9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

POLITIKA: Zakleté referendum se odkládá na nikdy

„Tak mi na úřadě řekli, že napřesrok, a to už říkali loni a tak to říkají furt,“ je jedna z klasických hlášek z možná nejlepší české filmové satiry Bílá paní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Malý 1.10.2021 21:50

Mezi prvními referendum o obnoveném zřízení zemském.

D. Šimáček 1.10.2021 21:07

no kdo chce obecné referendum tak ať volí strany které se ho opravdu snaží prosadit

J. Ganaur 1.10.2021 18:23

Všeobecné referendum má jeden obrovský klad.Jeho výsledek "postihuje" všechny.Ať v kladném nebo záporném smyslu.A zodpovědnost tudíž padá na většinu.V zastupitelské demokracii nikdo ze zastupitelů žádnou odpovědnost nemá.Jsem pro referenda!!

J. Vosicky 1.10.2021 17:25

Vlady to vzdy zatim vysvetlovaly spravne, tim, ze zatim nejsme dostatecne vyspela a vzdelana spolecnost k tomu, abychom se tu mohli ridit nejakymi referendy.

Jak by asi takova referenda ke kazde otazce dopadla, se muzete presvedcit na Novinkach.cz. Tam maji ke vsemu ankety, kterych se ucastni az 20 tisic ctenaru .

P. Kubáč 1.10.2021 14:30

Negativní referendum ve švýcarském stylu - je vysoce užitečné a mělo by ve všech státech, které si říkají demokratické být zavedeno, vyžadováno EU ( když ta si - nevím proč - taky říká "demokratická" ) a občas provozováno.

Takové referendum má silný účinek proti politickému pletichaření, protože je prakticky jisté, že "obzvláště vypečený" zákon bude takovým referendem zrušen.

M. Zikmund 1.10.2021 12:50

Referendum je jediný nástroj, kterým o nějaké věci lidé rozhodují přímo. Jinak je jakékoliv jiné rozhodnutí učiněno nepřímo přes zprostředkovatele. V referendu rozhodujete o jedné jediné konkrétní otázce. Pokud má být argumentem proti referendum nedůvěra ve schopost občanů porozumnět otázce, posoudit problém a učinit za sebe rozhodnutí, pak ten, kdo tuto nedůvěru v občany má, musí mít automaticky nedůvěru i ve volbu zprostředkovatelů, protože ve volební kampani do parlamentu, samospráv, volby prezidenta atd. uvažujete jen s obecným programem v celé šíři otázek od zdravotnictví, školství dopravu atd.. a pochopitelně jen s obecnými deklaracemi a tezemi.

Referendum neznamená konec zastupitelské demokracie. I ve Švýcarsku je referend jen několik v roce. Zato parlament rozhoduje o stovkách zákonů za rok. Pokud tedy někdo říká, že lidé referendu nedorostli, pak tím říká, že lidé jsou příliš hloupí, aby o sobě rozhodovali sami a náš demokratický systém není zastupitelský (poslanec zastupuje občany), ale korekční (poslanec koriguje přání občaů (většinou podle přání svého předsedy, sponzora nebo dle přání pana plukovníka).

I. Polák 1.10.2021 13:42

Těch několik referend za rok ve Švýcarsku totiž úplně stačí! Jejich politici totiž vědí, že když udělají nějakou hloupost nebo dokonce podraz, voliči jim to okamžitě vrátí. Referenda, která prostě zruší celý zákon vyfiškusovaný parlamentem, jsou běžná.

L. Beneš 1.10.2021 14:16

Pana plukovníka? Jen žádné osobní invektivy! ;-€

I. Schlägel 1.10.2021 10:56

Ani všeobecné referendum o čemkoliv nezabrání obrovskému množství informačního balastu a jeho dopadu na nedostatečně politicky gramotné obyvatele české kotlinky. Před každým takovým referendem dostaneme tu samou nálož fundovaných "informací" jako před každými standardními volbami včetně zaručených alternativních informací o české učitelce sežrané na Jadranu žralokem. Klidně ho zaveďme, ale zázraky nečekejme. Pokud by byl tento národ (včetně voličů i politiků) schopen činit moudrá a racionální rozhodnutí, dělo by se tak i bez referend.

O. Kaucký 1.10.2021 11:35

Já bych tak lidi nepodceňoval, mnozí se vyléčili právě referendem o vstupu do EU, kdy jim to bylo jedno, nešli volit a teď si drbou hlavu do čeho jsme to vlezli.

I. Schlägel 1.10.2021 11:42

Drbat si hlavu PO referendu je pozdě. Důležité je se správně rozhodnout PŘED referendem. Jednu jasnou, přímočarou otázku do referenda bych měl. Vyžaduje pouze pár minut na rozmyšlenou a nabízí jednoduchou odpověď ano/ne. "Chcete, aby politici řídili stát jako firmu?" Zdravím.

R. Langer 1.10.2021 12:20

Já mám mnohem lepší otázku. "Vystoupíme IHNED z EU?" Potom už ani nebude žádný problém s řízením státu jako s firmou, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Co vy na to? ;-)

I. Schlägel 1.10.2021 12:29

Problém s řízením státu jako firmy potom nebude mít Bureš vůbec žádný, to máte pravdu. Dá mu to křídla. Pak začneme padat jako mouchy.;-D Vážně, je snad zřejmé, že EU v této podobě opravdu nemusím. Zlatá EHS. Řízení státu oligarchickým způsobem rovněž nemusím. Odejít osamoceně z EU může být pro malý stát opravdu velký ekonomický problém. Británie nejsou žádní otloukánci a EU jim tu "zradu" oslazuje, jak může. Sázím na postupný rozpad ve stylu RVHP, kdy se dohodne většina rozhodujících členů, že pokračování smysl nemá. Bude to trvat. Papíru v rotačkách je stále dost, jak tvrdí "národohospodář" Mario Draghi.

R. Langer 1.10.2021 13:12

Jaká křídla? Co to melete? Skončí dotace, a kde ty křídla jako potom budou? ;-D

I. Schlägel 1.10.2021 15:34

Bureš s dostatečnou většinou v parlamentu si zručně poradí i bez EU dotací. Budou mu bohatě stačit ty české. I my se umíme zadlužit u mezinárodních institucí, případně tisknout peníze, aby bylo dost peněz pro "potřebné". Z EU dotace Bureš momentálně nepobírá, ty české ovšem ano. Navíc vyhrává státní zakázky jak na běžícím pásu. Asi nabídl nejlepší poměr cena/výkon. Ale máte pravdu, Bureš je v podstatě dobrák a lidumil a nebýt EU, která mu do jeho podnikatelského záměru hází vidle, už tu byl pod jeho moudrou vládou dávno ráj na zemi.

O. Kaucký 1.10.2021 17:22

On má kobliha bez dotací problém. Dotace mu prakticky platí daně.

I. Schlägel 1.10.2021 17:33

Ano. Proto mu dotace "dobrovolně" vyplácí Česká republika, i když je z EU nedostane proplacené.

H. Kotaz 1.10.2021 12:22

Tak samozřejmě, když ČT neplní svoje zadání,

ale slouží EU a jejím místním slouhům !!

F. Navrátil 1.10.2021 9:02

Obecné referendum je noční můrou neschopných a zkorumpovaných politiků, kteří nehodlají připustit, aby o zásadních otázkách rozhodovali občané. Ale kupodivu právě takové politici nadšeně podporují pouliční kravály organizované panoptikálními figurkami a spojené s nejasným financováním.

P. Čech 1.10.2021 9:06

To financování jasné je. Ty panoptikální figurky (např. Minář, Roll a jim podobní) jsou financováni přes neziskové organizace státem. Státem, který neznamená jeho občany, ale jeho politické strany a hnutí.

J. Nevrkla 1.10.2021 8:48

Referendum rozhodně má své oprávnění. V řadě otázek politici sledují více své vlastní zájmy, skrytě i otevřeně, než zájmy občanů. Pak mají občané rozhodovat přímo.

P. Čech 1.10.2021 8:59

Občané mají rozhodovat přímo vždy, když si to přejí a tuto svou vůli dají najevo patřičným, daným způsobem Např. daným počtem svých podpisů pod zákonem danou peticí. Ten počet nesmí však být stanoven tak, aby byl reálně nedosažitelným. Např, v 10 milionovém státě požadovaným počtem 5 milionů voličů. Rozumným daným počtem je v tomto případě třeba 100 000 podpisů. Žádný státní orgán, žádná politická strana ani občanské hnutí nemá v demokratickém státě právo občanům v takovém prosazování jejich vůle jakkoliv bránit.

J. Nevrkla 1.10.2021 9:07

Obecně souhlasím, ale musí to mít jistě zákonné limity. Když se v referendu Berlinane rozhodnou, že budou vyvlastněny byty soukromých společností, tak zírám. Takhle daleko to nemá dojít. Aby se třeba obyvatelé naší obce nedohodli, že si převedou můj dům do všelidového vlastnictví...☺️

P. Čech 1.10.2021 9:25

To je přesně to, čeho se musíme vyvarovat. K něčemu takovému by totiž nikdy většina občanů nedala svůj hlas. Vymýšlení takových teoretických hloupostí jen hraje na notu politických stran a k odmítání referenda jako takového. Je nutno si uvědomit, co to ta skutečná demokracie je. Je to vláda a moc většinové občanské vůle. Nic jiného. Soukromé vlastnictví obecně musí být zajištěno ústavou a ani referendum nesmí ústavě odporovat. Tím ovšem neříkám, že by ústava měla stanovovat věci, jichž se referenda nesmí týkat.

J. Nevrkla 1.10.2021 9:30

Dovedu si představit referenda, se kterými by se nemohl vypořádat Brusel a vymanila by nás z jeho nadvlády. Odmítnutí Green dealu, nelegální migrace, eura, zákazu spalovacích motorů ...

H. Kotaz 1.10.2021 9:49

[>-] R^ !!

P. Čech 1.10.2021 10:27

Nejen to, ale i jiných věcí. Např. návrhy na konkrétní změny ústavy, volebního zákona, odvolání poslance, který se zpronevěřuje svému poslaneckému slibu atd.

O. M. 1.10.2021 10:01

"K něčemu takovému by totiž nikdy většina občanů nedala svůj hlas."

Jste si tím jistý? Já ne.

J. Pavelka 1.10.2021 10:18

Opravdu nedala...Jenže při nízké účasti...Ale pod stůl spadly i návrhy na zákon o referendu s vyloučením takto kontroverzních záležitostí...

P. Čech 1.10.2021 10:30

Jistý si nejsem ničím. A právě proto např. opět ve Švýcarsku je možno referendum se stejnou otázkou opakovat. Ovšem až po zavedení jeho výsledku a po uplynutí zákonem stanovené doby. To také vychovává občany k tomu, aby rozhodovali odpovědně.