám iluze o nové vládní sestavě, moc bych se divila, kdyby měla dlouhého trvání a nikterak nevěřím v její "fungování ku prospěchu správy věcí veřejných", nicméně to nic nemění na tom, že "JÁ I." se nemůže - aspoň podle mého hlubokého přesvědčení -  pasovat do role samovládce a rozhodovat o složení vlády. (Je nakonec velmi zajímavé, že v Rusnokově případě věděl, že složení vlády je výhradně věcí premiéra.) Nakonec,  ona rozhodující slova říkají, že prezident "jmenuje na návrh premiéra", nikoli "prezident MŮŽE jmenovat na návrh premiéra" - no a jestliže "jmenuje" tak "jmenuje", kde je tu nějaký prostor k úvahám, zda ano či ne?

Re: Samozřejmě, že před všemi!:
Autor: J. Podešva Datum: 13.1.2014 9:56

Sdílím váš názor, že formulace "prezident jmenuje" znamená, že musí. A myslím si, že je to jasné i MZ. On jen testuje sílu odporu. Kdo ví, třeba si Sobotka sedne na zadek a bude skákat tak, jak bude MZ pískat. Ale pokud bude Sobotka trvat na svém, nakonec ministry jmenuje. Protože kdyby Sobotka dohnal věc k ústavnímu soudu, bylo by pak už navždy řečeno, že "prezident musí". A tomu se MZ chce vyhnout. Naopak když nakonec ministry jmenuje, bude mít nabito na budoucí ostřelování a v případě jakýchkoliv problémů přijít s "vidíte, já to říkal". Protože MZ bude škodit a škodit. Jinak sdílím též váš názor na vznikající vládu. Bojím se, že Mládek bude dělat zmatky, Zaorálek nás bude připoutávat k Rusku, atd.

To musí tam explicitně řečeno není, naopak je jisté,:
Autor: P. Vaňura Datum: 13.1.2014 14:42

že president nemůže jmenovat ministry bez návrhu premiéra.

Ale důležitá je jiná věc, systém poměrného zastoupení plodí slabé a nestabilní vlády a proto tu je POPTÁVKA pro posílení role presidenta.

Nezapomeňte, že nestabilita, způsobená systémem poměrného zastoupení, kde politikové čelili pokušení spojit se s extremisty, nakonec přivedla v Německu k moci Hitlera.

Přímo mě šokovalo, když jsem se nedávno dozvěděl, že politici Výmarské republiky vyměnili r. 1932 toleranci NSDAP vůči své menšinové vládě za zrušení zákazu činnosti SA a SS! A pak už stačilo, když ctižádostivý von Papen, tísněný opozicí ve své vlasní straně nakonec vytvořil s Hitlerem koalici, kde mu dal funkci kancléře. Vypadalo to tak neškodně, von Papen byl vicekancléřem a ve vládě byli kromě Hitlera ken dva ministři za NSDAP (Goring a Frick).

Re: To musí tam explicitně řečeno není, naopak je jisté,:
Autor: J. Podešva Datum: 13.1.2014 15:06

Ano, příčinou slabých vlád (kromě nedostatku výrazných politických osobností) je poměrný volební systém. Myslím, že lepší by byl většinový volební systém, ale k této změně asi nebude většinová vůle v parlamentu :-). Netroufám si posoudit, zda by byl lepší prezidentský systém, ale určitě by tomu musela odpovídat celá konstrukce ústavy. Ne, že se změní jedna věta. Váš výklad o Výmarské republice ukazuje, jak snadno může demokracie sklouznout k diktatuře. Ovšem Zeman nedosahuje formátu Hitlera (naštěstí).

" že před některými ministry včas varoval.":
Autor: K. Křivan Datum: 13.1.2014 0:45

Některými ? Mám dojem, že před všemi. Podle hesla "Sichr je sichr". Na kterém zůstala aspoň nit suchá ?