25.10.2021 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

POLITIKA: Zdravotnická krize?

Spor uvnitř koalice kvůli zdravotnictví – to je jednoznačně dobrý nápad, protože s péčí o pacienty, kterými se časem stanou všichni z nás, je třeba pokud možno rychle něco dělat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 17.9.2019 7:34

To že platí firma větší část ZP (platí také u SP), za zaměstnance je jen vějička ekonomů, která nás má přesvědčit že platíme nízké daně. Skutečná výše zdanění u průměrné mzdy je 44 %. Důkaz: daň je vypočítávána ze superhrubé mzdy, nikoliv z hrubé mzdy. To ale není vše. Další podraz spočívá v tom, že za penzisty a nepříjmové skupiny platí ZP stát ve výši, která jejich potřeby na zdravotní péči pokrývá zhruba z 20 %. Těch 80 % potřebných financí je odkláněno z odvodu ZP střední generace. Tím chci vyjádřit fakt, že výplatní páska je z hlediska vykazování daní a následného použití těchto daní zatížena několika vrstvami lží.

I. Patta 17.9.2019 7:11

Ad 2/ Těch 80 % financí je redistribuce od plátců ZP na zdravotní ošetření dětí a důchodců. Důchodci, resp. lidé ve věku 60 + čerpají plnou polovinu zdravotních výkonů při přepočtu na finance.

I. Patta 17.9.2019 7:04

Statistická data zdravotních pojišťoven udávají následující poměr čerpání peněz na zdravotní péči: děti 30 %, dospělí (plátci ZP) 20 % a důchodci 50 %.

Z. Lapil 16.9.2019 22:28

1/ Samozřejmě, že kromě mzdy musí vydělat i na materiál, topení, počítač/soustruh... "Násobně více" mám celkem za nesmysl. Zaměstnavatel pochopitelně není zaměstnavatelem zadarmo, ale u velké firmy se skládá hodně zaměstnanců, takže není třeba je nějak extrémně odírat, a u malé firmy máte příliš mnoho konkurentů na to, aby bylo možné nějak extra zdražovat.

2/ Záměnu beru na vědomí. Ale stejně: vychází mi, že 80% vybraných peněz jde mimo zdravotní péči. Někde nám zůstává nějaký nesmysl.

3/ S dětmi atd. jsem tak nějak počítal; netvrdím, že znám čísla. Pořád mi ale přijde normální, že k stáru člověk víc čerpá. Nebo - podíváme-li se na zdravotní pojištění jako na daň (průběžný systém), je zase normální, že někteří čerpají víc a někteří míň. Nemusíme ani do velkých čísel na způsob armády, stačí si uvědomit, že kdykoliv jedu vlakem, čerpám z daní úplně cizích lidí. A vezmu-li plnou nádrž, přispěju několik stovek jak husita v Táboře do kádě.

M. Prokop 16.9.2019 21:14

Jistěže. Žádný ze způsobů placení zdravotnictví nemůže být takzvaně spravedlivý, nejsou-li spravedlivě rozdělovány nemoce mezi občany. Vždy a všude platí ti zdravější (a mladší) na ty nemocnější (a starší). Pojistnou matematiku nelze důsledně použít a státní řízení je ještě horší (viz NHS).

M. Prokop 16.9.2019 21:10

To je ten stejný Holub, co blbnul i před lety. V Respektu nikdy nebyl žádný liberál (toho označení hodný).

I. Patta 16.9.2019 20:05

Zase se mi to podařilo, opravuji: zbývající část financí jde skrytě z odvodu ZP plátců ...

I. Patta 16.9.2019 20:00

Ad 1. Zaměstnanec, resp. pracovník musí vydělat zaměstnavateli nejen na čistou mzdu, nejen na úplnou (superhrubou) mzdu, ale násobně více, jinak by ho nezaměstnal. Zkusil jste se zamyslet nad důvodem, PROČ máte na výplatní pásce odvod SP a ZP zvlášť za zaměstnavatele a zvlášť za zaměstnance? Pravda, u bodu č. 2 jsem zaměnil ZP za SP, ačkoliv je to všechno o zdravotnictví. Ad 3. Člověk platí ZP jen v době své ekonomické aktivity, tj. ani děti, ani důchodci ZP neplatí. Tu korektnost zkorigujte. Jedná se o aktuální situaci v jednom roce. Rozeberu to podrobněji: Stát platí oficiálně za důchodce jako státní pojištěnce ZP, které pokrývá cca 20 % skutečné potřeby peněz na jejich zdravotní ošetření, tzn. že zbývající část financí jde skrytě z odvodu SP plátců a je odkláněna zdravotními pojišťovnami na zdravotní ošetření důchodců.

Z. Lapil 16.9.2019 16:28

Nechal jste se unést.

Ad 1: Na výplatním lístku máte jasně napsáno, kolik jste na pojištění odvedl ze svého platu a kolik odvedl zaměstnavatel. Přitom zaměstnavatel "ze svého" neplatí nic, i na tu čistou mzdu mu musíte vydělat.

Ad 2: To je celé nějaký zmatek. Ze sociálního pojištění se zdravotnictví neplatí vůbec.

Ad 3: Člověk platí zdravotní pojištění celý život. Vytrhávat z toho dobu důchodu není korektní, zvlášť když důchodců je výrazně méně (polovina?) než - zhruba - zaměstnanců + podnikatelů. Kdo má kliku, umře zdráv. Kdo má smůlu, užije si doktorů víc, než se mu bude líbit, ale zato bude po vyčerpání zaplacených peněz léčen zdarma. Respektive za peníze těch zdravých.

I. Štípek 16.9.2019 12:07

To je ten stejný Holub co měl ještě před pár lety poměrně rozumné názory? Že by teď holub s liberálními vlky skřehotal, aby ho neroztrhali?

I. Patta 16.9.2019 12:07

Co se týká financování zdravotnictví, je všechno jinak. 1. Kdo věří na pohádky o hodných zaměstnavatelích, kteří platí zaměstnancům větší díl zdravotní pojištění "ze svého"? 2. Kdo si myslí, že sociální pojištění platíme za své zdravotní ošetření, když pouhých 20 % z něj je využito v prospěch plátce? 3. Kdo si myslí, že stát platí za důchodce dostatek peněz na jejich zdravotní ošetření, když platby státu za státní pojištěnce pokrývají pouhých 20 % zdravotních výkonů zdravotních zařízení ve prospěch pacientů 60 +?

F. Doušek 16.9.2019 11:06

Jak to vyřešíte s konkurencí na venkově?

F. Doušek 16.9.2019 11:04

1. krok - redukovat počet zdravotních pojišťoven.

2. krok - umožnit komerční připojištění

M. Prokop 16.9.2019 10:38

Holub je mimo skoro ve všem, což mu ovšem nebrání psát skoro o všem.

M. Prokop 16.9.2019 10:36

Ano, ovšem, ale to by se levičáci posrrali do výše.

M. Prokop 16.9.2019 10:35

Konkurence je ono kouzelné slovo, vynucující slušné chování. Pokud si na vás otevře hubu pekař, začnete prostě nakupovat jinde. Ve zdravotnictví to taky funguje.

J. Černý 16.9.2019 10:31

A vy jste letadlo. Po technické stránce je naše zdravotnictví na světové úrovni.

Po lidské je řada problémů.

J. Černý 16.9.2019 10:28

Máte velký kus pravdy.

J. Černý 16.9.2019 10:27

Dobrý žvást. Zdravotnictví si platíme. Ambulantní lékaře nemůžete střídat jak ponožky, Pojišťovny to hlídají. A lékaři též. Nedostanou zaplaceno.

Ale je fakt, že stovky miliard co občané ročně platí zdravotnictví lákají různé zlatokopy a jimi zaplacené komentátory.

J. Černý 16.9.2019 10:23

Jasně. V USA se vydává na zdravotnictví 17 % HDP a průměrný život Amiků je stejný jako.u nás.

Komerční pojišťovny pracují pro svůj prospěch a ne pro prospěch plátců pojištění. Jinak by to nemělo smysl v tom oboru podnikat.

J. Vrzal 16.9.2019 9:32

Je potreba zrusit verejne zdravotni pojisteni a zavest pojisteni komercni. Komercni pojistovny si efektivnost vynakladanych prostredku pohlidaji. Nehlede k tomu, ze rady budou podporovat vyzkum, vyvoj, zavadeni efektivnich metod. Za ucelem snizovani nakladu.

Vzor USA.

P. Flener 16.9.2019 9:00

Zdravotnická péče není zadarmo - viz zubaři, tam už Vám nedává pojišťovna nic, vše si zaplatíte hotově. Celé zdravotnictví je nefunkční sajrajt.

P. Flener 16.9.2019 8:59

Už toho máme plné zuby, nemluví se o ničem jiném než o penězích, ty ale vše nenapraví!! Pokud dají každému doktorovi měsíčně od zítřka milion, nic se nezmění. Lidský přístup a slušné chování zdravotnického personálu je stále horší, neboť lidem ve zdravotnictví stoupla do hlavy jejich nepostradatelnost a stávají se z nich "nadlidi".

F. Bezecný 16.9.2019 8:38

Tak zaprvé -"zdravotnická péče je zadarmo" je absolutní nesmysl. Lidé si na ni platí ze svých příjmů formou daní na zdravotní pojištění a rovněž za ně platí firmy, kde jsou zaměstnáni. Obdobně je to s živnostníky. Za penzisty a nepříjmové skupiny platí stát, když peníze na to vybírá od daňových poplatníků. Takže jaké zadarmo. Takovou iluzi snad vytvářejí socani, jako kdyby to platili oni, ale obírají nás.

Podstatnou věcí je, že některá péče by měla být zatížena spoluúčastí, aby nebyla zneužívána a také aby bylo na péči drahou. Rovněž tak by měla být možnost si připlácet, pokud na to někdo má. Být v nemocnici na lůžkové části je většinou naprostý humus, jídlo odporné, hygiena špatná. A odlehčilo by to výdaje. Pokud ale budou vládnout socani, tak to nepůjde věší nám na nos, že to jaksi platí oni. To je tím, že je nutné skládat vládu z pidstran, které bojují za uplácení voličů. Proto to není 30 let vyřešeno a také jen tak nebude. Tyto "kecy" se objevují opakovaně a vždy se horuje za to, že to má udělat "tato vláda".

A. Stárek 16.9.2019 7:48

Ano, souhlas. A věta "Každý člověk má zadarmo nárok na veškerou péči, která je dostupná" je ze stejného soudku. Neví, o čem píše.

(Nebo že by naopak přesně popisoval realitu? Protože když na nějakou péči člověk (nebo systém) nemá peníze, tak je mu vlastně nedostupná a nemá na ni zadarmo nárok :)) Ale vcelku pochybuji, že by to myslel takhle.)

P. Spáčil 16.9.2019 7:13

Autor je drobátko mimo. Jeho tvrzení: "Každý člověk dnes může navštívit libovolného ambulantního doktora, vystřídat jich od jedné specializace za týden třeba deset, a pojišťovny to všechno bez řečí platí" je pěkný blábol.

Zkuste se objednat ke specialistovi, dá Vám termín za dva měsíce.