POLITIKA: Zaplaceno. Ale komu?
Klíčové osoby opravují své původní výroky a připouštějí, že provize agentům zajišťujícím prosazení kontraktu v Česku nebyly vyplaceny v milionech, ale v miliardách. A na rozdíl od původního tvrzení, že nakládání s těmito prostředky bylo plně pod kontrolou firmy, se také poněkud mění. „Saab nemá o tom, co se s penězi pod kontrolou agentů děje, přehled vůbec žádný,“ vyvrátila svá předchozí slova informační ředitelka koncernu Helena Staalnertová. Původně tvrdila, že agenti musí o všech transakcích informovat firmu, která ví, kdo a kolik inkasuje. To přece už dobře známe. Zatloukat, zatloukat, zatloukat a přiznat jen to, co již bylo vyšetřeno.
To, co u nás doma už nikoho moc nepřekvapí, protože jsme si už na podobné události zvykli, ve Švédsku překvapuje. Švédští akcionáři Saabu si dokázali své informace získat a jsou pobouřeni. Již před dvěma týdny začali tlačit na management firmy, aby transakci vyjasnil. Zjistili totiž, že sama švédská firma sice má svůj účinný protikorupční program, ale polovina prostředků věnovaných na provize teče přes partnerský BAE Systéme a nad těmito penězi není žádná kontrola. Diskusi na toto téma vyvolala švédská investiční společnost Folksam a poslední informace zveřejněné švédskou televizí jí dávají do značné míry za pravdu. Významný akcionář zároveň uvažuje o odchodu z firmy, kterou by podobný krok jistě poškodil.
Je přitom prokázána nějaká trestná činnost, či úplatky? Rozhodně nikoli. Policie mnoha států pátrá po různých bankovních účtech včetně donedávna striktně nedotknutelných švýcarských bank. Zda to někam povede, se zatím nedá předvídat. Předvídat se však dá, že to neskončí ve ztracenu.
Kéž by to tak bylo i s druhou aférou těchto dní, tedy s provizemi za vyjednání smlouvy o zprostředkování velmi lukrativních bankovních služeb ve státní České poště. Zdlouhavé jednání mezi ČSOB usilující o obnovení končících smluv s poštou nabralo obrátky po nástupu Jiřího Paroubka do premiérské funkce a média se o kauzu začala zajímat poté, co se ukázalo, že premiérův poradce Miroslav Jansta inkasoval za právní pomoc ČSOB při dojednání nové smlouvy hezky kulaté stomilionové palmáre. Rok starý příběh dostává nové pokračování, když se policii podařilo část vyplacených provizí, tentokrát za finanční poradenství společnosti CAIB, dohledat na účtech podivné firmy neznámého majitele v Nizozemsku. Půjdou i nyní včas na příslušné orgány nizozemské policie bezchybné žádosti o právní pomoc při vyšetřování, nebo se o tom bude měsíce diskutovat a bude se o věc vést politická bitva ČSSD s ministrem Langerem a za plameny a dýmem výbuchů se bude „politicky“ jednat?
Mělo by být jasné, že v těchto případech nejde o politiku, ale o zásadní zájmy státu. Když před volbami tým připravující daňové reformy ODS propočítával možné úspory ve veřejných financích, dospěl k tomu, že průhlednými a korektními soutěžemi na veřejné zakázky může stát ušetřit kolem třiceti miliard korun ročně. ODS, která měla tohle všechno v programu, funguje už bratru dvakrát sto dní a zrovna v téhle oblasti se nic podstatného neděje. Žádné zásadní změny pravidel, žádné tendry na obsazení klíčových postů, kde se o miliardách rozhoduje. To se pak těžko prosazují reformy sociálních výdajů!
MfD, 3.5.2007