15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


POLITIKA: Zahozená šance TOP 09

25.11.2019

Půjdeš-li se mnou, člověče bídný, s rozumem otevřeným, věz, že obecného zmámení brýle skrze něž vše vpravdě prohlédneš, na nosu tvém strměti budou. A tak s překotnou pilností nedočkavě dím: „Václav Havel, toť tatíček národů českých, moravských a slezských, a natrápě i navrtě se sám v sobě věz, že Tomáš Czernin jest etalonem konzervatismu stavovského a do čela TOP 09 Boží vůlí dosazen budiž, Amen, nebo co a tak,“ přál jsem si před nedělním volebním sjezdem. No, nevyšlo to, jářku, Boží vůle do čela TOP 09 dosadila Markétu Pekarovou Adamovou a městský levicový liberál o patnáct hlasů vyhrál nad proevropským a hodnotově konzervativním křídlem zosobněným Schwarzenbergem, Kalouskem a Czerninem, tedy nad stranickou linií, která měla určitý potenciál, řekl bych, a která mne docela oslovovala. Takový je život. TOP 09 mne touto volbou poněkud zklamala a zůstávám nadále věrný ODS.

V tom, co teď bude představovat TOP 09, tedy záchrana planety před globálním oteplováním, manželství homosexuálních párů, co nejrychlejší přijetí eura a další důležité požadavky městských levicových liberálů, jsou podle mne mnohem důvěryhodnější piráti či zelení (ti momentálně skrytí pod čarou ponoru). Pochybuji o tom, že by se nějaké podstatné fragmenty jejich voličské základny přesunuly k TOP 09 pod vedením Adamové, ostatně ani za Jiřího Pospíšila k takovému posunu nedošlo. Parlamentní budoucnost TOP 09 asi nebude příliš růžová, což se patrně jako tendence projeví již v příštích volbách.

„Topka prošla v posledních dvou letech určitou agonií, členové byli do určité míry i zmateni, protože nevěděli, kam směřujeme,“ prohlásil Tomáš Czernin. Po volbě předsedy se situace vyjasnila a členové i případní voliči si nyní mohou udělat představu, jakým směrem mezi něco jako lidovci a něco jako piráti se TOP 09 vydá. Co se týče mne, již jsem si ji udělal a Pirátská strana pro starší mne coby možného voliče jednak žádným způsobem nezajímá, no a pak vůbec nevidím účelnost tohoto kroku, jenž je podle mne posunem zcela zbytečným a k ničemu pozitivnímu nevedoucím, a to ani z hlediska taktického, natož pak z toho dlouhodobě strategického. Volit současnou TOP 09 se tak dle mého názoru bude rovnat vyhození hlasu způsobem zcela jalovým a nepochybuji o tom, že ho určitě bude možné použít mnohem účelněji.

Zůstává ve mně přesto pocit jakési hořkosti z toho, že neuspěl pokus o zachování voličského jádra městských liberálů při jeho současném rozšíření směrem na venkov, což byl podle mne projekt mnohem ambicióznější a zároveň životaschopnější a byl zosobněn politickou vizí i životními zkušenostmi Tomáše Czernina.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.