15.8.2022 | Svátek má Hana


Diskuse k článku

POLITIKA: Záhada nad záhadu

Nějak nemá Republika česká štěstí na své prezidenty. K těm starším, prvorepublikánským, se nechci na tomto místě vyjadřovat a o komunistických škoda slov, ale oba poslední jsou dobří leda pro ostudu, a to ještě v lepším případě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 10.11.2014 19:05

z Viki -

studoval obor národohospodářského plánování

V letech 1971 až 1984 pracoval v tělovýchovném podniku Sportpropag v oddělení komplexního modelování. Také se účastnil přednášek Vědeckotechnické společnosti. Poté byl až do roku 1989 zaměstnán v podniku Agrodat, kde se zabýval simulačními modely zemědělských systémů.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A1_Zeman

J. Kanioková 10.11.2014 19:00

1*

V. Novák 10.11.2014 18:34

Ano, nevíte...

Jaká "nevládka"?

Samozřejmě, že to byl ústav Akademie věd. Výstupy PU byly tajné a předkládaly se na ÚV KSČ a na vládu - jenže tam už vládla taková gerontokracie, že jim byly i rozumné prognózy k ničemu a soudruzi dokázali akorát reagovat nadáváním na posly špatných zpráv - už je ani nedokázali likvidovat. Ani toho Zemana, který v PÚ nepracoval a článek "Prognostika a přestavba" napsal na vlastní triko a T89 na vlastní triko a riziko zveřejnil.

J. Jehlík 10.11.2014 18:14

Fole otřes se

S přerodem EHS na EU došlo k převratným změnám, kde se k moci dostali úředníci s výrazným levičáckým až takřka bolševickým myšlením. Na demokratické rozhodování račte zapomenout. Svaté a nekritizovatelné je to co chce Německo a omezeně Francie. Jakákoliv kritika EU je okamžitě za pomoci servilních presstitutek vydávána za zločin a autor odesílán k ústavní léčbě.

P. Novotný 10.11.2014 18:13

No já nevím,

ale že by soudruzi jen tak povolili nějakou nevládku "Prognostický ústav", to si děláte srandu! Vždyť snad měl dělat prognozy pro ně, ale nějak se jim to vymklo (soudruhům).

Lupen

J. Vintr 10.11.2014 17:28

Re: Souhlas.

Jaké konspirace? Vy nevíte, že sametovou připravovali soudruzi několik let dopředu a museli si pochopitelně připravit důvěryhodné lidi do vedení státu a ekonomické odborníky na realizaci privatizace státního majetku?

V. Vaclavik 10.11.2014 17:20

Re: Konspirace byvaji vsechny hloupe

Ty NGOs jsou ovsem spatne, ale nema vyznam proti nim nejak bojovat, dstit na ne siru, jsou totiz jen symptomem - pricinou je nase polistopadova treti-cestova, castecne svobodna, castecne nesvobodna politika spravy spolecnosti, ktera, jak uz to s temi tretimi cestami byva, tihne k zesoukromeni politiky, spravy zeme nejakymi nevolenymi nymandy. Ve spolecnosti ciste soukromych subjektu, kde vlada jen dohlizi na dodrzovani objektivne urcenych prav jednotlivych obcanu, neni pro zadne NGOs misto, kde by se drapkem uchytily. To jen dnesni system smisene ekonomiky a smisenych prav (lidskych s temi, ktera mame kazdy jednotlive a ktera jsou objektivne urcena a to jednou provzdy - proto se jim rika nezcizitelna prava) laka vselijake NGOs jako vcely na rozlity med. Prestanme rozlevat med a vcely odleti a budeme od nich mit pokoj. Bohuzel tomu pan Klaus nerozumi, a rozumet si dovolit nemuze, zbouralo by to totiz celou jeho polistopadovou politickou karieru.

V. Vaclavik 10.11.2014 17:19

Konspirace byvaji vsechny hloupe

Proste se bralo, bere a bude se brat odtud, kde je co brat. A nas nevedomy, rady si doopravdy nevedici lid da na autority jako slepice na flus.

Randova to velice dobre vystihla v knize Zdroj (The Fountainhead), kde popisuje vznik vselijakych institutu, jejichz clenove pak v nastupujicim kolektivismu ziskavaji pozice autorit - je to princip toho prognostickeho ustavu, byt tento vznikl v totalitnim kolektivismu. Mechanismus autorit zastitenych nejakym vzletnym, nebo autoritativnim nazvem tu funguje uplne stejne.

Pan Klaus se tolik ohanel proti NGOs, 'nevladkam', tedy nevladnim organizacim, ktere pokoutne, bez projiti sitem voleb, ktere by legitimizovalo jejich moc, zasahuji do politickeho zivota zeme, pricemz sam a mnoho dalsich z takove jedne nevladky - Prognostickeho ustavu - vzesel a tento se stal jednim, nebo i jedinym z nosnych piliru jejich vstupu do polistopadove politiky. A proc tolik z nich? To je princip 'boys, kteri se znaji', hochu, co spolu mluvi... fungovalo to a nejspis jeste funguje treba v Anglii u tech, kteri studovali ve vybranych privatnich skolach, kde vznikne klika hochu, kteri se znaji a to je to nejcennejsi, co v takovych skolach ziskaji, nikoli nejake vzdelani, to je jen rouskou a neni kdovijake.

B. Rybák 10.11.2014 16:53

Re: Zeman nastupil do Prognosťáku teprve po VLSR,

Přesně tak!

B. Rybák 10.11.2014 16:23

Nesporným pozitivem tohoto článku

Je skutečnost, že pan Frýbort opravdu téměř nehodnotil naše první dva prezidenty. Svůj názor na to, jak hrozně pomýlení to byli političtí "trpaslíci", kterým se nezavděčila ani dlouhodobě germanizující a pak už zcela proněmecká c.k. monarchie a bezpochyby zavinili i "mnichovskou zradu" už ale bohužel na NP publikoval. Jeho nenávistnou karikaturou našich posledních dvou prezidentů (prý slouhů Putinova slovanského "dubiska") není snad ani nutné se zabývat.

Společného jmenovatele "(post)komunistického" zla jimi oběma a jejich partou způsobeného "objevil" pan Frýbort v "Prognostickém ústavu ČSAV" a to přesto, ekonomický disident M. Zeman tam za totality nepracoval a V. Klaus nikdy členem "partaje" nebyl!

Roku 1984 kdy tento ústav vznikl, už J. Andropov vytvořil v SSSR mocný tým politických reformátorů (Romanov, Gorbačov, Alijev, Gromyko, Ustinov, Ryžkov, Ligačov, Solomencev a Vorotnikov) jejichž minimálním cílem bylo skoncování s bolševizmem. Jeho úmrtím byl jejich nevyhnutelný nástup o rok od odložen. V podmínkách znejistělého normalizačního režimu mohl být tým reformistů vytvářen pouze pod hlavičkou ČSAV (Prognostický ústav) a to díky osobní záštitě reformám nakloněného a vysoký kredit v komunistickém zahraničí majícího W. Komárka. Konec konců i UV KSČ se potřeboval od špičkových odborníků tajně dovědět, jaká je realita (on i ten Ransdorf byl duševním gigantem proti Jakešovi)!

Špičková odborná úroveň pracovníků ústavu (k nimž se díky svému odvážnému prognostickému článku oprávněně přiřadil i M. Zeman) jediným logickým vysvětlením jejich přeměny na úspěšné politiky (jejíž řemeslo se museli učit "za pochodu"). Byli téměř jediní, kdo byl přijatelný politicky i odborně!

PS. Milý Seneco, kdyby jsi tušil jaké pitomosti budou pomocí tvého citátu obhajovány, určitě by jsi si ho nikdy nevyslovil!

P. Vaníček 10.11.2014 13:29

Frýbort,kecáš!

Ovládla Tě Tvoje malost a nicotnost.............

V. Novák 10.11.2014 13:02

Re: Zeman nastupil do Prognosťáku teprve po VLSR,

Ten článek se jmenoval "Prognostika a přestavba" - a byla to soukromá iniciativa Zemana nezaštítěná žádným ústavem. Možná to bude pro vás překvapivé, ale ani za socialismu nemusel být prognostik registrován v Prognostickém ústavu. Podobně jako existovala spousta orientalistů mimo Orientální ústav a filosovů mimo FF UK (zrjmína jako následek normalizace)...

Prognostický ústav dodával informace pŕímo na UV KSČ a vládu, jeho výstupy nebyly nijak popularizovány. Zeman si zveřejnění dovolit mohl, Komárek ne. Zeman jako vyhozený exkomunista z Dubčekovy výzvy do prognosťáku neprošel, kariéru měl stejně zničenou - ani už v 89. tolik neriskoval

B. Holubec 10.11.2014 12:29

"Proletářská bodrost" Miloše Zemana?

Ať autor článku vrátí maturitní novinářské vysvědčení - to není ani na výuční list, tenhle novinářský hnůj.

J. Urban 10.11.2014 12:21

Re: Zeman nastupil do Prognosťáku teprve po VLSR,

že ale teda ten příspěvek do Technického magazínu a následně hovor v TV dával coby "prognostik"?

S. Rehulka 10.11.2014 11:44

Re: Ztráta času

Jenomže všechny ty univerzity připravují ta "veleúspěšná zvířata" at už v medicině, nebo v technických oborech.

Na rozdíl od toho, už jmeno PROGNOSTICKÝ Úřad určuje co se tam dělo a co měl za úkol. Prognozovat vývoj politického i hospodářského života v ČSSR a připravit tyto vybrané (kým) na možné alternativy !

V. Novák 10.11.2014 11:21

Jenže ti zatracení Češi, ty "smějící se bestie"

se na nějaké orwellovské vymývání mozků vypískovali a poslali Šláfeberka tam, kam patří.

K obrovskému zklamání humělecko-mediální fronty, jež dosud nepřišla na to, jak jí to mohl ten lumpenlid udělat... Divím se, že nevyhlásili nějakou stávku proti tomu neuvědomělému lidu - třeba Hřebejk by mohl na protest přestat točit a Kraus se uvolňovat...

V. Novák 10.11.2014 11:13

Zeman nastupil do Prognosťáku teprve po VLSR,

před ní nebyl pro "prognosťák" dost prověřený.

Tedy nastoupil do PÚ ve chvíli, kdy jiní jeho členové (kupř. V.Dlouhý, předseda ZO KSČ PÚ ČSAV) Prognosťák opouštěli a přes OF (očekávám funkci) nastupovali do státních struktur.

Zemanovi pak "kamarádi" prognosťák zrušili pod nohama, resp. pod židlí, podobně jako FS...

J. Mrázek 10.11.2014 10:42

Po 93" přestalo existovat nár.hospodářství.

A aby prognosťák říkal soukromníkům a cizím podnikatelům co mají dělat a mohl od nich žádat co mají v plánu....to je možné leda tak od EU, ale tam je výsledek tamního plánování a přerozdělování předem jasný, společně do hromadného a zahrnout ....

J. Urban 10.11.2014 10:39

Komárek, Klaus, Zeman, Dlouhý.

Všechno komunisté z prognosťáku, všechno horliví budovatelé demogracyje v ČR po r. 1989. KGB nehájila komunismus, nějaké přibIblé ideje a propagandu pro davy. KGB hájila a hájí ruské imperiální zájmy. Metody se trochu (ale jen trochu!) změnily, cíle zůstávají stejné, ba dokonce i mnozí lidé zůstávají (a jsou samozřejmě také stejní).

J. Matuška 10.11.2014 10:25

Re: Výborně, pane Frýborte?

Pokud Sylva Vaněček Šauerová ohodnotí článek na výbornou, s klidným srdcem použiji Netzer syndrom.

A paní Netzer, už Vás chápu a tak trochu se Vám omlouvám, že odmítáte číst moje odkazy... Bunga bunga!

M. Vimmer 10.11.2014 10:09

dlouhé prsty KGB

Pan Frýbort, tak zdatný ve wikipedii, si jistě poradí i s Huhlem (dříve prorusky Google, dnes po Majdanu proukrajinská / prozápadní verze vyhledavače). Tedy v Huhlu fihuruje pan Dlouhý jako depjuty čérmen jisté Trilatrální komise, v rámci ryhyjonu Evropa. To bude nejspíš nějakáPutinova bouda KGB, či co ? A kdo je to ten Rockefeller ? Taky rusák a bolševík? http://www.trilateral.org/go.cfm?do=Page.View&pid=36

J. Vintr 10.11.2014 10:06

Re: Ztráta času

Často není nutno podplácet, ale stačí zmanipulovat. Tento obor je starý asi jako lidstvo samo a je doveden do značné dokonalosti ...

J. Klepal 10.11.2014 9:42

autorovy hlouposti

Autorovy hlouposti vyplavou snadno na povrch, stačí si vzpomenout, že Miloš Zeman byl zaměstnán v podniku Agrodat, když byl v Technickém magazínu publikován jeho slavný článek Prognostika a přestavba, který v tehdejší společnosti zapůsobil jako blesk z čistého nebe a za který byl Zeman opět propuštěn z práce. Ignorování takového významného faktu je známkou idelogické pomatenosti autora tohoto příspěvku.

J. Vintr 10.11.2014 9:34

Je naprosto jasné

že Sametová revoluce se udála v rámci nějakého plánu, ukutého v Kremlu. Bez svolení "centrály" by se v satelitních zemích nepohnula ani myš a je zcela absurdní představa, že by čeští soudruzi něco podnikli bez příkazů z Moskvy. Také patří do říše pohádek, že se bolševický režim u nás položil kvůli nějakým demonstracím, peticím, studenské stávce a cinkání klíči na náměstích. Třeba takovou masovou demonstraci v totalitním státě, který má absolutní moc nad všemi formami sdělovacích médií a který je prolezlý agenty tajné policie, nemůže zorganizovat žádná (neexistující) opozice ani nemůže vzniknout spontánně.

Jestliže se soudruzi z Kremlu (nebo spíš z Ljubljanky) rozhodli, že vymění fasádu na režimech v satelitních zemích, museli mít samozřejmě předem připravené lidi na vedoucí místa ...

D. Polanský 10.11.2014 9:21

Já si myslím,

že jejich literární produkce byla naprosto nepoužitelná tehdy i těsně po revoluci. Dnes by to bylo na komiks. Konec konců zkuste vypátrat jejich publikační činnost za existence tohoto ústavu. Nula s nulou pojde.

Dost zbytečně napsáno.

P. Gabriel st. 10.11.2014 9:01

Prognostický ústav?

Štrougalovi melodyboys, jak se jim říkalo. Líheň ekonomických škůdců a diverzantů pod vedením zatvrzelého bolševika do morku kostí Komárka, kteří se zřejmě připravovali na to, aby, až to praskne a bolševik klekne. mohli škodit našemu hospodářství. Jinak se to nedá vysvětlit! Jenom si to přeříkejme: Klaus, Dlouhý, Stráský, Dyba, Ježek, Kočárník... a co je za nimi. Viz výpovědi o tom, jak škodili kudy chodili, především v privatizaci, od Ježka a Stráského. všichni ROHATÍ NÁM BYLI TEN PROGNOSŤÁK DLUŽNI!

P. Lenc 10.11.2014 8:26

Re: Souhlas.

Ano.Chybí tam jen Marťané páně Paroubka.

K. Frauknecht 10.11.2014 7:22

Re: Souhlas.

Navíc je tam ten náznak konspirace. To je pro mnohé takové vzrůšo, jako blesk s hromem pro neandrtálce :-).

J. Veselý 10.11.2014 5:59

Přesné

Děkuji.

E. Vašátko 10.11.2014 5:34

Žádný blábol, děkuji za článek

autor má pravdu, o čemž svědčí jednohlasné zpochybňování článku v následující diskusi. Ta BISka má pravdu.