Neviditelný pes

POLITIKA: Zasloužené odstupné poslance Sýkory

17.1.2006

Jak uvedla sobotní Mladá fronta Dnes, sociálnědemokratický poslanec Antonín Sýkora chce, aby poslanci, kteří ukončí své působení v Poslanecké sněmovně a vrátí se do běžného života, dostali odchodné ve výši 20 milionů korun. Svůj požadavek Sýkora považuje za opodstatněný. Poslanci totiž podle něj schvalují zákony, díky nimž země hospodářsky roste. „Zasloužili se o výhody v sociální oblasti, průmyslu, investiční oblasti a tak dále,“ uvedl pro MfD.

Vysoce nadstandardní platy a množství dalších výhod se mu asi zdají nedostatečné. Je ale správné, že tento problém řeší jeden z nejpovolanějších. Sýkora sám totiž řadu poslaneckých výhod obětavě zkouší ve vlastním životě. Vedle svého platu, jehož výše dosahuje necelých 70.000 korun, létá každý měsíc zdarma z Ostravy na zasedání sněmovny a inkasuje náhrady za dopravu ve výši 32.000 korun. Jako asistenta zaměstnal svého syna, jemuž platí 25.000 korun. Sýkora je také jedním z poslanců, kteří zdarma žijí v luxusních bytech v Nerudově ulici v Praze 1, které sněmovna zrekonstruovala za čtvrt miliardy korun.

Je jasné, že s takovou almužnou by se spokojil málokdo – proto panu poslanci nemůžeme zazlívat, že za své státotvorné zásluhy v Poslanecké sněmovně požaduje patřičné ohodnocení. Naopak. Musíme ocenit, že se o svou zaslouženou odměnu nestydí přihlásit. Buďme rádi, že za neúnavnou práci navrhuje Sýkora každému poslanci pouhých dvacet milionů. Zasloužili by bezpochyby ještě mnohem více. Odchodné ve výši pěti měsíčních platů, na něž mají poslanci nárok nyní, je totiž sumou téměř směšnou.

Vraťme se ale do reality. Jako aprílový vtip by byl Sýkorův návrh více než zdařilý, bohužel je třeba konstatovat, že do dubna zbývají ještě více než dva měsíce. „Není to žert. V úterý to klidně navrhnu každému poslanci za hospodářské výsledky České republiky. Já se za to nestydím,“ řekl Sýkora MfD. Zdá se, že nezbývá než poslanci Sýkorovi doporučit, pokud svůj návrh opravdu míní seriózně, aby vyhledal lékařskou pomoc. Měl by si ale pospíšit, než úsporná opatření ministerstva zdravotnictví postihnou i psychiatrický sektor. Na financování spoluúčasti by ve svém skromném rozpočtu asi hledal prostředky těžko.zpět na článek