27.9.2020 | Svátek má Jonáš


POLITIKA: Zelení se perou s policajty!

5.8.2006

aneb Důkaz, že se blíží předčasné volby

Když se volební kandidátka Strany zelených (SZ) Kateřina Jacquesová začátkem května na demonstraci poprala s policií, vypadalo to jako náhoda. Mediální popularita, kterou z incidentu vytřískala (Témata na internetu) ale mnohým připomněla film Vrtěti psem. Objevily se dokonce teorie, podle nichž šlo o předem připravený tah geniálních volebních manažerů, jak dostat do té doby zcela neznámou tvář do mediálního povědomí.

Teorie to byly podle mého názoru zcela paranoidní. Z tak bizarní konspirace bych SZ opravdu nepodezíral. Potyčka Jacquesové s ochránci zákona byla zcela náhoda, ale když už k ní došlo, političtí šíbři jí před volbami dovedně využili.

Kvůli další bitce s policií teď ale byli podle čtvrtečního deníku Právo v uplynulých dnech obviněni další volební kandidáti SZ - Simona Pavlicová a Jiří Blahuta (Exkandidátka zelených obviněna z výtržnictví a rasismu). Jejich výstup, ke kterému došlo na konci června, měl dokonce rasistický podtext - sprostě tehdy vynadali romské průvodčí, která si dovolila chtít po nich ve vlaku jízdenky. Když průvodčí přivolala policisty, Pavlicová jednomu z nich vlepila facku. Takhle zřejmě v praxi vypadá podpora veřejné dopravy a integrace národnostních menšin, po které zelení volají.

Zajímavé je, že s oběma černými (zelenými?) pasažéry úzce souvisí i třetí rvačka, do které jsou zapleteni členové SZ. Koncem května se přímo na předvolební schůzi Jiří Blahuta popral s manželem další kandidátky Věry Jakubkové. (Spor mezi moravskoslezskými zelenými zřejmě vypukl kvůli kampani, Zelení se na volební schůzi chytili pod krkem). Jejich "chlapský spor" se Pavlicové hodil do mediálního krámu stejně dobře, jako předtím Kateřině Jacquesové setkání s příliš agilním policajtem. O celé té trapné strkanicii totiž na své předvolební stránce zveřejnila snad všechny články, které se jí dostaly do ruky (Články a texty z tisku, levá lišta).

Podle výše uvedené spiklenecké teorie by se mohlo zdát, že Simona Pavlicová s Jiřím Blahutou vyvolali konflikt s romskou průvodčí záměrně. Už koncem června si totiž spočítali, že zřejmě dojde k předčasným volbám. Proto vymysleli, jak před nimi proniknout do médií. Samozřejmě je to nesmysl a titulek této úvahy je čiré dada. Chronické rvačky v SZ svědčí spíš o tom, že tato mírně řečeno zvláštní strana přitahuje různé mírně řečeno "neortodoxní" jedince.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.